АтМУ профессорлары халықаралық зерттеу экспедициясына жолға шықты

Атырау облысы кәсіпкерлік және индустриялық-инновациялық даму басқармасы қолдауымен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі «Сарайшық» мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы» республикалық мекемесінің ұйымдастыруымен Жошы Ұлысы астаналары «Сарайшық – Сарай-Бату – Сарай Берке қалалары ізімен» атты халықаралық ғылыми-зерттеу экспедициясына жолға шықты.

Экспедицияны музей-қорық директоры тарих ғылымдарының докторы, профессор Әбілсейіт Мұқтар бастап жүрді. Топ құрамында музей-қорық қызметкерлері, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, суретші О.Кендір, тарих ғылымдарының докторы С.Сапанов, тарих ғылымдарының докторы А.Ахмет, М.Өтемісұлы атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университетінің географ ғалымы А.Тұрғанбаев, журналистер, өлкетанушылар болды. Соның ішінде ҰҒА корреспондент мүшесі, г.м.ғ.д., профессор Нәсіпқали Сейітовтың сапар барысындағы шабыттанып шығарған өлең шумақтарымен бөліссек
Ғасырлар ғасырларды қуа беріп,
Өтсе де өзгермеді құба белім.
Атырау неткен берік бекзат едің,
Сыр заман - сан тарих куәгері.

Өткерген ұзын дәурен, ұзын қайғы,
Бабалар ұлылығын құзырлайды.
Бетіңді күре жолдар тілгілеген,
Ал тарих берері бұзылмайды.

Бабалар сан ғасырлар тақта қалып,
Тұлпарлап жарты жерді таптағанды-ды.
Ұлы дала жұртының ұлылығы,
Ұрпақтың жадында ылғи сақталады.

Тұлпарға тақым тисе, күлімдеген,
Бабалар сан аймақта дүбірлеген.
Жарты жердің жанкешті пақырлары,
Қайқы қылыш төнгенде, күбірлеген.

Салық төлеп, бабамнан жасқау алған,
Соның бәрі бұл жерден бастау алған.
Сол билікпен беделден түк қалдырмай,
Жығып кеткен бабамды қасқау арман.

Ұлы дала, демесем, тіл қатпады,
Ұлттың ұлы тарихи тұр сақталып.
Біздер бүгін момақан сар далада,
Ел даланың момақан ұрпақтары.

.

Қазақстан және шет елдер ЖОО-да оқып келген студенттермен кездесу өтті

26 Фев 2020 14

Бүгін Көптілді білім беру факультетінің ұйымдастыруымен академиялық ұтқырлық бағдарламасымен Қазақстан және шет елдер ЖОО-да оқып келген студенттермен кездесу шарасы өтті.

Олимпиада жеңімпаздары анықталды

24 Фев 2020 29

21 ақпан күні «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында және Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдығына орай дәстүрлі    Гуманитарлық ғылымдар және өнер факультетінің ұйымдастыруымен «ТАРИХ ТҰҢҒИЫҒЫНДА» атты тарихшылардың мектеп оқушылары арасында пәндік олимпиадасы өтті.

«Ұлы Дала батыры – Тайманның ұлы Исатай» жинағы жарық көрді

24 Фев 2020 22

2020 жылдың 19 ақпан күні Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің «Рухани жаңғыру» кеңсесінде  «Мәңгілік ел» ғылыми-зенрттеу орталығының ғылыми қызметкері, қауымдастырылған профессор, ҚР Тарих және қоғамтану ғылымдары Академиясының академигі Аманкелді Шамғоновтың «Ұлы Дала батыры – Тайманның ұлы Исатай» атты кітабының тұсаукесер рәсімі өтті.

Қоғамды басқарудағы технологиялар мен кәсіби этика пәнінен «Мемлекеттік және муниципалды қызметкерлердің кәсіптік этикасы» тақырыбындағы қонақ дәрісі өтті

21 Фев 2020 7

2020 жылдың 21 ақпан күні «Менеджмент» кафедрасында 6В04103 – Экономика және мемлекеттік басқару мамандығының 1 курс студенттеріне пәні бойынша қонақ дәрісі өткізілді.

«Мемлекеттік қызмет мемлекеттік басқарудың құқықтық институты ретінде» тақырыбындағы қонақ дәрісі өтті

21 Фев 2020 6

2020 жылдың 21 ақпанында сағат 10.30-да «Менеджмент» кафедрасында 5В051000–Мемлекеттік және жергілікті басқару мамандығының 3 курс студенттеріне пәні бойынша қонақ дәрісі өткізілді.