АТЫРАУДЫҢ АЛЫБЫ АРДАҚТАЛДЫ!

«Профессор Хисмет Табылдиевтің ғылыми мұрасы және өлкетанудың ғылыми негіздері» атты ғалымға арналған конференция  «Салтанат сарайында» жалғасын тапты.

Хисмет Бозанұлына арналған шараның басты мақсаты-жас ұрпақтың ұлттық-тарихи санасын кейейтіп, жаһандану жолында ғалым мұраларына жан бітіруді көздейді. Аталған шара тізгінін қолға алған тарих ғылымдарының докторы, профессор - Бұркітбай Аяған алысты-жақыннан жиналған конақтарды таныстырып, баяндамшыларға сөз кезегін ұсынды. Алғашқы сөз-тізгіншісі, экономика ғылымдарының докторы, Атырау облысының Құрметті азаматы-Равиль Шырдабаев «Хисмет Табылдиев білікті ұстаз, белгілі ғалым, іскер басшы» деген тақырыпта өз ойын ортаға салды. Ол: - Хисмет Бозанұлы іскерлігімен, өлкентанудағы өзіндік қолтаңбасымен ерекшеленді. Атырау тарихын терең зерттеген зерделі жанның бірі болды. Бүгінгі таңда оның мұраларын зерттеу ендігі ұрпаққа борыш болып есептеледі. Ұлт пен ұрпаққа қызмет еткен асыл ағаның мұрасы келер ұрпаққа мирас болады, - деді.

Конференция барысында баяндама жасағандар қатарында, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, Тарих ғылымдарының докторы, Хисмет Бозанұлының монографиясының редакторы- Жамиға Таңатарова, тарих ғылымдарының докторы, профессор, Ұлттық Ғылым Академиясының Құрметті академигі-Тұяқбай Рысбеков, Ш.Уәлиханов атындағы тарих және этнология институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор-Зиябек Қабылдинов, тарих ғылымдарының кандидаты, профессор-Жұмазия Кенжебайқызы болды.

Баяндамашылардан соң «Атырау облысының тарихы» атты Хисмет Бозанұлының жинақтаған материалдары негізінде жарық көрген кітаптың тұсауы кесілді.

- Ағамыздың мұраларын насихаттауда ел болып бірлік танытып жатқан атыраулықтарға алғысым шексіз. Бүгін қуанышты күннің белгісі ретінде айтайын, Хисмет Бозанұлының 80-жылдығына сыйлық жасауды жөн көріп, үкіметтен «Мажарлардың құрметті азаматы» деген атақты ресми түрде сұраған болатынмын. Біз туыс халық болғандықтан ешкім қарсылық білдірмей, ағайдың еңбегін бағалап, «Мажарлардың құрметті азаматы» деген атақты берді. Соны Майра апайға тапсырғым келеді, -деді «Барыс» Мажар-Қазақ қоры төрағасының орынбасары, Этвеш Лоранд атындағы Мемлекеттік университетінің лекторы - Оңайша Мақсымқызы.

Мұны мажарлықтардың Бозанұлына берген бағасы деп білдік.

Ал, халықаралық ғылыми-практикалық конференциясының соңында ұсыныстар айтылып, қарарлар қаралды. Соның ішінде, жыл сайын қаңтар айында арнаулы және орта оқу орындарына Хисмет Табылдиевті тану курстарын ұйымдастыру, Хисмет Табылдиев еңбек еткен «Қазақстан және Дүние жүзі тарихы» кафедрасын «Хисмет Табылдиев атындағы ғылыми лаборатория кафедрасы» деп атау, 2-жылда 1-рет «Халықаралық Табылдиев оқуларын» өткізу туралы ойлар айтылды. Шынында, осы ұсыныстар қолға алынатын болса ғалым хатының өлмесі хақ!

Атыраулықтар өз абыз-алыбына осылай құрмет көрсетті!

Назерке Жаңбырбай

Қазақстан және шет елдер ЖОО-да оқып келген студенттермен кездесу өтті

26 Фев 2020 14

Бүгін Көптілді білім беру факультетінің ұйымдастыруымен академиялық ұтқырлық бағдарламасымен Қазақстан және шет елдер ЖОО-да оқып келген студенттермен кездесу шарасы өтті.

Олимпиада жеңімпаздары анықталды

24 Фев 2020 28

21 ақпан күні «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында және Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдығына орай дәстүрлі    Гуманитарлық ғылымдар және өнер факультетінің ұйымдастыруымен «ТАРИХ ТҰҢҒИЫҒЫНДА» атты тарихшылардың мектеп оқушылары арасында пәндік олимпиадасы өтті.

«Ұлы Дала батыры – Тайманның ұлы Исатай» жинағы жарық көрді

24 Фев 2020 21

2020 жылдың 19 ақпан күні Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің «Рухани жаңғыру» кеңсесінде  «Мәңгілік ел» ғылыми-зенрттеу орталығының ғылыми қызметкері, қауымдастырылған профессор, ҚР Тарих және қоғамтану ғылымдары Академиясының академигі Аманкелді Шамғоновтың «Ұлы Дала батыры – Тайманның ұлы Исатай» атты кітабының тұсаукесер рәсімі өтті.

Қоғамды басқарудағы технологиялар мен кәсіби этика пәнінен «Мемлекеттік және муниципалды қызметкерлердің кәсіптік этикасы» тақырыбындағы қонақ дәрісі өтті

21 Фев 2020 6

2020 жылдың 21 ақпан күні «Менеджмент» кафедрасында 6В04103 – Экономика және мемлекеттік басқару мамандығының 1 курс студенттеріне пәні бойынша қонақ дәрісі өткізілді.

«Мемлекеттік қызмет мемлекеттік басқарудың құқықтық институты ретінде» тақырыбындағы қонақ дәрісі өтті

21 Фев 2020 5

2020 жылдың 21 ақпанында сағат 10.30-да «Менеджмент» кафедрасында 5В051000–Мемлекеттік және жергілікті басқару мамандығының 3 курс студенттеріне пәні бойынша қонақ дәрісі өткізілді.