Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан халқы Ассамблеясының форумы

2019 ж. 29-31 мамыр аралығында ел астанасында Қазақстандағы кеңес кезіндегі жаппай саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған Қазақстан халқы Ассамблеясының X Халықаралық форумы өтті.

Жиынға Қазақстанның әрбір облысынан және таяу мен алыс шетелдерден, атап айтсақ, Мәскеу, Грозный, Нальчик, Бішкек, Ташкент, Вена, Сеул қалалырынан, жетекші ғалымдар мен мамандар қатысты. Солардың қатарында форум аясында өткен әртүрлі шараларына Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті ҚХА институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы Ж.Ү. Қыдыралина қатысты. Ол 30 мамырда ҚР Ұлттық музейінде өткен ғылыми-практикалық конференциясында «Құпиясыздырылған тағдырлар»: арнайы мемлекеттік органдары мұрағатарындағы Қазақстанда 1920-1980 жж. ұлттық интеллигенция мен жастардың қуғын-сүргін тарихы туралы құжаттар» атты баяндама жасады. Конференция өткен соң ғалымдар астананың оқу орындары мен Достық ұйінде бейбітшілік дәрістер өткізді. 31 мамыр күні конференцияға қатысушылар Ақмола облысы Ақмол селосындағы «АЛЖИР» тарихи-мемориалды кешеңінде болып саяси қуғын-сүргін құрбандарына тағзым етті. Нұр-Сұлтан қаласы Абай даңғылындағы ашаршылық құрбандарына арналған мемориалында гүлдер қойылды. Форумға қатысушылары ҚХА өкілдері және жастармен бірге «Қазақ еліне мың алғыс» монументі алдында флэш-моб өткізді. Кешкісі жұртшылық Қ.Қуанышбаев атындағы Қазақ драма театры сахнасында Тбилиси қаласынан арнайы шақырылған орыс драма театрының орындауында «АЛЖИР» қойылымын тамашалады.

Жанна Қыдыралина, Нұр-Сұлтан қ.

«Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық»

13 Дек 2019 22

Елбасының «Рухани жаңғыру» мақаласының «100 жаңа оқулық» жобасы аясында бірқатар шетел авторларының еңбектерінің ана тілімізге аударылды. Соған орай бүгін университетімізде көптілді білім беру факультетінің қазақ тілі мен әдебиеті мамандығының 1 курс студенттерінің қатысуымен философия ғылымдарының докторы, профессор Ө.Қ.Бекежанның ұйымдастыруымен «Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» тақырыбында ашық сабағы өтті.

Тәуелсіздік күнінде ұстаздар ұлығыланды

13 Дек 2019 28

Бүгін университетімізде Тәуелсіздік күніне арналған «Тұғыры биік – Тәуелсіздік!» атты салтанатты жиын өтті.

Ілья Жақанов "Отан" орденімен марапатталды

12 Дек 2019 42

Тәуелсіздік күні қарсаңында бірқатар азамат мемлекеттік наградалармен марапатталды, - деп хабарлайды Tengrinews.kz тілшісі Ақорда сайтына сілтеме жасап.

Парасаттылық мектебі ашылды

12 Дек 2019 44

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Атырау облысы департаментінің тапсырмасымен «Педагогика» кафедра-лабораториясының ұйымдастыруымен «Парасаттылық мектебі» ашылды.

«Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама»

12 Дек 2019 72

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында белгілі тарихшы, тарих ғылымдарының докторы, профессор Алдар Сарсенұлы Сарсеновтың 70 жас мерейтойына орай «Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.