«Мәңгілік ел» ғылыми-зерттеу орталығы

«МӘҢГІЛІК ЕЛ» ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ОРТАЛЫҒЫ

«Мәңгілік ел» ғылыми-зерттеу орталығы 2018 жылдың 12 қыркүйегінде құрылған.
«Мәңгілік ел» ғылыми-зерттеу орталығы қызметінің негізгі мақсаты:

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің перспективалық және ағымдағы ғылыми-зерттеу жұмыстары жоспарына сай гуманитарлық ғылымдар бағыты бойынша және Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдаулары және «Мәңгілік Ел» идеясынан туындайтын ғылыми-зерттеулерді ұйымдастыру, халыққа насихаттау және орындау; Тарих, қоғамтану, саясаттану ғылымдары бойынша қолданбалы және іргелі ғылыми-зерттеулерді жүзеге асырады.

Ғылыми қызметтің негізгі бағыттары:

• Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің Гуманитарлық ғылымдар бағыты бойынша перспективалық және ағымдағы ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоспарына және Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауларынан, "Қазақстан-2050" және "Мәңгілік ел" идеяларынан туындайтын ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру, орындау және халық арасында насихаттау;
• Тарих, қоғамтану және саясаттану ғылымдары бойынша қолданбалы және іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыру;
• Заңды және жеке тұлғаларға ақылы қызмет көрсету;
• Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қызметтерді жүзеге асыру.Гуманитарлық ғылым салалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
• Гуманитарлық бағыттағы іргелі және қолданбалы ғылыми-зерттеулерді жүргізу.

«Мәңгілік ел» орталық тарапынан жарыққа шыққан еңбектер:

1. Стенограмма по вопросу определения характера движения пол предводительством Джанхожи Нурмухамедова. 10-17 октября 1952 г.» (12 б.т.). / Редактор д.и.н., доцент А.К.Ахмет. - С.206. Атырау: «Атырау-Ақпарат» ЖШС, 2018. - С. 206. Оқу құралы.
  2. Қазақстандағы архив ісі  – Алматы:  ЖШС «Лантар Трайд», 2018. – 424 б. (Монография).
  3. Қазақ Хандығы құрылымындағы билер, батырлар, қожалар, жасауылдар, аталықтар және тархандар институттары: олардың қызметі және жойылуы (ХV-ХІХ ғғ.). Монография. – Алматы: Арыс баспасы, - 284 бет.  (Авторлық бірлікте).
  4. Өлке тұлғалары тарихынан  (Авторлық бірлікте)  – Алматы: «Арыс» баспасы, 2021 ж. – 120 б. Көмекші құрал.
  5. Ұлы дала батыры – Тайманның ұлы Исатай   - Астана: Фолиант, 2019 ж. 408 б.

Негізгі функциялары:

• Гуманитарлық ғылымдар салалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
• Гуманитарлық ғылымдар салалары бойынша мемлекеттік, салалық және өңірлік ғылыми жобалар мен бағдарламаларға қатысу;
• Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының рұқсаты (лицензиясы) негізінде басқа да ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.

Ғылыми зерттеулер жолында:

Р.Сүлейменова атындағы Шығыстану институты ұйымдастырған "Қазақстандық интеллигенция: тарих және қазіргі заман" атты т.ғ.д., профессор, Қ.Л.Есмағамбетовты еске алуға арналған Халықаралық ғылыми конференциясының пленарлық отырысында "Мәңгілік ел" ғылыми-зерттеу орталығының директоры А.Қ.Ахмет «Ежелгі Қазақстанды кім көрді» кітабы туралы тақырыбында баяндама жасады. Конференция жұмысына Ресей, Грузия, Қырғызстан, Өзбекстан ғалымдары қатысты. Сонымен қатар, ғылыми-зерттеу орталығының директоры Қазақстан Республикасы Президенті мұрағатының, Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік мұрағатының және Қазақстан Республикасы Ұлттық кітапханасының қорларында жұмыс істейді, онда өлке тарихы бойынша аз материал жинаған жоқ. Жиналған материалдар негізінде ғалым баспасөзде мақалалар жариялай бастады.
   "Рухани жаңғыру" бағдарламасын жүзеге асыру аясында 19-23 қазан аралығында "Мәңгілік ел" ғылыми-зерттеу орталығының директоры, т.ғ. д., профессор А.К.Ахмет Исатай, Құрманғазы, Мақат, Жылыой және Қызылқоға аудандарында журналистер мен блогерлерге арналған баспасөз-жорықтарының құрамында болды. Аталған аудандарда "Тасгран" мұнарасы, Әулие Зейнеден Құрасұлы кесенесі, Мақаш әкім кесенесі, Матенкожа әулие мазары, Оңай ата кесенесі, Ақмешіт қорымы, Құлшан ата қорымы сияқты қасиетті орындарды аралады және олар туралы тарихи деректер берілді. Сондай-ақ, жастармен және ақсақалдармен кездесулер ұйымдастырылды.
    2021 жыл 17 қарашада Гуманитарлық ғылымдар және өнер факультеті, Қазақстан тарихы және дүниежүзі тарихы кафедрасының тарих ғылымдарының докторы, профессор Ахмет Аққали Қабижанұлы Қазақстан Республикасы Орталық  мемлекеттік архивіне 100 жыл толуына орай, Қазақстан архив ісі тарихын зерттеудегі ерен еңбегі үшін "Қазақстан  архивіне 100 жыл" медалімен марапатталды.

Есеп

Ахмет Аққали Қабижанұлы