Атырау әдебиетінің абызы

Қадыр Жүсіптің 80 жасқа толу мерейтойы айрықша ұлығыланды

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстан Жазушылар Одағының мүшесі, Қазақстан Республикасының мәдениет қайраткері, университеттегі Халық жазушысы Әбіш Кекілбаевтың әдеби мұрасын зерттеу орталығының директоры, филология ғылымдарының докторы, академик Қадыр Жүсіптің мерейлі 80 жасқа толуына орай ғылыми конференция болды.
Шараның беташарын аталмыш жоғары оқу орнының ректоры Абзал Тәлтенов ашып, Қадыр Өтегенұлының шығармашылығы мен өмір жолына тоқталды. Сонымен қатар, ол Нәжімеденовтер отбасының сый-сияпаты мен адресатын табыс етті. Сондай-ақ, Батыс Қазақстан облысы, Махамбет Өтемісұлы атындағы мемлекеттік университеттің ректоры Асхат Иманғалиевтің құттықтау хаты мен тарту-таралғысын жеткізді. Облыстық білім беру қызметкерлері салалық кәсіподағының төрағасы Қилымғали Қайненовтың Алғыс хаты оқылды.
Жиынға қатысушылар Қадыр Жүсіптің өмір жолы, шығармашылығы туралы түсірілген  бейнебаянды көріп, өлеңдерін тыңдады. Атырау қаласы әкімінің орынбасары Мейірім Қалауи шаһар басшысы Серік Шәпкеновтың сыйлығын, құттықтау хатын табыстады.
— Біз академик Зейнолла Қабдолов арқылы Мұхтар Әуезовті танысақ, сіз арқылы Зейнолла Қабдоловты танимыз. Қазақ әдебиетіне көп еңбек сіңірдіңіз. Біз осы университеттің түлегі болғандықтан, есіміңізді мақтан тұтамыз. Осы залда отырған Қазақстан мен Қырғызстанның еңбек сіңірген қайраткері, «Парасат» орденінің иегері, композитор, жазушы Илья Жақанов, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Халықаралық «Алаш» әдеби сыйлығының лауреаты, ақын Қойшығұл Жылқышиев ағаларымыздың да жас ұрпаққа берері мол. Аман жүріңіздер,- деді Мейірім Жоламанұлы.
Атырау инженерлік-гуманитарлық университетінің ректоры Ерсайын Ихсанов пен Атырау мұнай және газ университетінің ректоры Әли Әбішев өз кезектерінде мерейгердің ұстаздық, шығармашылық жолына тоқталды. Қазақстан мен Қырғызстанның еңбек сіңірген қайраткері, «Парасат» орденінің иегері, композитор, жазушы Илья Жақанов Қадыр Өтегенұлын сексен жастың биігімен құттықтап, Сәкен Сейфуллиннің «Жан жолдас» өлеңіне жазылған романсын орындап берді. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Халықаралық «Алаш» әдеби сыйлығының лауреаты, Қазақстан Жазушылар Одағы Атырау облысы филиалының директоры, ақын Қойшығұл Жылқышиев кейіпкерімізге арнаған өлеңін оқыды. Қазақстан Жазушылар Одағының басқарма төрағасы Нұрлан Оразалиннің құттықтау хатын табыстап, ақын иығына шапан жапты.
-Сіз «Атырау әдебиеті» деген ұғымды қалыптастырдыңыз. Ұлы ақын Жұмекеннің өмірі мен шығармашылығынан қорғаған докторлық еңбегіңіз — өресі биік зерттеу. Одан кейін де көптеген Атырау ақын-жазушылары туралы еңбектер жаздыңыз. «Зейнолланамаңыздың» өзі неге тұрады?! Атырау әдебиетінің шоқтығы биік екенін дәлелдедіңіз, — деп тебіренді ол өз сөзінде. Атырау облыстық тіл басқармасының басшысы Баязи Әбдешев те мерейгер туралы айта келіп, Алғыс хат пен сый-сияпатын ұсынды.
«Атырау-Ақпарат» ЖШС директоры Ерболат Қаменов Қадыр Жүсіптің  өзіне ұстаз екенін, жүректегі іңкәр сезімді материалдық дүниемен өлшеуге болмайтынын, көңіл түкпіріндегі мөлдір ілтипатты аялай білу керектігін айтып, сексеннің биігіне көтерілген кейіпкерімізді мерейлі жасымен құттықтады.
-Өмірімде сіздей ұстазды көргеніме қуанамын. Былтырғы жылдың қорытындысымен об-лыстық «Атырау» газетінің «Құрметті авторы» куәлігін алдыңыз. Әрине, оны алмасаңыз да сіздің «Құрметті автор» екеніңіз айдан анық. Бірақ, соның бәрі – өзіңізге деген ішкі сыйластық пен құрметтің көрінісі. Сіз барлық жақсылыққа лайықсыз,-деді ол.
Атырау облыстық ішкі саясат басқармасы басшысының орынбасары Злиха Елеубайқызы, «Өрлеу» біліктілікті арттыру қоғамынан Нұрзила Сәрсенқызы мен Айтбай Қарамұрзин, мерейгер алғашқы еңбек жолын бастаған қаладағы №7 мектеп пен №19 Қаныш Сәтбаев атындағы гимназия директорлары, Жылыой ауданындағы «Бекет ата» мешітінің бас имамы Ислам қажы Мырзабекұлы да ақжарма тілектерін төгілтті. Шара соңында ұжымдастары, әріптестері мерейгерге жүрекжарды сөздерін арнады.

Гүлзада НИЕТҚАЛИЕВА

www.atr.kz

Қайсарлық лирикасы

19 Окт 2018 28

Осындай атаумен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті конференц-залында белгілі ақын, "Алаш" әдеби сыйлығының лауреаты Қойшығұл Жылқышиевтің 70 жылдық мерейтойына арналған жиын өтті.

"Табиғатты пайдалану экономикасы" пәнінен қонақ дәрісі өтті

18 Окт 2018 29

2018 жылдың 16 қазанында 5В050600  «Экономика»  мамандығының   4 курс студенттеріне Экономика кафедрасының ұйымдастыруымен «Табиғатты пайдалану экономикасы» пәнінен "Оңтүстік-Батыс мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС Атырау филиалының  ғылыми қызметкері, орман шаруашылығы инженері  Тимур Мусинмен "Қазақстанның биологиялық ресурстары, оларды қорғау және тиімді пайдалану мәселелері"  тақырыбында қонақ дәрісі өтті.

Елбасы Жолдауын студенттермен бірге талқылады

18 Окт 2018 36

2018 жылдың 18 қазан айында Инновациялық білім беру факультетінің 3 курс студенттеріне «Педагогика» кафедра-лабораториясының доценті, педагогика ғылымдарының кандидаты Сарсенова Нұрзила Сарсенқызы Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың 2018 жылдың 5 қазан айында «ҚАЗАҚСТАНДЫҚТАРДЫҢ ӘЛ-АУҚАТЫНЫҢ ӨСУІ: ТАБЫС ПЕН ТҰРМЫС САПАСЫН АРТТЫРУ» атты жолдауын талқылады.

Италияндық опера әншісінің шеберлік сағаттары

18 Окт 2018 44

Халықаралық «Шақырылған профессор» жобасы бойынша Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің «Музыка және өнер» мамандығының студенттері опера өнерінің Отаны Италиядан шақырылған профессордан дәріс алуда.

Еліміздің орталық музейінен мамандар келді

18 Окт 2018 18

Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік музейі қызметкерлері «Қазақтың дәстүрлі қолөнерінің тарихи-этнографиялық деректілігі.