«Төртқара» мен «Төрткен» және олардың туыстары

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Қазіргі білім беру кеңістігіндегі физика-математика ғылымдарының ролі» атты V Халықаралық ғылыми-теориялық конференциясы өз жұмысын бастады.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы «Қазақстанның үшінші жаңғыруы: жаһандық бәсекеге қабілеттілік» атты халыққа Жолдауынан туындайтын технологиялық жаңғыру, «Цифрлық Қазақстан» бағдарламасын іске асыру, адами капитал сапасын жақсарту жұмыстарын жүзеге асыру мақсатында өткізілген аталмыш ғылыми жиын Атырау өңірінің ғылыми өміріндегі үлкен оқиға саналады.

Конференция жұмысын университет ректоры, химия ғылымдарының докторы, профессор А.Талтенов кіріспе сөзбен ашып, ғылыми жиынның мақсатымен және қатысушылармен таныстырды. Сондай-ақ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі Ерлан Сағадиевтің атынан келген конференция қатысушыларына құттықтау хатын оқыды.

Ғылыми конференцияның пленарлық мәжілісінде баяндама жасаған физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, ҚР Ұлттық ғылым академиясының академигі, Қазақ-Британ Техникалық Университетінің Жоғары және қолданбалы математика кафедрасының профессоры Жұмаділдаев Асқар Серқұлұлының алгебра саласындағы жаңалықтар және түрлі есептерді шешу жолдары жайындағы баяндамасы қатысушыларға ерекше әсер етті. Күрделі есептерді шешудің жаңа жолдары мен математикадағы «Новиков алгебрасы», «Цинбиел алгебрасы» және басқа да заңдары және ғалымның өзі ашқан «Төртқара алгебрасы», «Төрткен алгебрасы» заңдары түсіндірілді.

Ғылыми конференцияда ЕҰУ теориялық математика және ғылыми есептеу институтының директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Темірғалиев Нұрлан Темірғалиұлы, «Харьков политехникалық институты» Ұлттық техникалық университетінің профессоры, техника ғылымдарының докторы, профессор Хайрова Нина Феликсовна, ЕҰУ жанындағы «Евразиялық халықаралық теориялық физика орталығы» директоры, физика-математика ғылымдарының докторы, «Жалпы және теориялық физика» кафедрасының профессоры Мырзақұлов Ратбай, Ресей ғылым академиясының бірегей аспап жасау ғылыми-технологиялық орталығының директоры, Мәскеу технологиялық университетінің метрологиялар және стандарттау кафедрасының меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Болатов Марат Фатыхұлы, ҚР ҒА механика және математика зертханасының меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Құдайкұлов Анарбай Кұдайкұлұлы, әл-Фараби атындағы ҚазҰУ кафедра меңгерушісі, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор Мұхамбетжанов Салтанбек Талапеденұлы физика-математика саласынағы өзекті мәселелерді қамтыған баяндамалар жасады.

Конференцияға еліміздің барлық өңірлерінен 90-нан аса мақалалар қабылданды және конференция материалдарының екі томдық жинағы жарық көрді.

Түстен кейін конференция жұмысы секциялық мәжілістерде жалғасын тауып, төмендегі бағыттар бойынша ғылыми баяндамалар тыңдалды:

Секция 1. Физика-математика ғылымдарының негізгі бағыттары.

Секция 2. Аймақтағы IT – саланы дамыту, енгізулер мен нәтижелер.

Секция 3. Білім берудегі инновациялық технологиялар

Сондай-ақ халықаралық ғылыми форум Атырау университетінің ғылыми өміріндегі маңызды оқиға саналатын «VII ХАЛЕЛ ОҚУЛАРЫ-2017» аясында ұйымдастырылып отырғанын атап өтеміз.

Әріптестеріміз мамандықтар фестиваліне қатысып келді

23 Май 2019 5

Х.Досмұxамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департамент маманы Нәжіп Жадыра, Дене шынықтыру және бастапқы әскери дайындық кафедрасының оқытушысы Қалдыбаева Айман, "биология" кафедрасының оқытушысы,магистр Копашева Айымгул мемлекеттік «Серпін- 2050: Мәңгілік ел жастары - индустрияға» жобасы аясында, Маңғыстау облысында өткен мамандықтар фестиваліне қатысып келді.

«Жастарды қолдау-болашаққа самғау»

23 Май 2019 4

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында 2019 жылы 17 мамырда Атырау қаласының «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қорында «Жастарды қолдау-болашаққа самғау» тақырыбында дөңгелек үстел өткізілді.

«Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс өтті

23 Май 2019 18

17 мамыр күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде профессор-оқтушылар мен студенттердің қатысуымен «Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс болып өтті.

Спортшыларымызды құттықтаймыз!

15 Май 2019 50

Студенттер арасында Ақтөбе қаласында X жазғы универсиада ойындары өтті. Жарысқа дзюдо күресінен 22 команда бақ сынып, сайысқа түсті. Қорытынды есеппен, командалық сайыста Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің спортшылары жүлделі ІІІ орынға ие болды және  дене шынықтыру және  спорт мамандығының 1 ші курс студенті Сырбаз Талғат еркін күрестен 65 кг салмақта қатысып, жеңімпаз атанды.