Атырау қаласы тарихының жаңа парақтары

24 мамырда Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде профессор Табылдиев Хисмет Бозанұлының «Атырау қаласының тарихы» (1917-1937 жылдар) монографиясының тұсаукесер рәсімі өтті.

«Атырау облысы және Атырау қаласының Құрметті азаматы «Парасат» орденінің иегері, ұстаз, ғалым, қайраткер Қазақстан Республикасы Қоғамдық Ғылымдар академиясының академигі, тарих ғылымдарының докторы, профессор Табылдиев Хисмет Бозанұлының «Атырау қаласының тарихы (1917-1937 жылдар) монографиясының тұсау кесеріне арналған салтанатты жиынға қош келдіңіздер. «Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді» дегендей, Хисмет Бозанұлы ағамыз өмірден өтсе де жақында ғана ағайдың «Атырау қаласының тарихы» еңбегі Алматы қаласында Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігі Шоқан Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты Ғылыми кеңесінің ұсынуымен жарыққа шыққан болатын. Бұл кітап еліміздің тарихымен айналысатын жастар үшінде, қалың оқырман үшін де қолданбалы маңызы зор, аса құнды рухани байлық қатарынан орын алған туынды деп есептейміз»,-деп атап өтті өзінің кіріспе сөзінде университеттің Ғылыми істер жөніндегі проректоры, педагогика ғылымдарының кандидаты Саламат Нұрмұханұлы Идрисов.

Профессор Хисмет Табылдиевтің «Атырау қаласының тарихы (1917-1937 жылдар) монографиясының тұсаукесер рәсімі атақты мұнайшы, мемлекет және қоғам қайраткері, КСРО Мұнай өнеркәсібінің үздік қызметкері,  Атырау облысының Құрметті азаматы, Қазақстан және КСРО жоғарғы мемлекеттік марапаттарының иегері, Қазақстанның еңбек сіңірген мұнайшысы Есен Тасқынбаев пен Қазақстан Республикасының қоғам қайраткері, «Құрмет» орденінің иегері, Экономика ғылымдарының докторы Мағауя Шырдабаевқа ұсынылды.

Кітаптың маңызы, құндылығы жайында ғалымның әріптестері, шәкірттері өз пікірлерін ортаға салды.

Қалың оқырмандарына, зиялы қауымға жолдама алған «Атырау қаласының тарихы (1917-1937 жылдар) монографиясын жайында кітаптың ғылыми редакторы тарих ғылымдарының докторы Жамиға Таңатарова, шәкірті тарих ғылымдарының докторы Лесқали Бердіғожин, тарих ғылымдарының кандидаттары Жұмазия Кенжебаева, Қабибек Мұхитов, Әния Ермағамбетова, магистрант Төре Пангерей, 2016 жылғы Табылдиев шәкіртақысының иегері Ғаламат Базарбаев, тарих еңбектің құндылығы мен қолданбалы маңызы, құнды мәліметтері жайында жан-жақты баяндамалар жасады.

Хисмет Бозанұлының өмір жолы мен қайраткерлігі жайында дайындалған бейнебаян көрсетілді.