Ғарифолла Есім «Тіл тәуелсіздігі» мәселесін көтерді

2018 жылдың 14 қыркүйегінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ҚР мәдениет және спорт министрлігінің кеңесшісі, белгілі қоғам қайраткері, ҚР Ғылым академиясының академигі Ғарифолла Есіммен кездесу болып өтті.

Кездесуді университеттің ғылыми жұмыстар жөніндегі проректоры С.Н.Идрисов кіріспе сөзбен ашты. Ол өз сөзінде С.Н.Идрисов Ғарифолла Есімнің ғылыми еңбектіріне, қоғамдық қызметіне жан-жақты тоқтала келіп, бүгінгі кездесудің басты мақсаты – ҚР Білім және Ғылым министрлігі, А.Байтұрсынов атындағы Тілдер институты мен Ш.Шаяхметов атындағы «Тіл – Қазына ұлттық ғылыми – практикалық орталық» бекіткен «Қазақ емлесінің негізгі ережелерін» талқылауға арналатындығын атап өтті.

Академик Ғарифолла Есім өз сөзінде Тәуелсіздік, Астана және Қазақ тілі еліміздің үш тұғыры екенін айта келіп, «Тіл тәуелсіздігі» мәселесін көтерді. Академик «тілдің тәуелсіздігі ТӘУЕЛСІЗДІК ұғымын кеңейте түседі» деп атап өтті.

Аталмыш мәселеге байланысты Ғ.Есім университет ұжымы мен студенттер қауымын «Қазақ емлесінің негізгі ережелерімен» таныстырды.

Ғарифолла Есім бұл «жоба» негізінде бекігендігін, дегенмен де, алдағы уақытта әр аймақтардағы тіл мамандары мен зиялы қауымның пікірлерін сараптау мақсаты көзделетіндігіне тоқталды.

Кездесу барысында «жобаға» байланысты өз ойларын ф.ғ.д. профессор Ж. Қадір, фил.ғ.к., доцент Ж.Абдрахманова, фил.ғ.к., Г.Сабирова т.б. білдірді.

Кездесу соңында университет проректоры С.Н.Идрисов қорытынды сөз сөйлеп, Қазақстандағы латын графикасына көшуге байланысты Елбасының ұстанып отырған саясатын Атырау мемлекеттік университеті ұжымының толық қолдайтындығын атап өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 5

"Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 14

"НұрОтан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Science Café кезекті отырысы

7 Дек 2018 33

2018 жылдың 7 желтоқсан күні Science Café кезекті отырысы болды. Спикер ретінде Кембридж университетінің профессоры, қаржы саласындағы Кембридж басқару қорының PhD мүшесі, бұрын Түркия Орталық банкінің төрағасының орынбасары, Қазақстан Форте Банк кеңесшісі (2016 ж.) Туралай Кенч қатысты.

АтМУ командасы І орын алды

6 Дек 2018 108

Желтоқсанның 1-і мен 3-і аралығында Қазақстанның батыс аймақтық ұлттық студенттік лигасының 2018-19 маусымының  I туры басталды. Рүстем Тулеуов жетекшілік ететін баскетбол командасы Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті командасы 3 команданы ойсырата жеңіп, 1 орынды иеленді.

Көптілді білім берудің өзекті мәселелері

6 Дек 2018 86

Қарашаның 30-ыншы жұлдызында Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасы аясында «Жоғарғы оқу орындарында көптілді білім берудің өзекті мәселелері» атты аймақтық, ғылыми-тәжірбиелік конференция өткізілді.