Қомызшы қонақ

Жуырда университетіміздің «Музыка және өнер» кафедрасы  студенттеріне Қырғыз Республикасының халық әртісі, Токтогул атындағы қырғыз мемлекеттік премиясының иегері, шебер қомызшы, дəстүрлі əнші, өнертану докторы  Роза Аманова шеберлік сағаттарын өткізді.

Ол қазіргі жаһандану кезеңінде дəстүрлі өнердің жанашырлары мен тындармандары азайып бара жатқандығын, оның алтын арқауын үзбеу жастардың парызы екендігін тебіреніспен айтты. Қырғыз елінің дəстүрлі музыка өнерін дүние жүзіне насихаттаушы Роза Аманова домбыра мен қомыз аспаптарының орындау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіре келе, қырғыз күй-аңыздарынан тың мəліметтерді әңгімеледі. Ол өз ғылыми ізденістерінің нәтижесінде тапқан қомыз күйлеріндегі оң қолдың қағысындағы 28 түрлі ойнау тәсілінің бірқатарын орындап көрсетті.

Роза Аманова қырғыз әйелдерінен шыққан тұңғыш дастаншы. Кездесу барысында әнші қырғыз дәстүрлі шығармаларын және өзі шығарған бірнеше әндерінің арасындағы екі елге кең танымал болған «Мен сені сағынғым келеді» әнін орындап берді.

«Ұлт мəдинетінде дəстүрлі əннің маңызы зор, сондықтан да оны жоғалтпай, келешекке мұра етіп қалдыру міндетім» - дейді əнші. Кездесу соңында Роза Аманова естелік ретінде кафедра ұжымына жеке орындауындағы ән-альбомдар топтамасын сыйға тарту етті.

Жастардың бойына ғылым, білім мен сабақтасқан терең ойлы тектілік пен кемелді кісілік, адами асыл қасиеттер сіңіруге септігін тигізетін осындай кездесулер көп болғай.

Ақниет ПАШАЕВА,
«Дәстүрлі музыка өнері» мамандығының 1-курс студенті

Құттықтаймыз! Эльмираның туындылары Кипр төрінде

17 Июл 2019 66

Біздің университетіміздің «Бейнелеу өнері және дизайн» кафедрасының аға оқытушысы, магистр, «Болашақ» бағдарламасының түлегі, суретші Жұмабаева Эльмираның картиналары Кипрдегі өнер музейіне қабылданды.

«ЖАҢА ГУМАНИТАРЛЫҚ БІЛІМ. ҚАЗАҚ ТІЛІНДЕГІ 100 ЖАҢА ОҚУЛЫҚ»

16 Июл 2019 81

Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында «Жаңа гуманитарлық білім. Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» жобасы бойынша«Ұлттық аударма бюросы»  қоғамдық қорынан ғылыми кітапханаға ағылшын тілінен қазақ тіліне аударылған 30 атау (145 данамен) келіп түсті.
Барлығы 4350 кітап.

Мәжіліс депутаты университетімізде

10 Июл 2019 85

ҚР Парламент мәжілісінің депутаты Сапарова Әлия Сүйіндікқызы Атырауға келген іс-сапарында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде қонақта болды.

66 жасар түлек

9 Июл 2019 75

Таяуда «Атырау-Ақпарат» баспасөз клубында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті журналистика мамандығының 66 жасар студенті Тұрғали Сатқанбаевтың «Жоғалған жұлдыз» атты өлеңдер жинағының тұсауы кесілді.

Түлектер тілегі

4 Июл 2019 124