АТЫРАУДЫҢ АЛЫБЫ АРДАҚТАЛДЫ!

«Профессор Хисмет Табылдиевтің ғылыми мұрасы және өлкетанудың ғылыми негіздері» атты ғалымға арналған конференция  «Салтанат сарайында» жалғасын тапты.

Хисмет Бозанұлына арналған шараның басты мақсаты-жас ұрпақтың ұлттық-тарихи санасын кейейтіп, жаһандану жолында ғалым мұраларына жан бітіруді көздейді. Аталған шара тізгінін қолға алған тарих ғылымдарының докторы, профессор - Бұркітбай Аяған алысты-жақыннан жиналған конақтарды таныстырып, баяндамшыларға сөз кезегін ұсынды. Алғашқы сөз-тізгіншісі, экономика ғылымдарының докторы, Атырау облысының Құрметті азаматы-Равиль Шырдабаев «Хисмет Табылдиев білікті ұстаз, белгілі ғалым, іскер басшы» деген тақырыпта өз ойын ортаға салды. Ол: - Хисмет Бозанұлы іскерлігімен, өлкентанудағы өзіндік қолтаңбасымен ерекшеленді. Атырау тарихын терең зерттеген зерделі жанның бірі болды. Бүгінгі таңда оның мұраларын зерттеу ендігі ұрпаққа борыш болып есептеледі. Ұлт пен ұрпаққа қызмет еткен асыл ағаның мұрасы келер ұрпаққа мирас болады, - деді.

Конференция барысында баяндама жасағандар қатарында, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, Тарих ғылымдарының докторы, Хисмет Бозанұлының монографиясының редакторы- Жамиға Таңатарова, тарих ғылымдарының докторы, профессор, Ұлттық Ғылым Академиясының Құрметті академигі-Тұяқбай Рысбеков, Ш.Уәлиханов атындағы тарих және этнология институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор-Зиябек Қабылдинов, тарих ғылымдарының кандидаты, профессор-Жұмазия Кенжебайқызы болды.

Баяндамашылардан соң «Атырау облысының тарихы» атты Хисмет Бозанұлының жинақтаған материалдары негізінде жарық көрген кітаптың тұсауы кесілді.

- Ағамыздың мұраларын насихаттауда ел болып бірлік танытып жатқан атыраулықтарға алғысым шексіз. Бүгін қуанышты күннің белгісі ретінде айтайын, Хисмет Бозанұлының 80-жылдығына сыйлық жасауды жөн көріп, үкіметтен «Мажарлардың құрметті азаматы» деген атақты ресми түрде сұраған болатынмын. Біз туыс халық болғандықтан ешкім қарсылық білдірмей, ағайдың еңбегін бағалап, «Мажарлардың құрметті азаматы» деген атақты берді. Соны Майра апайға тапсырғым келеді, -деді «Барыс» Мажар-Қазақ қоры төрағасының орынбасары, Этвеш Лоранд атындағы Мемлекеттік университетінің лекторы - Оңайша Мақсымқызы.

Мұны мажарлықтардың Бозанұлына берген бағасы деп білдік.

Ал, халықаралық ғылыми-практикалық конференциясының соңында ұсыныстар айтылып, қарарлар қаралды. Соның ішінде, жыл сайын қаңтар айында арнаулы және орта оқу орындарына Хисмет Табылдиевті тану курстарын ұйымдастыру, Хисмет Табылдиев еңбек еткен «Қазақстан және Дүние жүзі тарихы» кафедрасын «Хисмет Табылдиев атындағы ғылыми лаборатория кафедрасы» деп атау, 2-жылда 1-рет «Халықаралық Табылдиев оқуларын» өткізу туралы ойлар айтылды. Шынында, осы ұсыныстар қолға алынатын болса ғалым хатының өлмесі хақ!

Атыраулықтар өз абыз-алыбына осылай құрмет көрсетті!

Назерке Жаңбырбай

«Рухани жаңғыру және қазақ даласының философиялық мұрасы»

22 Ноя 2019 18

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының аға оқытушысы , философия магистрі Ертелеева Роза Бекесовнаның ұйымдастыруымен Дүние жүзілік философия күніне орай «Рухани жаңғыру және қазақ даласының философиялық мұрасы» тақырыбында презентация өтті.

«Жиһанкез сыры» атты кездесу кеші өтті

22 Ноя 2019 8

Бүгін Атырау облыстық Жастар саясаты мәселелері басқармасының қолдауымен «Төртінші билік» қоғамдық бірлестігінің ұйымдастыруымен «Өркениет» жобасы аясында саяхатшы, танымал блогер, психолог Динара Болатпен «Жиһанкез сыры» атты кедесу кеші болып өтті.

Қалалық маслихатта өткен ашық есік күні

21 Ноя 2019 20

Қазақстан Республикасының Президенті 2019 жыл "Жастар жылы" деп жариялаған болатын.

Экокампуста өткен дөңгелек үстел

21 Ноя 2019 14

Экология департаментінің ұйымдастыруымен Экокампусты дамыту бөлімінің қызметкерлері мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің экология кафедрасының оқытушылары қаланың барлық супермаркеттерінің өкілдерін шақыруымен дөңгелек үстелге қатысты.

70 жылдық қарсаңындағы жүздесу

20 Ноя 2019 46

Бүгін университетімізде Аманкелді Кеңшілікұлы бастаған бірқатар өнер қайраткерлері қонақта болды. Айта кетейік, өңірімізде   RAHYMZHAN FEST атты Рахымжан Отарбаевтың ІІІ республикалық театр фестивалі өтуде. Фестивальге келген қонақтар Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне арнайы ат басын бұрып, профессор-оқытушылармен, студенттермен кездесті. Аталмыш кездесу  қара шаңырағымыздың 70 жылдығына орай  «70 жылдыққа - 70 тұлғамен кездесу» шарасы аясында өтті.