«Латын негізді қазақ жазуы: ономастикалық-графикалық кеңістік мәселелері»

2019 жылы 15 наурызында сағат 9:00 де Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ғылыми кеңес залында Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті, Филология және көптілді білім беру институты Академик С.Қирабаев атындағы Қазақ тілі мен әдебиет кафедрасы және Латын ғылыми-практикалық орталығының ұйымдастыруымен «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағарламасыда көрсетілген концептуалды негіздерін іске асыру мақсатында  «Латын негізді қазақ жазуы: ономастикалық-графикалық кеңістік мәселелері» атты республикалық onlain-вебинар жұмысы өтті.

Дөңгелек үстелге университеміздің Көптілді білім беру факультеті, Қазақ тілі және әдебиеті кафедрасының профессор-оқытушы құрамы, магистранттары мен студенттері қатысты. Республикалық onlain-вебинар жұмысына:

· ҚР ҰҒА А.Байтұрсынұлы атындағы Тіл білімі институтының ғалымдары;

· Ш.Шаяхметов атындағы «Тіл-Қазына» ұлттық ғылыми-практикалық орталығының ғылыми қызметкерлері;

· Республикалық деңгейдегі өңірлік жоғары оқу орындары Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік педагогикалық университеті, М.Өтемісұлы атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті, М.Х.Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетінің профессор- оқытушылары;

· Алматы қаласы жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылары (әл-Фараби ат. ҚазҰУ, ҚазҚызҰПУ, Абылай хан ат.ӘТжХҚУ, СДУ, т.б.);

· «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» акционерлік қоғамы;

· Алматы қаласының әкімшілігі;

· Университеттің білім алушылары: Ізденушілер, докторанттар, магистранттар, студенттер;

· Республикалық бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысты.

Республикалық дөңгелек үстел жұмысында:

· Ономастикалық атаулардың графикалық кеңістікте таңбалану мәселелері;

· Графикалық кеңістіктегі жарнама және маңдайша мәтіндері;

· Антропонимдер орфограммаларының бірқатар мәселелері;

· Ономастикалық-графикалық кеңістіктің латыннегізді қазақ жазуына негізделу мәселелері талқыланды.

Республикалық onlain-вебинар жұмысына республикамызға латын графикасымен тікелей зерттеу жұмысын жүргізіп жүрген танымал ғалымдар: Қ.Рысберген, Ә.Жүнісбек, Ф.Оразбаева, Қ.Күдеринова, Н.Рсалиева, Қ.Есенова баяндамалар жасап, келелі ойлары мен дәйекті пікірлерін ортаға салып жан-жақты талқылау жұмыстары жүргізілді. Дөңгелек үстелдің өзекті тақырыбына қатысты аға оқытушылар: Ж.М.Қырықбаева, Г.Н.Нұрымова, филология мамандығының 3-курс студенттері З.Шакиров пен А.Ермекбай өз пікірлерімен бөлісіп сауалдарын ұсынды.