Наурыз мерекесіне арналған конференция

Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласы аясындағы «Наурыз-адамзаттың материалдық емес мәдени мұрасы ретінде» атты халықаралық ғылыми конференцияның пленарлық мәжілісі 15 наурыз күні қаладағы “SultanPalace” қонақүй кешенінің мерекелік залында өтті.

Пленарлық мәжілістің мақсаты - «мереке» тақырыбын бірізділік, мәдени мұра, мәдени естеліктер сияқты түсініктермен бірге талдау.

Мәжілісті Атырау облысы әкімінің бірінші орынбасары Сағындық Лұқпанов құттықтау сөзбен ашты. Шара барысында университет ректоры, профессор Абзал Талтенов әр елден келген баяндамашыларды таныстырып, қонақтарға сөз кезегін берді.

Мәжілісте «Тюркиат» зерттеу орталығының директоры, профессор Хулия Касапоглу Ченгел, т.ғ.к, этнограф, Қазақстан Республикасы ұлттық музейінің ғалым хатшысы Сураганова Зубайда Кабиевна, ф.ғ.д., жазушы, Л.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті профессоры Тұрсын Жұртбай сынды ғалымдар мен профессорлар баяндама жасады.

Көпшілік алдында сөз алған профессор-ғалымдар өз сөздерінде халықаралық деңгейдегі форумның жоғары деңгейде өткізілуіне байланысты Атырау облысы әкімі Нұрлан Асқарұлына және Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті ректоры Абзал Талтеновке және барлық ұйымдастырушыларға алғыстарын білдірді.

Сонымен қатар конференция аясында «Каспий аймағындағы құқық және бұқаралық ақпарат құралдары: ынтымақтастық негіздері мен келешегі атты Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің төрағалығымен Каспий маңы елдерінің мемлекеттік университеттері Ассоциациясы аясындағы Халықаралық кездесуінің секциялық мәжілістері жоспарланып, аталмыш шара 2 секциялық бағытта «Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі: қазіргісі мен келешегі» және «Каспий аймағы бұқаралық ақпараттық құралдары кеңістігіндегі ынтымақтастықтың әлеуеті мен алғышарттары» атты халықаралық сарапшылық кездесуі болды. Бұл конференцияға Каспий аймағы елдері бұқаралық ақпарат құралдар кеңістігінің дамуы және Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі шеңберінде ғылыми зерттеу жұмыстарымен айналысып жүрген Әзірбайжан, Иран, Түркіменстан, Қазақстан және Ресей елдерінен ғалымдар шақырылды.

Арайлым НАРЕШОВА,

бөлім меңгерушісі

Батыс өлке тарихының тағылымды беттері

12 Дек 2018 12

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің №1 студенттер үйінде ерекше кітаптың  тұсаукесер рәсімі өтті. Атырау өңірінде білім саласы тарихын және жазықсыз қудаланған мұғалімдер тағдырын зерттеумен танымал тарихшы-ұстаз Шахман Нағымұлының жаңа кітабы оқырмандарына жол тартты.

«Тұлпар мініп, ту алған»

12 Дек 2018 42

«Тұлпар мініп, ту алған» ұлттық   жобасы  аясында  «Алпамыс  батыр» жырын жатқа   оқу эстафетасына  Х. Досмұхамедов  атындағы Атырау мемлекеттік университеті  де ат салысуда. Оқу эстафетасын алғаш болып Көптілді білім беру факультеті бастады.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 14

"Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 33

"НұрОтан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Science Café кезекті отырысы

7 Дек 2018 44

2018 жылдың 7 желтоқсан күні Science Café кезекті отырысы болды. Спикер ретінде Кембридж университетінің профессоры, қаржы саласындағы Кембридж басқару қорының PhD мүшесі, бұрын Түркия Орталық банкінің төрағасының орынбасары, Қазақстан Форте Банк кеңесшісі (2016 ж.) Туралай Кенч қатысты.