«Жас географ» облыстық конкурсы өтті

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде мектеп оқушылары арасында «Жас географ» облыстық конкурсы өтті.

Облыстық конкурсты «облыстық әдістемелік орталық» әдіскері Ситалиев Асылбек Мунауарұлы және «География, туризм су ресурсы» кафедрасы оқытушылармен бірлесе отырып ұйымдастырды.  Конкурсқа облыстың 7 ауданынан және Атырау қаласынан 12 команда жиналды. Ол тестілік сұрақтарды орындау және практикалық тапсырмаларды шешу түрінде өтті. Ережеге сәйкес 9-11 сынып оқушылары аудандық және қалалық жарыстардың жеңімпаздары, яғни үздік шеберлері қатысты. Биылғы жылы конкурсқа  51 оқушы қатысты.

«Жас географтардың» облыстық байқауы – оқушыларға географиялық ойлауды, олардың танымдық белсенділігін және шығармашылық қызметін дамытуға және облыстық,республикалық олимпиадаға оқушыларды дайындауға мүмкіндік береді. Конкурсқа қатысу балалардың жердің көп қырлы келбетін зерттеуге қызығушылығын тудырады. Конкурсқа дайындық барысында оқушылар тек оқулықтар мен атлас карталарымен ғана емес, танымал ғылыми-анықтамалық әдебиеттерімен, сондай-ақ статистикалық материалдармен жұмыс жасай отырып, өз көзқарастарын білдіруге үйренді және географиялық мәселелерді шешті.Теориялық сұрақтарды шешуде және практикалық тапсырмаларға жауап беру кезінде оқушылар көзқарастарын ұсынып, дәлелдей алды. Бұл жарыс қатысушыларға белгілі фактілерді жинақтап, географияның әр түрлі бағыттарынан алынған білімдерді пайдалануды талап етті.

Қатысушылар барлық тапсырмалар бойынша жақсы жұмыс жасап, өздерінің аудандары мен мектептерін жақсы дәрежеде көрсете білді. «Жас географ» сайысы тек іс-шара ғана емес, география үшін өз білімін көрсететін үлкен мереке болды.Бұл олимпиадаға әділ қазылар мүшелері Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылары г.ғ.к. Нургалиева Гүлшат Жалғабайқызы, п.ғ.к. Баймукашева Ғайни Қонысбайқызы қатысушылардың жауаптарын сараптап, теориялық білімдерінің практика жүзінде қолданылуын бағалады.Олимпиада нәтижелерін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің география, туризм су ресурсы кафедрасы меңгерущесі Альжанова Роза төраймының етуімен бір ауыздан 9 сынып арасында 1-ші орынды «Білім-инновация» лицей-интернатының 9 сынып оқушысы Хима Алихан иеленді. Ал 10-11 сынып оқушылары арасында Жылыой ауданы, №3 орта мектебінің    10 сынып оқушысы Қанатқызы Аяулым және Махамбет ауданы, Алмалы орта мектебінің    11 сынып оқушысы Сағындықова Дария тең келер ешкім болмады. Жалпы қатысушылар арасында 2ші және 3ші дәрежелі орындарға өз білімдерімен көзге түскен Қызылқоға, Жылыой Құрманғазы және Исатай аудандарының оқушылары болды. Олимпиадаға қатысу арқылы оқушылар география пәнін жай ғана мектеп пәні ретінде ғана емес, ауқымды ғылым саласы ретінде қабылдады. Көптеген оқущылар өз мамандықтарын тандай білді. Сондай-ақ, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне түсуге қызығушылықтары артты.

Сонымен қатар қатысушылар байқаудан басқа университет базасының мәдени бағдарламасымен танысты. Университет қызметкерлерімен пікір алмасты.

Атырау қаласында өткен бұл сайыс қатысушыларға жаңа достар тауып, жарқын естеліктер қалдырғанына сенімдіміз!

«Болашағым өз қолымда!»

6 Дек 2019 2

Университетімізде «Болашағым өз қолымда!» тақырыбында жетім балалардың болашақта армандайтын мамандықтары бойынша бір күндік экскурсия өтті.

Спартакиада жеңімпаздары анықталды

5 Дек 2019 21

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің құрылғанына 70 жыл толуына орай студенттер арасында ұйымдастырылыған факультетаралық спартакиада өз мәресіне жетті.

Мен көшбасшымын!

4 Дек 2019 15

Осындай тақырыппен Нұр-Сұлтан қаласында интеллектуалды ойындар өтті.
Аталмыш сайыста университетіміздің қаржы және есеп кафедрасы студенттерінен құралған команда жүлделі II орынға ие болды.

Бас жүлде - Жәнияда!

3 Дек 2019 17

Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Атырау облысы бойынша департаментімен ұйымдастырылған "Ақынның қаламы-адалдық алаңы" атты жас ақындар мүшәйрасында қазақ тілі және әдебиеті мамандығының 2 курс (3жылдық) студенті Хайролла Жәния бас жүлдені жеңіп алды.

Әбілмансұр "Үздік жас спортшы" атанды

3 Дек 2019 20

Дене шынықтыру және спорт мамандығының ІІ курс студенті, каратэ-додан әлем чемпионы, университетіміздің мақтанышы Батырғали Әбілмансұр "Үздік жас спортшы" атанды.