«Жас географ» облыстық конкурсы

2018 жылдың 30-қарашасында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде мектеп оқушылары арасында «Жас географ» облыстық конкурсы өтті. Облыстық конкурсты «облыстық әдістемелік орталық» әдіскері Ситалиев Асылбек және «География, туризм су ресурсы» кафедрасы оқытушылармен бірлесе отырып ұйымдастырды.  Конкурсқа облыстың 7 ауданынан және Атырау қаласынан 12 команда жиналды. Ол тестілік сұрақтарды орындау және практикалық тапсырмаларды шешу түрінде өтті. Ережеге сәйкес 9-11 сынып оқушылары аудандық және қалалық жарыстардың жеңімпаздары, яғни үздік шеберлері қатысты. Биылғы жылы конкурсқа  36 оқушы - 36 география пәні мұғалімдері қатысты.

Жас географтардың облыстық байқауы – оқушыларға географиялық ойлауды, олардың танымдық белсенділігін және шығармашылық қызметін дамытуға және облыстық,республикалық олимпиадаға оқушыларды дайындауға мүмкіндік береді. Конкурсқа қатысу балалардың жердің көп қырлы келбетін зерттеуге қызығушылығын тудырады. Конкурсқа дайындық барысында оқушылар тек оқулықтар мен атлас карталарымен ғана емес, танымал ғылыми-анықтамалық әдебиеттерімен, сондай-ақ статистикалық материалдармен жұмыс жасай отырып, өз көзқарастарын білдіруге үйренді және географиялық мәселелерді шешті.

Теориялық сұрақтарды шешуде және практикалық тапсырмаларға жауап беру кезінде оқушылар көзқарастарын ұсынып, дәлелдей алды. Бұл жарыс қатысушыларға белгілі фактілерді жинақтап, географияның әр түрлі бағыттарынан алынған білімдерді пайдалануды талап етті. Қатысушылар барлық тапсырмалар бойынша жақсы жұмыс жасап, өздерінің аудандары мен мектептерін жақсы дәрежеде көрсете білді. Жас географ сайысы тек іс-шара ғана емес, география үшін өз білімін көрсететін үлкен мереке болды.

Бұл олимпиадаға әділ қазылар мүшелері Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылары г.ғ.к. Нургалиева Гүлшат Жалғабайқызы, п.ғ.к. Баймукашева Ғайни Қонысбайқызы қатысушылардың жауаптарын сараптап, теориялық білімдерінің практика жүзінде қолданылуын бағалады.

Олимпиада нәтижелерін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің әкімшілік департамент директоры Жумагазиев Арман Закарияевичтің төрағалық етуімен бір ауыздан 9 сынып арасында 1-ші орынды Қызылқоға ауданы Кенбай орта мектебінің оқушысы Тезекбаева Мөлдір иеленді. Ал 10-11 сынып оқушылары арасында «Білім-инновация» облыстық лицей интернатынан қатысқан Нурмаганбет Асқарбек және Ордабай Мадиярға тең келер ешкім болмады. Жалпы қатысушылар арасында 2ші және 3ші дәрежелі орындарға өз білімдерімен көзге түскен Қызылқоға, Жылыой және Исатай аудандарының оқушылары болды. Олимпиадаға қатысу арқылы оқушылар география пәнін жай ғана мектеп пәні ретінде ғана емес, ауқымды ғылым саласы ретінде қабылдады. Көптеген оқущылар өз мамандықтарын тандай білді. Сондай-ақ, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне түсуге қызығушылықтары артты.

Сонымен қатар қатысушылар байқаудан басқа университет базасының мәдени бағдарламасымен танысты. Университет қызметкерлерімен пікір алмасты.

Атырау қаласында өткен бұл сайыс қатысушыларға жаңа достар тауып, жарқын естеліктер қалдырғанына сенімдіміз!

А.Ж.Мустафина,

география туризм және су ресурсы кафедрасы

Спортшыларымызды құттықтаймыз!

15 Май 2019 23

Студенттер арасында Ақтөбе қаласында X жазғы универсиада ойындары өтті. Жарысқа дзюдо күресінен 22 команда бақ сынып, сайысқа түсті. Қорытынды есеппен, командалық сайыста Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің спортшылары жүлделі ІІІ орынға ие болды және  дене шынықтыру және  спорт мамандығының 1 ші курс студенті Сырбаз Талғат еркін күрестен 65 кг салмақта қатысып, жеңімпаз атанды.

Университет ұжымы үміткер Тоқаевты қолдауға шақырды

14 Май 2019 69

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ұжымы Қазақстан Республикасы Президентігі кандидатурасына ұсынылған Кемелұлы Қасым-Жомарт Тоқаевтың сенімді өкілдерімен кездесті.

"StartupBolashak - Менің арманым" ұлттық байқауы

12 Май 2019 99

Жастардың, жас стартаптардың бизнес-жобаларының жүзеге асуына жол ашатын бірден-бір байқау - «StartupBolashak – Менің арманым» ұлттық байқауы. Жастардың бизнес-жобаларының ұлттық байқауының өткен аптада Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде алғашқы кезеңі қорытындыланды.

Желбіре, Жеңіс алауы!

12 Май 2019 90

9 мамыр - Ұлы Жеңістің 74 жылдығы мерекесінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылары мен студенттері Атырау қаласындағы "Жеңіс саябағында" Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің рухына бас иіп, гүл шоқтарын қойды.