Білім құндылығы әрқашан маңызды

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының наиб мүфтиі, PhD доктор, дінтанушы ғалым Алау Әділбаев келіп, кездесу өткізді.

Рухани жаңғыру бағдарламасы аясындағы білім, ғылым, дін, дәстүр сабақтастығы жайында сөз болған кездесуге ҚМДБ Атырау облысы бойынша өкілі «Иманғали» мешітінің бас имамы, PhD доктор Батыржан Мансуров және де гуманитарлық ғылымдар және өнер факультетінің ұстаздары мен студенттері қатысты.

Жиында Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының наиб мүфтиі  Алау Шайқымұлы басқарманың қазіргі кездегі ұстанымы, атқарылған істері және болашақ жұмыс жоспарымен таныстырды. Оның ішінде, басқарма тарапынан білім құндылығына жоғары маңыз беріліп отырғандығын, Құранның өзінде де «Оқу», «Оқы», «кітап», «қалам» сияқты білім мен ғылымға қатысты сөздердің көптеп кездесуінің ислам дінінің білім мен ғылымға баса мән бергендігінің дәлелі ретінде бірнеше аяттар мен сүрелердегі үзінділер арқылы, қарапайым да мәнді дейектермен түсіндірді. Ұстаздардың қоғамдағы мәртебесінің ислам дінінде әрқашан жоғары болғандығы, Құранның халықтың сауаттылығын арттырудағы және жазу мәдениетінің таралуындағы рөлі жөнінде де ғалымның мазмұнды әңгімелерін қатысушылар ұйып тыңдады. Сондай-ақ, дінтанушы ғалымдардың қазақ даласынан шыққан Сығнақи, Кердери, Испиджаби және басқа да ұлы ғалымдардың зерттеулері арқылы жұртшылыққа таныла бастағанын айтып өтті.

Алдағы жылдары «Дін мен дәстүр сабақтастығы», «Тарих тағылымы» ұстанымдары бойынша бірқатар жүйелі жұмыстарды жүзеге асырған діни басқарма өкілдері қазіргі уақытта «Өзгеруді өзіңнен баста» ұстанымын қолға алып, рухани жаңғырудағы адамның жан дүниесі, ақыл, білім, оның ішінде пайдалы білім, білімді тәрбиемен ұштастыру бойынша жұмыстарды қолға алған.

Кездесу барысында тарих ғылымдарының кандидаттары Жұмазия Кенжебаева, Гүлфайруз Қайрғалиева, Х.Досмұхамедов атындағы дарынды балаларға арналған ұлттық гимназияның тарих пәні оқытушысы, магистр Назар Уттібаев өз сауалдарын қойып, ойларын ортаға салды.

Атырау университеті ғылыми жұмыстар жөніндегі проректор Саламат Идрисов қонақтарға мазмұнды пікірлері мен пайдалы ақпараттары үшін қатысушылар атынан ризашылық білдірді.

Гүлфайруз ҚАЙРҒАЛИЕВА

Сандық сауаттылық

18 Янв 2019 32

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің базасында ашылған "ІТ - мамандарды даярлау орталығында" Атырау облысында 2019 жылы ашылатын "Балаларға арналған тегін ІТ-сыныптар" жобасы аясында мұғалімдер даярлау курсынан өтті.

Байқау кеңесінің мәжілісі

14 Янв 2019 49

2019 жылдың 14 қаңтарында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Суханбердиева Эльмира Амангелдіқызының төрағалығымен Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті байқау кеңесінің мәжілісі өтті.

Білім бағдарламасын талқылау жалғасуда

11 Янв 2019 76

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде өтіп жатырған «Жоғары білімнің жаңа форматтары» тақырыбындағы әдістемелік декаданың екінші күнінде гуманитарлық ғылымдар және өнер факультеті Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының оқытушылары  тарих мамандықтары бойынша білім бағдарламаларына талдау жасады.

Әдістемелік декада

10 Янв 2019 107

9 қаңтарда «Жоғары білімнің жаңа форматтары» тақырыбындағы әдістемелік декада басталды. Декада аясында «Білім» бағытындағы білім бағдарламаларының мазмұнындағы педагогикалық-психологиялық және әдістемелік блоктарды талқылау» атты семинар өтті.

Әріптестер айқасы

10 Янв 2019 69

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және қызметкерлері арасында өтіп жатқан спартакиада волейбол ойынымен жалғасты.