«Жас географ» облыстық конкурсы

2018 жылдың 30-қарашасында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде мектеп оқушылары арасында «Жас географ» облыстық конкурсы өтті. Облыстық конкурсты «облыстық әдістемелік орталық» әдіскері Ситалиев Асылбек және «География, туризм су ресурсы» кафедрасы оқытушылармен бірлесе отырып ұйымдастырды.  Конкурсқа облыстың 7 ауданынан және Атырау қаласынан 12 команда жиналды. Ол тестілік сұрақтарды орындау және практикалық тапсырмаларды шешу түрінде өтті. Ережеге сәйкес 9-11 сынып оқушылары аудандық және қалалық жарыстардың жеңімпаздары, яғни үздік шеберлері қатысты. Биылғы жылы конкурсқа  36 оқушы - 36 география пәні мұғалімдері қатысты.

Жас географтардың облыстық байқауы – оқушыларға географиялық ойлауды, олардың танымдық белсенділігін және шығармашылық қызметін дамытуға және облыстық,республикалық олимпиадаға оқушыларды дайындауға мүмкіндік береді. Конкурсқа қатысу балалардың жердің көп қырлы келбетін зерттеуге қызығушылығын тудырады. Конкурсқа дайындық барысында оқушылар тек оқулықтар мен атлас карталарымен ғана емес, танымал ғылыми-анықтамалық әдебиеттерімен, сондай-ақ статистикалық материалдармен жұмыс жасай отырып, өз көзқарастарын білдіруге үйренді және географиялық мәселелерді шешті.

Теориялық сұрақтарды шешуде және практикалық тапсырмаларға жауап беру кезінде оқушылар көзқарастарын ұсынып, дәлелдей алды. Бұл жарыс қатысушыларға белгілі фактілерді жинақтап, географияның әр түрлі бағыттарынан алынған білімдерді пайдалануды талап етті. Қатысушылар барлық тапсырмалар бойынша жақсы жұмыс жасап, өздерінің аудандары мен мектептерін жақсы дәрежеде көрсете білді. Жас географ сайысы тек іс-шара ғана емес, география үшін өз білімін көрсететін үлкен мереке болды.

Бұл олимпиадаға әділ қазылар мүшелері Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылары г.ғ.к. Нургалиева Гүлшат Жалғабайқызы, п.ғ.к. Баймукашева Ғайни Қонысбайқызы қатысушылардың жауаптарын сараптап, теориялық білімдерінің практика жүзінде қолданылуын бағалады.

Олимпиада нәтижелерін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің әкімшілік департамент директоры Жумагазиев Арман Закарияевичтің төрағалық етуімен бір ауыздан 9 сынып арасында 1-ші орынды Қызылқоға ауданы Кенбай орта мектебінің оқушысы Тезекбаева Мөлдір иеленді. Ал 10-11 сынып оқушылары арасында «Білім-инновация» облыстық лицей интернатынан қатысқан Нурмаганбет Асқарбек және Ордабай Мадиярға тең келер ешкім болмады. Жалпы қатысушылар арасында 2ші және 3ші дәрежелі орындарға өз білімдерімен көзге түскен Қызылқоға, Жылыой және Исатай аудандарының оқушылары болды. Олимпиадаға қатысу арқылы оқушылар география пәнін жай ғана мектеп пәні ретінде ғана емес, ауқымды ғылым саласы ретінде қабылдады. Көптеген оқущылар өз мамандықтарын тандай білді. Сондай-ақ, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне түсуге қызығушылықтары артты.

Сонымен қатар қатысушылар байқаудан басқа университет базасының мәдени бағдарламасымен танысты. Университет қызметкерлерімен пікір алмасты.

Атырау қаласында өткен бұл сайыс қатысушыларға жаңа достар тауып, жарқын естеліктер қалдырғанына сенімдіміз!

А.Ж.Мустафина,

география туризм және су ресурсы кафедрасы

Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру

22 Авг 2019 23

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ағымдағы жылдың 19-29 тамыз күндері Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жұмыстары аясында  шаралар өтуде.

Тимур - «Тілдарын» жеңімпазы

21 Авг 2019 20

Таяуда университетімізде «Тілдарын» облыстық олимпиадасы өтті. 9 үміткер қатысқан сайыста жастар қазақ, орыс, ағылшын тілдерінен білімдерін сынады.

Құрметті абитуриенттер!

6 Авг 2019 184

Жергілікті бюджет қаражаты есебінен (акимат гранты) 232 білім беру гранттары тағайындалды.

Білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысуға өтініштерді ҚАБЫЛДАУ аяқталды

24 Июл 2019 151

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы №58 қаулысымен бекітілген «Бакалавр» немесе «магистр» дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларына сәйкес Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу үшін өтініштер қабылдау ағымдағы жылғы 13 шілдеден баста 20-сы күні аяқталды.
Бүгінгі күнде конкурсқа қатысуға Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті арқылы 1400-ге жуық өтініш қабылдады.
Білім гранты иегерлерінің тізімі тамыз айының 5-не дейін Ұлттық тестілеу орталығының https://www.testcenter.kz сайтына жарияланады.

Меморандумға қол қойылды

23 Июл 2019 111

Атырау облыстық полиция басқармасы, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті мен М.Бөкенбаев атындағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақтөбе заң институты арасында үш жақты меморандумға қол қойылды