Университет 1980-1990 жылдардың басында

1980-жылдары институтта 6 факультет: тарих-филология, физика-математика, биология-химия, музыка-педагогика, бастауыш білім беру және мектепке дейінгі тәрбие, спорт факультеттері болып, оларда барлығы 2723 студент оқыды. Сырттай оқу бөлімі студенттері 8 мамандық бойынша даярлады: орыс тілі мен әдебиеті, қазақ тілі мен әдебиеті, биология, музыка және ән, педагогика және бастауыш білім беру әдістемесі, мектепке дейінгі педагогика және психология, дене тәрбиесі, онда барлығы 2053 студент білім алды. Жалпы студенттердің контингенті 4776 адамды құрады.

Бұл жылдары жаңа мамандықтар бойынша студенттер даярланды: тарих және кеңес құқы, педагогика және бастауыш білім беру әдістемесі, музыка қосымша мамандығы, дене тәрбиесі қазақ бөлімі, «Физика және математика», «Математика және физика», мамандықтары «Физика, информатика, еңбек» және «Математика және информатика» мамандықтарына айналды.

1986 жылы желтоқсанда 220 орындық «Құрдастар» асханасы іске қосылды. 1988 жылы құрамында футбол алаңы, жүгіру жолы, трибунасы, оның астында гимнастикалық зал, жүзу бассейні мен жабдықталған спорт кешені ашылды. Бас оқу үйіндегі спорт залына қосымша құрылыс болды. Сондықтан да өз алдына дербес дене тәрбие факультеті жұмыс істеді (кейіннен спорт факультеті деп аталды).

1988 жылы маусым айында 400 орындық секциялық типтегі студенттер жатақханасы іске қосылды. 1990 жылы «Буревестник» стадионы жаңартылды.

80-жылдардың аяғында Жұмекен Нажімеденов атындағы әдебиет және өнер бірлестігі құрылды. (Жетекшісі-әдебиет кафедрасының меңгерушісі Қ.Жүсіп). Бірлестік 4 секциядан тұрды: «Мирас»- өнердің ұлттық жанрларын орындаушылар секциясы (айтыс, терме, квн және т.б.), «Үкілі үміт»- жас ақындар секциясы, «Жадыра»- көркемсөз оқу секциясы, «Шұғыла»- дарама үйірмесі.

Жылма-жыл институтта факультеттер мен көркемөнерпаздарының сайысы «Студент көктемін» өткізу дәстүрге айналған. Көркемөнерпаздар өз жұмысын тек оқу орнының деңгейімен шектемей, қалалық және облыстық фестивальдарға, сайыстарға т.б. шараларға белсене қатысты. Оқытушы Әбілова М.А. жетекшілігімен студенттер хоры, вокальдық ансамбль «Экспромт» (жетекшісі Самедова О.А.), қазақтың ұлт аспаптары оркестрі (жетекшісі Бахтияров О.Б.), бальный ансамбілі (жетекшісі Габдушева М.Т.) облыста белгілі көркемөнерпаздар ұжымдары болды.

1990 жылдан бастап, «Қазақ тілі мен әдебиеті орыс кластарында» және «Биология және жағырапия» қазақ бөлімі мамандары ашылды. Сонымен, институт осы жылдары 12 мамандық бойынша күндізгі және сырттай бөлімдерде студенттерді даярлады.

Университет тарихында оқу орнының қалыптасқан дәстүрі туралы, институт ғылыми кадрлардың шын мәнінде ордасына айналғандығы туралы мақтаныш сезіммен айтыла ды. Институтымызда әр жылдарда жұмыс істеген оқытушылары қатарында белгілі ғалымдар - Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым Академиясының корреспондент-мүшесі Блиев Н.К., ғылым докторлары, профессорлар: Аженов М.С., Абишев Қ.А., Алдамжаров З.А., Ақылбаев Ж.С., Баймұқанов Б., Есмуханов Ж., Жаманбаев Қ.Ж., Жуков В.П., Рахметов Х.Ж., Күнхожаев Н.Р., Темірғалиев Қ.Е., Түсібалиева Д., Томанов М.Т., Федоров А.И., Файн Л.Е., мемлекеттік сыйлықтың иегері Уразгалиев Б.У. және т.б. бар.

Түлектер қатарында СССР Халық мұғалімі Айтқалиев Құсни, Қазақ ССР-ның еңбек сіңірген мұғалімдері, оқу-ағарту ісінің үздіктері: Анишин А.М., Ганчикова, Дворецская А.Д., Литатов В.В., Қашаубаев М., Қалыбеков К., Тауфикова, Бисенов С.Б., Завершинская М.П., Рысмағамбетова О.Р., Садықова С., Тұрлыбаев И., Даумов Н.Ғ., Тлеумұханов Т., Рассухин В.В., Сабиров А. т.б.; Қазақстан жазушылар одағының мүшелері бүкіл елімізге танымал, Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығының иегері, халық жазушысы Фариза Оңғарсынова, ақындар Аманқос Ершуов, Амангелді Жылқышиев, Қадір Жүсіп, Нұралы Әжіғалиев, Жәниба Қарасаева бар. Өз түлектерінің ішінде аты әлемге мәшһүр болған, спорт саңлақтарының бірі, СССР-ға еңбек сіңірген спорт шебері, Токио олимпиадасының күміс жүлдегері, аты аңызға айналған желаяқ Амин Тұяқовты, СССР еңбек сіңірген спорт шебері, бокстан бұрынғы Одақтың Қазақстан Республикасының бірнеше дүркін чемпионы, әлемдік еуропа жарыстарының жүлдегері Болат Теміровты, СССР еңбек сіңірген спорт шебері бұрынғы Одақтың, Қазақстан Республикасының әйелдер арасына самбодан бірнеше дүркін чемпионы, әлемдік, еуропа жарыстарының жүлдегері Сания Махамбетованы, СССР спорт шеберлері Б.Рахбиевті, В.Кузнецовты, ағайынды А.В.Аверьяновтарды т.б. мақтан етеміз.

Институтты бітірген түлектердің ішінде бір тобы партия, комсомол кәсіподақ, кеңес, ғылым жолында жемісті еңбек етті. Олардың қатарына Айталиев А., Бисенов А., Бурлаков Л., Гладов В.В., Зекенова А., Завершинская М.П., Испусынова С., Ихсанов Б., Қараев Ж., Қайненов, Еңсегенов С., Каримов Т., Қадырғалиев Е.З., Кенжеғалиев А., Мерзликин М.И., Лукпанов Ғ., Ризуанов К., Рассухин В.А., Сарсенова Н.С., Сүлейменов С., Сакробогатова Ю.А., Сериков Т.П., Сарсекенов М.С., Сагиденов А.К., Тулепбергенов Г., Тышқанбаев С., Талпақов Б.О., Өмірбекова Ж.Б., Фомин П.И., Хан Н.Н., Халидуллин К.Х., Чаплыгин А.К., Шоқанов А., Шалимова Ф. және т.б. жатады.