Қомызшы қонақ

Жуырда университетіміздің «Музыка және өнер» кафедрасы  студенттеріне Қырғыз Республикасының халық әртісі, Токтогул атындағы қырғыз мемлекеттік премиясының иегері, шебер қомызшы, дəстүрлі əнші, өнертану докторы  Роза Аманова шеберлік сағаттарын өткізді.

Ол қазіргі жаһандану кезеңінде дəстүрлі өнердің жанашырлары мен тындармандары азайып бара жатқандығын, оның алтын арқауын үзбеу жастардың парызы екендігін тебіреніспен айтты. Қырғыз елінің дəстүрлі музыка өнерін дүние жүзіне насихаттаушы Роза Аманова домбыра мен қомыз аспаптарының орындау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіре келе, қырғыз күй-аңыздарынан тың мəліметтерді әңгімеледі. Ол өз ғылыми ізденістерінің нәтижесінде тапқан қомыз күйлеріндегі оң қолдың қағысындағы 28 түрлі ойнау тәсілінің бірқатарын орындап көрсетті.

Роза Аманова қырғыз әйелдерінен шыққан тұңғыш дастаншы. Кездесу барысында әнші қырғыз дәстүрлі шығармаларын және өзі шығарған бірнеше әндерінің арасындағы екі елге кең танымал болған «Мен сені сағынғым келеді» әнін орындап берді.

«Ұлт мəдинетінде дəстүрлі əннің маңызы зор, сондықтан да оны жоғалтпай, келешекке мұра етіп қалдыру міндетім» - дейді əнші. Кездесу соңында Роза Аманова естелік ретінде кафедра ұжымына жеке орындауындағы ән-альбомдар топтамасын сыйға тарту етті.

Жастардың бойына ғылым, білім мен сабақтасқан терең ойлы тектілік пен кемелді кісілік, адами асыл қасиеттер сіңіруге септігін тигізетін осындай кездесулер көп болғай.

Ақниет ПАШАЕВА,
«Дәстүрлі музыка өнері» мамандығының 1-курс студенті

Әріптестеріміз мамандықтар фестиваліне қатысып келді

23 Май 2019 24

Х.Досмұxамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департамент маманы Нәжіп Жадыра, Дене шынықтыру және бастапқы әскери дайындық кафедрасының оқытушысы Қалдыбаева Айман, "биология" кафедрасының оқытушысы,магистр Копашева Айымгул мемлекеттік «Серпін- 2050: Мәңгілік ел жастары - индустрияға» жобасы аясында, Маңғыстау облысында өткен мамандықтар фестиваліне қатысып келді.

«Жастарды қолдау-болашаққа самғау»

23 Май 2019 19

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында 2019 жылы 17 мамырда Атырау қаласының «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қорында «Жастарды қолдау-болашаққа самғау» тақырыбында дөңгелек үстел өткізілді.

«Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс өтті

23 Май 2019 24

17 мамыр күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде профессор-оқтушылар мен студенттердің қатысуымен «Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс болып өтті.

Спортшыларымызды құттықтаймыз!

15 Май 2019 54

Студенттер арасында Ақтөбе қаласында X жазғы универсиада ойындары өтті. Жарысқа дзюдо күресінен 22 команда бақ сынып, сайысқа түсті. Қорытынды есеппен, командалық сайыста Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің спортшылары жүлделі ІІІ орынға ие болды және  дене шынықтыру және  спорт мамандығының 1 ші курс студенті Сырбаз Талғат еркін күрестен 65 кг салмақта қатысып, жеңімпаз атанды.