Болашақ білген дұрыс Бозанұлын

«Алаш азаматы» деген ардақты атаққа ие ел азаматтары аз. Ал, осы аз атаулардың ішіне кіретін тұлғалардың бірі де бірегейі – ҚР Қоғамдық Ғылымдар Академиясының академигі, ғалым-ұстаз Хисмет Табылдиев Бозанұлы.

Халық осындай тұлғаларды қандай тауқымет тартса да естен шығармақ емес. Соның бірден-бір дәлелі, бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің мәжіліс залында Хисмет Табылдиевке арналған «Профессор Хисмет Табылдиевтің ғылыми мұрасы және өлкетанудың ғылыми негіздері» атты халықаралық ғылыми – практикалық конференциясы өтті.

Конференцияның негізгі мақсаты-жас ұрпақтың ұлттық-тарихи санасын өркениетті деңгейге көтеру жолында Хисмет Табылдиев мұраларының маңызы зор екенін түсіндіріп, насихаттау болды.

Конференцияның шымылдығын  Х.Досмұхамедов атындағы Атырау Мемлекеттік университетінің ғылым жөніндегі проректоры Саламат Идрисов ашты.

Конференцияға Хисмет Табылдиевтің көзін көрген профессор, тарих ғалымдарының докторлары мен ұстаздары қатысып, өз ойларын білдірді. Атап айтар болсақ,  Құдайберген Жұбанов Атындағы Ақтөбе мемлекеттік университетінің профессоры, тарих ғылымдарының докторы, Хисмет Бозанұлының үзеңгілес інісі-Абдоллаев Нұртаза Акишанұлы, «Барыс» Мажар-қазақ қорының төрағасының орынбасары- Оңайша Мондоки Мақсымқызы, профессор, тарих ғылымдарының докторы-Сарсенов Алдар Сарсенұлы, профессор, тарих ғылымдарының докторы-Сапанов Сайполла Жұмабайұлы қатысып, өздерінің ойларымен бөлісті.

Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің профессоры, тарих ғылымдарының докторы- Самад Кушенұлына сауал тастағанымызда, ол: - Ел тәуелсіздігін нығайтуға байланысты жеткіншек ұрпақты өз халқының тарихи,мәдени, рухани асыл мұралары арқылы отансүйгіш азамат етіп тәрбиелеу өзекті мәселе. Осы аталған мәселеге кезінде Хисмет Бозанұлы бір кісідей ат салысты. Жалпы, Хисмет Табылдиевтің тарихи-ғылыми мұраларының маңызы зор екенін айтқым келеді. Ендігі жерде, осы Хисмет Бозанұлының еңбектерін болашаққа жеткізу парыз деп білеміз,-деді.

Хисмет Бозанұлына арналған конференция соңында қатысушылар ұрпақ ұстазына айналған тұлға мұраларының келер ұрпаққа насихатталып, болашақ «Бозанұлын білсе екен» деп тарқасты.

Назерке Жаңбырбай

Әбіштің XX томдығы

15 Ноя 2019 30

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдығымен бірге қазақ прозасының кеңістігін кеңейткен кемеңгер жазушы Әбіш Кекілбаевтың 80 жылдығы орайлас келіп отыр.

Әлем назарындағы Әбіш

15 Ноя 2019 24

Көрнекті мемлекет қайраткері, Қазақстанның Еңбек ері, Халық жазушысы, мемлекеттік сыйлықтың лауреаты Әбіш Кекілбаев- жүректерді жан жылуымен ерітіп, проза әлемінің биік шыңдарын өз еркіне бағындырған дара тұлға.

Әбіш Кекілбаев туралы айшықты ойлар

15 Ноя 2019 32

Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстанның халық жазушысы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының иегері, қазақ әдебиетінің классигі, көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері Әбіш Кекілбаев туралы білмейтін қазақ кемде-кем. Бүгін назарларыңызға жазушы туралы «Әбіш Кекілбаев – замана заңғары, сөз зергері» атты республикалық ғылыми-практикалық конференцияда  айтылған орамды ойлар топтамасын ұсынамыз.

Ирандық профессор университетімізде

15 Ноя 2019 11

Шетелдік ғалымдарды шақыру бағдарламасы аясында 6 қарашадан бастап бізде қонақта Тарбиат Модарес университетінің (Тегеран қ.) қауымдастырылған профессоры Давуд Седигизаде (Davoud Sedigizadeh) - жасанды интеллект және машиналық оқыту саласындағы белгілі ғалым жұмысын бастады.

Ғылыми-практикалық дөңгелек үстел өтті

15 Ноя 2019 7

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерейтойын қарсы алу алдында «Университетіміздің 70 жылдығына – 70 қадам» бағдарламасы аясында түрлі жұмыстар жалғасын табуда.