Түлектер тілегі немесе 35 жылдан кейінгі жүздесу

5 мамырда Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде оқу орнының тарих мамандығының 1983 жылғы түлектерінің кездесуі өтті.

«Түлектер тілегі» атты кездесу кешіне университет ұстаздары мен студенттері, Атырау мемлекеттік университетінің проректоры Саламат Идрисов, ғылыми кеңес мүшелері, Атырау облысы Мемлекеттік архив директоры, тарих ғылымдарының докторы, профессор Әбілсейіт Мұқтар, Атырау облыстық ескерткіштерді қорғау инспекциясының директоры Мұқанбетқали Қипиев, Атырау инженерлік-гуманитарлық институтының проректоры Мұстахим Мұхтаров, Атырау мұнай және газ университеті кафедра меңгерушісі Болат Нығыметов қатысты.

Салтанатты шараны жүргізген Қазақстан Журналистер Одағының мүшесі Қылышбай Сүндетұлы «Біз қашанда үлкенді құрметтеген, кішіге ізгілік танытқан ұрпақ өкіліміз. Бүгін сол сөзіміздің куәсіндей, 68 жылдық тарихы бар Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ұстаз бен шәкірті тоғысқан үлкен мереке. «Ұстаз болу – ұлағаттың белгісі» деген аталарымыздан қалған сөз бар. Шәкірт тәрбиелеп, бала оқытып, өнер-білім ұрығын себуші, адамдардың көкірек көзін ашып, ой-санасын нұрландырушы деп, ұстаздарды ерекше құрметтеп, төрілерінен орын, төбелерінен жол берген.«Шәкіртсіз – ұстаз тұл» дегендей, мына зал толы осы оқу орнынан түлеп ұшқан азаматтарды көріп ерекше толқыныста да отырмыз»,- деп атап өтті.

Кездесудің тағы бір ерекшелігі Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының доценті, тарих ғылымдарының кандидаты Мұстафин Жеңісбек Жұпболұлының мерейлі 70 жасына арналған салтанатты шараның тұстас келуі болды. Ұстаздың мерейлі сәтінде тарих университеттің бірнеше жылғы түлектері бірге жиналып, жетістіктерімен шаттанып, шын мәніндегі ұрпақтар сабақтасы орын алды.

1979 жылы тарих мамандығына Ақтөбе, Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда, Атырау облыстарынан келген жастардан 50 студент қабыоданған. Отыз бес жылдан кейін «Түлектер тілегі» кешіне жиналған 1983 жылғы түлектер қатарында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының корреспондент-мүшесі, тарих ғылымдарының докторы Ғабит Кенжебаев (Алматы), тарих ғылымдарының докторы Бекмұрат Найманбаев (Шымкент), тарих ғылымдарының кандидаттары Теміржан Бурин, Ақтөбе қаласындағы құқық-экономика колледжінің директоры Марат Ислямов (Ақтөбе), Ақтөбе «Медиа Холдинг» директоры Раукен Отыншиев, Қызылорда облысы Қазалы ауданы 146-мектеп директоры Руслан Ізбахыш және басқа да еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына үлес қосып жүрген көптеген ардақты ұстаздар, танымал кәсіпкерлер, басшы қызметкерлер бар.

Халел Досмұхамедов ескерткішіне гүл шоғын қойып, тағзым жасаған түлектер университет ішін аралап, кейінгі жылдарда болған барлық өзгерістер мен жаңалықтарды көріп, таңданыстарын жасырмады.

Кездесуге барысында түлектер атынан жас мамандарды дайындау ісіндегі ерени еңбегі мен жастарды тәрбиелеудегі өнегелі істері үшін бірқатар ұстаздар мен қайраткерлерге, бірге оқыған курстастарына Қазақстан Республикасы Парламенті жанындағы республикалық Қазақстан ардагерлері қауымдастығының қайырымдылығы үшін берілетін «Сауап» медалі табысталды. Олардың қатарында тарих ғылымдарының докторы Үркінбай Қыдыралин, тарих ғылымдарының кандидаттары Жиенбай Бақи, Жеңісбек Мұстафин, куратор ұстазы Алтын Қапақова, ардагер журналист Айтқали Нұрғалиев, түлектерден курс шежіресін жазушы Руслан Ізбахыш, Махамбает ауданы Ақжайық ауылының әкімі Сайлау Жұмағалиев, кәсіпкер Асылбай Нұрмұханбетов марапатталды. Сонымен бірге 1983 жылдан бастап ұстаздық қызметте кіршіксіш еңбек етіп, жүздеген шәкірт дайындаған Атырау облысы Махамбет ауданы Алмалы орта мектебінің ұстаздары Жұмақыз Тәжіғұлова мен Рая Сахибеденова Жамбыл облысындағы Мерке шипажайына демалуға жолдама сертификатын алды.

Кездесуде «Білім ап саяңда, өткердік сан жылды...» естеліктер жинағы кітабының тұсауы кесілді.

1983 жылғы тарих мамандығының түлектері атынан тарихты оқыту әдістемесі кабинетіне арнайы көрнекі тақталар сыйға тартылды.

Тарих ғылымдарының кандидаты Жеңісбек Жұпболұлы Мұстафин жастарға білім беру мен тәрбиелеу ісіне қосқан үлесі үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Құрмет грамотасымен, «Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің дамуына қосқан үлесі үшін» медалімен марапатталды.

Г.Кайргалиева,
тарих ғылымдарының кандидаты

Жеңімпаз жерлестеріміз елге оралды

1 Авг 2018 40

Осыған дейін хабарлағанымыздай, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің студенттері Еламан Саясатов пен Әбіл Галиев Тайландта өткен Муай-тау спорт түрінен студенттер арасындағы әлем чемпионатында өнер көрсетіп, 1 алтын, 1 қола медальды қанжығаларына байлаған еді.

Жерлесіміз жеңіс тұғырында

30 Июл 2018 35

Тайланд елінде шілденің 22-27 аралығында Муай-Тай спорт түрінен студенттер арасындағы әлем чемпионаты өткен болатын.

Талапкерлерді оқуға шақырамыз!

24 Июл 2018 242

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті 2018-2019 оқу жылына талапкерлерді оқуға шақырады. Еліміздің жетекші жоғары оқу орындарының бірі де бірегейі саналатын Атырау мемлекеттік университетінде жаңа мамандықтар ашылып жатырғандығын назарларыңызға саламыз.

Келешегі бар ынтымақтастықты дамыту жолында

19 Июл 2018 100

16 шілдеде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Француз Республикасы және Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшісі - жоғары мәртебелі Филипп Мартинэ мырзамен және де басқа да ресми тұлғалар мен француз қонақтары, сонымен қатар экономикалық ынтымақтастық жөніндегі қорғаныс Бизнес Франс" өкілдері «Іскерлік және сауда-экономикалық ынтымақтастықты белгілеу» мақсатында кездесу өтті.

Университет курсанттары әскери ант қабылдады

12 Июл 2018 198

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті әскери кафедрасының тұңғыш курсанттары Отанға, елге және Президентке адал қызмет ететіндері туралы әскери ант қабылдады.