Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан халқы Ассамблеясының форумы

2019 ж. 29-31 мамыр аралығында ел астанасында Қазақстандағы кеңес кезіндегі жаппай саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған Қазақстан халқы Ассамблеясының X Халықаралық форумы өтті.

Жиынға Қазақстанның әрбір облысынан және таяу мен алыс шетелдерден, атап айтсақ, Мәскеу, Грозный, Нальчик, Бішкек, Ташкент, Вена, Сеул қалалырынан, жетекші ғалымдар мен мамандар қатысты. Солардың қатарында форум аясында өткен әртүрлі шараларына Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті ҚХА институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы Ж.Ү. Қыдыралина қатысты. Ол 30 мамырда ҚР Ұлттық музейінде өткен ғылыми-практикалық конференциясында «Құпиясыздырылған тағдырлар»: арнайы мемлекеттік органдары мұрағатарындағы Қазақстанда 1920-1980 жж. ұлттық интеллигенция мен жастардың қуғын-сүргін тарихы туралы құжаттар» атты баяндама жасады. Конференция өткен соң ғалымдар астананың оқу орындары мен Достық ұйінде бейбітшілік дәрістер өткізді. 31 мамыр күні конференцияға қатысушылар Ақмола облысы Ақмол селосындағы «АЛЖИР» тарихи-мемориалды кешеңінде болып саяси қуғын-сүргін құрбандарына тағзым етті. Нұр-Сұлтан қаласы Абай даңғылындағы ашаршылық құрбандарына арналған мемориалында гүлдер қойылды. Форумға қатысушылары ҚХА өкілдері және жастармен бірге «Қазақ еліне мың алғыс» монументі алдында флэш-моб өткізді. Кешкісі жұртшылық Қ.Қуанышбаев атындағы Қазақ драма театры сахнасында Тбилиси қаласынан арнайы шақырылған орыс драма театрының орындауында «АЛЖИР» қойылымын тамашалады.

Жанна Қыдыралина, Нұр-Сұлтан қ.