«Каспий маңындағы UI GreenMetric World University Ranking» атты өңірлік семинар

Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Каспий аймағындағы UI GreenMetric World University Ranking» аймақтық семинар болып өтті.

Жиын мақсаты университеттерде тұрақты даму қағидаларын енгізу бойынша алдыңғы қатарлы әдістер, ақпараттармен және идеялармен озық тәжірибелер алмасу үшін ұлттық және халықаралық диалог алаңын құру болып табылады. Сондай - ақ, Әлемде және Каспий өңірінде экологиялық жағдайдың нашарлауы орнықты даму бастамаларын интеграциялау үшін диалогтық платформаларды қалыптастыру, азаматтық қоғамдағы экология мәселесін шешу, энергия үнемдеуді, су мен қоршаған ортаны қорғау мәселелерін шешу.

UI Green Metric World University рейтингі - 2010 жылы жарияланған Индонезия университетінің бастамасы. Айта кетейік, бүкіл әлем бойынша сараланатын UI Green Metric Халықаралық рейтингінде 619 жоғары оқу орындары арасынан Атырау мемлекеттік университеті 378 орынды иеленген болатын. «UI Green Metric» рейтингі әдістемесінде мынадай көрсеткіштер есепке алынады: экология саласындағы білім беру және ғылыми қызмет, энергия мен су ресурстарын үнемді қолдану, табиғатты тиімді пайдалану, қалдықтарды сақтау және қайта өңдеу, экологиялық таза көлік қолдану, студенттік кампус территориясындағы жас көшеттер аумағы және т.б. Әлем университеттерінің «UI Green Metric» «жасыл» рейтингі жыл сайын әр елдегі үздік ЖОО-ны анықтайды. Басты мақсат – білім, ғылым, жаңа инновациялар арқылы энергия үнемдеуші технологияларды дамыту, табиғат ресурстарын тиімді пайдалану, экологиялық проблемалардың алдын алу, заманауи білім сапасын көтеру.

Семинарды алғашқы құттықтау сөзімен Атырау университетінің ректоры Абзал Талтенов ашты.

Екі сессия бойынша өткізілген жиында UI Green Metric сарапшы маманы, Индонезия университетінің докторы Ньоман Суварата «UI Green Metric» рейтингі әдістемесі туралы кеңінен түсіндірді.

UI Green Metric сарапшы маманы, Индонезия университетінің докторы Байдури Виданарко «UI Green Metric» әдістемесінің критериалды бағалауы туралы баяндады.

Назарбаев университетінің UI Green Metric маманы Асель Бижанова осы жоба аясында Назарбаев унинверситетінің атқарылған жұмыстары мен жоспарлары туралы баяндады.

Сондай – ақ, екінші сессияда онлайн көрсетілім арқылы ресей университеті және т.б. қатысушылармен баяндамалар жүргізіліп, аталған мәселелер талқыланды.

Біздің университетте аталған критерияларға сәйкес келуі үшін ауқымды жұмыстар жасалынған болатын. атап айтсақ, бірегей инновациялық жоба – осы жылдың қыркүйегінен бастап жұмыс жасай бастаған айналмалы шатыр мен күрке іске енгізілді. Экокампус стратегиялық бағдарламасы қабылданды (бағдарлама кең ауқым иеленіп және университет қалашығындағы болып жатқан өзгерістерге әсер ету жолы мен университеттің қоршаған ортасына әсер етуді төмендетуге бағытталған), Эразмус+ бағдарламасы аясында SUSDEV жобасы жүзеге асырылуда. Сонымен қатар, білім беру жүйесіне экологиялық менеджмент бойынша курсы енгізілді, экологиялар бойынша ғылыми мақалалар жарияланып, суды үнемдеу бойынша шаралар жоспарланды, экологиялық қоқыс жәшіктері қондырылып, авто тұрақ орыны кеңейтілген болатын.

Сандық сауаттылық

18 Янв 2019 11

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің базасында ашылған "ІТ - мамандарды даярлау орталығында" Атырау облысында 2019 жылы ашылатын "Балаларға арналған тегін ІТ-сыныптар" жобасы аясында мұғалімдер даярлау курсынан өтті.

Байқау кеңесінің мәжілісі

14 Янв 2019 36

2019 жылдың 14 қаңтарында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Суханбердиева Эльмира Амангелдіқызының төрағалығымен Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті байқау кеңесінің мәжілісі өтті.

Білім бағдарламасын талқылау жалғасуда

11 Янв 2019 71

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде өтіп жатырған «Жоғары білімнің жаңа форматтары» тақырыбындағы әдістемелік декаданың екінші күнінде гуманитарлық ғылымдар және өнер факультеті Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының оқытушылары  тарих мамандықтары бойынша білім бағдарламаларына талдау жасады.

Әдістемелік декада

10 Янв 2019 102

9 қаңтарда «Жоғары білімнің жаңа форматтары» тақырыбындағы әдістемелік декада басталды. Декада аясында «Білім» бағытындағы білім бағдарламаларының мазмұнындағы педагогикалық-психологиялық және әдістемелік блоктарды талқылау» атты семинар өтті.

Әріптестер айқасы

10 Янв 2019 64

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және қызметкерлері арасында өтіп жатқан спартакиада волейбол ойынымен жалғасты.