АтМУ профессорлары халықаралық зерттеу экспедициясына жолға шықты

Атырау облысы кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы қолдауымен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі «Сарайшық» мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы» республикалық мекемесінің ұйымдастыруымен Жошы Ұлысы астаналары «Сарайшық – Сарай-Бату – Сарай Берке қалалары ізімен» атты халықаралық ғылыми-зерттеу экспедициясына жолға шықты.

Экспедицияны музей-қорық директоры тарих ғылымдарының докторы, профессор Әбілсейіт Мұқтар бастап жүрді. Топ құрамында музей-қорық қызметкерлері, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, суретші О.Кендір, тарих ғылымдарының докторы С.Сапанов, тарих ғылымдарының докторы А.Ахмет, М.Өтемісұлы атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университетінің географ ғалымы А.Тұрғанбаев, журналистер, өлкетанушылар болды. Соның ішінде ҰҒА корреспондент мүшесі, г.м.ғ.д., профессор Нәсіпқали Сейітовтың сапар барысындағы шабыттанып шығарған өлең шумақтарымен бөліссек
Ғасырлар ғасырларды қуа беріп,
Өтсе де өзгермеді құба белім.
Атырау неткен берік бекзат едің,
Сыр заман - сан тарих куәгері.

Өткерген ұзын дәурен, ұзын қайғы,
Бабалар ұлылығын құзырлайды.
Бетіңді күре жолдар тілгілеген,
Ал тарих берері бұзылмайды.

Бабалар сан ғасырлар тақта қалып,
Тұлпарлап жарты жерді таптағанды-ды.
Ұлы дала жұртының ұлылығы,
Ұрпақтың жадында ылғи сақталады.

Тұлпарға тақым тисе, күлімдеген,
Бабалар сан аймақта дүбірлеген.
Жарты жердің жанкешті пақырлары,
Қайқы қылыш төнгенде, күбірлеген.

Салық төлеп, бабамнан жасқау алған,
Соның бәрі бұл жерден бастау алған.
Сол билікпен беделден түк қалдырмай,
Жығып кеткен бабамды қасқау арман.

Ұлы дала, демесем, тіл қатпады,
Ұлттың ұлы тарихи тұр сақталып.
Біздер бүгін момақан сар далада,
Ел даланың момақан ұрпақтары.

.

«JAS QALAM» ЖАС ЖУРНАЛИСТЕР ФОРУМЫ ӨТТІ

14 Окт 2019 17

11 қазан күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде  республикалық «JAS QALAM»  жастар журналистикасын дамыту жобасының форумы өтті.

Х.Досмұхамедов атындағы АМУ-дағы Эразмус күндері

11 Окт 2019 76

2019 жылдың 10-11 қазан аралығында Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Эразмус күндері өтуде.

«Ағаш отырғызу» акциясы өтті

11 Окт 2019 47

Айналаны көгалдандыру – жалпыға ортақ ізгі міндет. Бүгін университетімізде "70 жылдыққа 70 нақты қадам" жобасы аясында «Ағаш отырғызу» акциясы өтті.

ҚР Білім және ғылым министрі Атырау университетінде

11 Окт 2019 83

Бүгін ресми сапармен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне ҚР Білім және Ғылым министрі А.Аймағамбетов келді.

Телеарнадағы ашық сабақ

10 Окт 2019 29

Таяуда "Атырау" телеарнасында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің журналистика  мамандығының 1 курс студенттеріне арналған ашық сабақ өтті.