Ғарифолла Есім «Тіл тәуелсіздігі» мәселесін көтерді

2018 жылдың 14 қыркүйегінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ҚР мәдениет және спорт министрлігінің кеңесшісі, белгілі қоғам қайраткері, ҚР Ғылым академиясының академигі Ғарифолла Есіммен кездесу болып өтті.

Кездесуді университеттің ғылыми жұмыстар жөніндегі проректоры С.Н.Идрисов кіріспе сөзбен ашты. Ол өз сөзінде С.Н.Идрисов Ғарифолла Есімнің ғылыми еңбектіріне, қоғамдық қызметіне жан-жақты тоқтала келіп, бүгінгі кездесудің басты мақсаты – ҚР Білім және Ғылым министрлігі, А.Байтұрсынов атындағы Тілдер институты мен Ш.Шаяхметов атындағы «Тіл – Қазына ұлттық ғылыми – практикалық орталық» бекіткен «Қазақ емлесінің негізгі ережелерін» талқылауға арналатындығын атап өтті.

Академик Ғарифолла Есім өз сөзінде Тәуелсіздік, Астана және Қазақ тілі еліміздің үш тұғыры екенін айта келіп, «Тіл тәуелсіздігі» мәселесін көтерді. Академик «тілдің тәуелсіздігі ТӘУЕЛСІЗДІК ұғымын кеңейте түседі» деп атап өтті.

Аталмыш мәселеге байланысты Ғ.Есім университет ұжымы мен студенттер қауымын «Қазақ емлесінің негізгі ережелерімен» таныстырды.

Ғарифолла Есім бұл «жоба» негізінде бекігендігін, дегенмен де, алдағы уақытта әр аймақтардағы тіл мамандары мен зиялы қауымның пікірлерін сараптау мақсаты көзделетіндігіне тоқталды.

Кездесу барысында «жобаға» байланысты өз ойларын ф.ғ.д. профессор Ж. Қадір, фил.ғ.к., доцент Ж.Абдрахманова, фил.ғ.к., Г.Сабирова т.б. білдірді.

Кездесу соңында университет проректоры С.Н.Идрисов қорытынды сөз сөйлеп, Қазақстандағы латын графикасына көшуге байланысты Елбасының ұстанып отырған саясатын Атырау мемлекеттік университеті ұжымының толық қолдайтындығын атап өтті.

ҚР Қоғамдық даму министрі Дархан Аманұлы университетімізде

20 Фев 2019 40

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде "Рухани жаңғыру" бағдарламасы аясында Қазақстан Республикасының Қоғамдық даму министрі Дархан Аманұлы Қалетаевтың қатысуымен кездесу өтті.

Х.Табылдиевтың «Атырау облысының тарихы» атты монографиясының тұсауы кесілді

18 Фев 2019 52

Өткен жұмада Ғ.Сланов атындағы Атырау облыстық ғылыми әмбебап кітапханасында "Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанындағы Саясаттанушылар орталығы және Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ұйымдастыруымен профессор Хисмет Табылдиевтың  «Атырау облысының тарихы» атты монографиясының тұсаукесеріне арналған ғылыми семинар өтті.

"Жақсылық жолында біргеміз"

15 Фев 2019 46

Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департаментi жанынан  құрылған  "АсУміт" қайырымдылық қоры 9-шы ақпан күні  "Жақсылық жолында біргеміз" атты фудзалдан қайырымдылық шарасын өте жоғары деңгейде өткізді.

Махамбет атындағы сыйлықтың иегері атанды!

13 Фев 2019 56

Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының профессоры Аманкелді Шамғонұлын республикалық Махамбет атындағы сыйлықтың лауреаты атануымен шын жүректен құттықтаймыз.

Ғылыми-сараптамалық топ мәжілісі өтті

13 Фев 2019 67

13 ақпанда біздің университетімізде Қазақстан халқы Ассамблеясы Ғылыми-сарапатамалық тобының мәжілісі өтті. Шараға Ғылыми-сараптамалық топ мүшелері, жастар өкілдері қатысты. Жиында Елбасының «Ұлы Даланың жеті қыры» атты мақаласынан туындайтын міндеттер талқыланды,   Ғылыми-сараптамалық тобының жұмыс жоспары белгіленді.