Қомызшы қонақ

Жуырда университетіміздің «Музыка және өнер» кафедрасы  студенттеріне Қырғыз Республикасының халық әртісі, Токтогул атындағы қырғыз мемлекеттік премиясының иегері, шебер қомызшы, дəстүрлі əнші, өнертану докторы  Роза Аманова шеберлік сағаттарын өткізді.

Ол қазіргі жаһандану кезеңінде дəстүрлі өнердің жанашырлары мен тындармандары азайып бара жатқандығын, оның алтын арқауын үзбеу жастардың парызы екендігін тебіреніспен айтты. Қырғыз елінің дəстүрлі музыка өнерін дүние жүзіне насихаттаушы Роза Аманова домбыра мен қомыз аспаптарының орындау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіре келе, қырғыз күй-аңыздарынан тың мəліметтерді әңгімеледі. Ол өз ғылыми ізденістерінің нәтижесінде тапқан қомыз күйлеріндегі оң қолдың қағысындағы 28 түрлі ойнау тәсілінің бірқатарын орындап көрсетті.

Роза Аманова қырғыз әйелдерінен шыққан тұңғыш дастаншы. Кездесу барысында әнші қырғыз дәстүрлі шығармаларын және өзі шығарған бірнеше әндерінің арасындағы екі елге кең танымал болған «Мен сені сағынғым келеді» әнін орындап берді.

«Ұлт мəдинетінде дəстүрлі əннің маңызы зор, сондықтан да оны жоғалтпай, келешекке мұра етіп қалдыру міндетім» - дейді əнші. Кездесу соңында Роза Аманова естелік ретінде кафедра ұжымына жеке орындауындағы ән-альбомдар топтамасын сыйға тарту етті.

Жастардың бойына ғылым, білім мен сабақтасқан терең ойлы тектілік пен кемелді кісілік, адами асыл қасиеттер сіңіруге септігін тигізетін осындай кездесулер көп болғай.

Ақниет ПАШАЕВА,
«Дәстүрлі музыка өнері» мамандығының 1-курс студенті

Шетелдік ғалым дәріс оқуда

13 Ноя 2019 42

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің "Химия және химиялық технологиялар" кафедрасында шетелдік ғалымдарды шақыру бағдарламасы бойынша ғалым, қауымдастырылған профессор, ғылыми-техникалық қолданбалы орталықтың PhD докторы Артвина Коруха өз жұмысын бастады.

Мәңгілік ел жастары – индустрияға!

13 Ноя 2019 32

Бүгін университетімізде ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің тапсырысымен Елордамыз Нұр-Сұлтан қаласындағы «Зерттеуші» Республикалық ғылыми-білім беру орталығы Жастар жылына арналған әлеуметтік жобасы аясында «Мәңгілік ел жастары - индустрияға» («Серпін») жобасы шеңберінде студенттермен кездесу өтті.

Әділетті жеңісімен құттықтаймыз!

13 Ноя 2019 18

Аталмыш шара жастар жылы аясында "Азаматтық бастамаларды қолдау орталығы" КЕАҚ-ның гранттық жобасы қолдауымен Атырау облысы Жоғарғы оқу орындары арасында Жастар ісі жөніндегі комитет басшыларының арасында өткен болатын.
Әділетті жеңісімен құттықтап, республикалық  конкурста сәттілік тілейміз.

Ерлан ерледі

12 Ноя 2019 39

Таяуда Ақтау қаласында  Yessenov University ұйымдастыруымен Жастар жылы аясында Қазақстан мұнайының 120 жылдығына арналған «Университет – ой-пікірлер аймағы» Yessenov Forum өтті.  Аталмыш шараға Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінен тарих мамандығының 4-курс студенті Баймағамбетов Ерлан қатысып, осы форум аясында өткен ғылыми-тәжірибелік конференцияда «Рухани жаңғыру бағдарламасы – тапсырмаларды шешуге арналған жаңа бағыт» секциясы бойынша жүлделі І орынды иеленді.

Сүндет Байғожин шеберлігімен бөлісті

12 Ноя 2019 25

9-шы қараша күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде  ҚР еңбек сіңірген қайраткері, Құрмет орденінің иегері, Астана Опера тетарының жетекші әншісі Сүндет Байғожин Музыка және өнер кафедрасының студенттері мен вокал оқытушыларына арналған шеберлік сыныбын өткізді.