Ә.КЕКІЛБАЕВТЫҢ ӘДЕБИ МҰРАСЫН ЗЕРТТЕУ ҒЫЛЫМИ ОРТАЛЫҒЫ

ӘБІШ КЕКІЛБАЕВТЫҢ ӘДЕБИ МҰРАСЫ ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ОРТАЛЫҒЫ

Әбіш Кекілбаевтың әдеби мұрасы ғылыми-зерттеу орталығының басты мақсаты – Қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасында оқитын студенттерді қазақ тілі мен әдебиеті, әдебиеттану, филология оқытушысы мамандығы бойынша ғылыми жұмысқа дайындау, атап айтқанда Әбіш Кекілбаевтың шығармашылығын зерттеу және оның поэтикалық, прозалық шығармаларына ғылыми баға беру мақсатын қояды. Өлеңдердің, поэмалардың, романдар мен әңгімелердің идеялық-тақырыптық құрамын, сондай-ақ идеялық қасиеттері мен тілдік білдіру құралдарының байлығын анықтауға дағдыландырады.
     Ғылыми-зерттеу орталығының міндеттері жазушының шығармашылығы бойынша белгілі бір тақырыпқа ғылыми мақалалар дайындау және оларды ғылыми жинақтарда жариялау.
     Әбіш Кекілбаев атындағы ғылыми-зерттеу орталығы 2016 жылдың 21 қазанында құрылды. Қазақтың аса көрнекті мемлекет қайраткері және жазушы Әбіш Кекілбаев 1939 жылы туған. 2016 жылы оның туғанына 77 жыл толуына және қайтыс болуына орай Атырауда Қазақстанның мемлекет қайраткерлері мен жазушыларының қатысуымен жазушыға арналған әдеби еске алу кеші өтті. Ғылыми-практикалық конференциялар ұйымдастыру болып табылады.
     Әбіш Кекілбаевтың әдеби мұрасы ғылыми-зерттеу орталығында  атқарылған жұмыстар: 2017 жылдың желтоқсан айында "Әбіш Кекілбаевтың әдеби оқулары" үш номинациясы бойынша байқау өткізілді. 9 студент марапатталды.
1. Ә. Кекілбаевтың өлеңін көркем оқу.
2. Ә. Кекілбаевтың прозалық шығармаларын көркем оқу.
3. Ә. Кекілбаевқа арналған өлеңдер.
1. 2018 жылы Ә.Кекілбаевтың әдеби мұраларын зерттеу және зерттеу бойынша "Әбіштің тарихы тұлғаларды бейнелеген шығармалары мен "Алтын шуақ" өлеңдер жинағы туралы "Студенттік зерттеулер" атты студенттердің ғылыми мақалаларының жинағы жарық көрді.
2. 2018 жылдың шілде айында Ә.Кекілбаев атындағы орталық дайындаған ІV курс студенті Рахымжан Орынбасаровтың "Шолпан" атты өлеңдер жинағы жарық көрді.

Ғылыми қызметтің негізгі бағыттары:

• Ә.Кекілбаевтың шығармашылық әлемі;
  • Ә.Кекілбаев прозасы;
  • Ә.Кекілбаев - мемлекет қайраткері; т.б. ғылыми-зерттеу бағыттары бойынша жинақталған деректерді ғылыми айналысқа енгізу, студенттерді, магистранттар мен докторанттармен бірлесе мақсатты шаралар атқару;
  • Ақын - жазушылардың мұраларын зерттеу мен зерделеу, кеңінен насихаттау;

Журналдар:

1. «Махамбет» журналы 2020 жылдан бастап шыға бастады.

2. «Жұмекен» журналы 2021 жылдан бастап шыға бастады.

Жетекшісі: филология ғылымдарының докторы, профессор.Жүсіп Қ.Ө

Әбіш Кекілбаевтың әдеби мұрасы ғылыми-зерттеу орталығының жарық көрген еңбектері

1. Сырлы жүрек сыңғыры /Қ.Жүсіп, М.Ақтәжиева/Атырау: «Ағатай баспасы», 2020, 119 б;
  2. Сағынышты сыр: өлеңдер жинағы/Қ.Жүсіп/Алматы. «Болат Медиа» мекемесі, 2020ж. – 169 б
  3. Әбіш Кекілбайұлы прозасының шалқар сыры/Қ.Жүсіп/Алматы: «Болат Медиа» мекемесі, 2021ж. – 128 б
  4.  Жылдар сыры/Қ.Жүсіп/Атырау: «Атырау-Ақпарат» ЖШС, 2021ж. – 420б
  5. Сембай Бердімұратовтың ақындығы/Қ.Жүсіп, М.Аманғалиева/Атырау: «Ағатай баспасы», 2021ж. – 128 б

Жоспар

Ә.Кекілбаев орталығының 2020-2021 жылғы есебі

Ә.Кекілбаев атындағы әдебиеттану ғылыми-зерттеу орталығының қызметі туралы 2021жылғы есеп.

Жүсіп Қадыр Өтегенұлы

Орталық директоры, Жазушылар мен журналисттер одағының мүшесі

+7 (7122) 21-90-41
k.zhusip@asu.edu.kz