Қомызшы қонақ

Жуырда университетіміздің «Музыка және өнер» кафедрасы  студенттеріне Қырғыз Республикасының халық әртісі, Токтогул атындағы қырғыз мемлекеттік премиясының иегері, шебер қомызшы, дəстүрлі əнші, өнертану докторы  Роза Аманова шеберлік сағаттарын өткізді.

Ол қазіргі жаһандану кезеңінде дəстүрлі өнердің жанашырлары мен тындармандары азайып бара жатқандығын, оның алтын арқауын үзбеу жастардың парызы екендігін тебіреніспен айтты. Қырғыз елінің дəстүрлі музыка өнерін дүние жүзіне насихаттаушы Роза Аманова домбыра мен қомыз аспаптарының орындау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды түсіндіре келе, қырғыз күй-аңыздарынан тың мəліметтерді әңгімеледі. Ол өз ғылыми ізденістерінің нәтижесінде тапқан қомыз күйлеріндегі оң қолдың қағысындағы 28 түрлі ойнау тәсілінің бірқатарын орындап көрсетті.

Роза Аманова қырғыз әйелдерінен шыққан тұңғыш дастаншы. Кездесу барысында әнші қырғыз дәстүрлі шығармаларын және өзі шығарған бірнеше әндерінің арасындағы екі елге кең танымал болған «Мен сені сағынғым келеді» әнін орындап берді.

«Ұлт мəдинетінде дəстүрлі əннің маңызы зор, сондықтан да оны жоғалтпай, келешекке мұра етіп қалдыру міндетім» - дейді əнші. Кездесу соңында Роза Аманова естелік ретінде кафедра ұжымына жеке орындауындағы ән-альбомдар топтамасын сыйға тарту етті.

Жастардың бойына ғылым, білім мен сабақтасқан терең ойлы тектілік пен кемелді кісілік, адами асыл қасиеттер сіңіруге септігін тигізетін осындай кездесулер көп болғай.

Ақниет ПАШАЕВА,
«Дәстүрлі музыка өнері» мамандығының 1-курс студенті

Спартакиада жеңімпаздары анықталды

17 Янв 2020 29

Х.Досмұхамедов  атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерей тойына арналған «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және әкімшілік департаменті қызметкерлері арасындағы дәстүрлі 68-ші спартакиадасының жеңімпаздары анықталды.

Әбу Насыр Әл-Фараби - 1150 жыл

16 Янв 2020 14

Шығыстың ғұлама ойшылы Әбу Насыр Әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойына орай ғылыми ақпарат және сирек кездесетін әдебиеттер бөлімінде «Әл-Фараби - өркениет философы» тақырыптық әдебиеттер ұсыныс-тізімі жасалып,  «Бабалар сөзі - тәрбие көзі» кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Андре Карстенс университетімізде

15 Янв 2020 38

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстандағы Нидерланды мемлекетінің елшілігінен келген Андре Карстенспен кездесу өтті.

Абай және ХХI ғасырдағы Қазақстан

14 Янв 2020 39

Биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 175 жыл. Осыған орай, Ел Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты ұлы ақынның мерейтойына арналған мақаласын жариялағаны  белгілі. Мемлекет басшы мақаласындағы негізгі мақсат пен бағытты атыраулық ғалымдар талқылап, ой қорытты.

Абай Құнанбайұлының 175 жылдығы

14 Янв 2020 36

Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығын тойлауға арналған шаралар басталғаны баршаға мәлім.