Ұлттық дәстүр ұлағаты

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру мақсатында Атырау облысы әкімшілігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесе ұйымдастырған халықаралық ғылыми конференцияға Еуропадан, Таяу Шығыс, ТМД мемлекеттері және Қазақстаннан арнайы қонақтар келді.

Пленарлық мәжілістен кейін жоспарланған екінші секцияда т.ғ.к., ҚР Ұлттық мұражайының ғылым хатшысы Зубайда Сураганованың модераторлығымен «Еуразия халықтарының көктемгі күнтізбелік әдет-ғұрыптарындағы кейіпкерлер, құрылымы және мифологиясы: жалпылама және ерекшелері» атты тақырып төңірегінде баяндама тыңдалып, ой-пікірлер айтылды. Баяндама барысында Наурыз мерекесін әлемнің 20 шақты мемлекеттері тойлайтындығы және әр халықта өзіндік ерекшелігімен өтетіндігі дәлелденді.

Иран Ислам Республикасы Мазандаран университетінен келген өкіл Мостафа Рустами өз сөзінде ирандықтардың ұлттық құндылығы – өнер екендігін айтты. Атап айтқанда музыкалық аспаптардың, қолдан жасалынатын әшекей-бұйымдардың, ұлттық киімдердің насихатталынатынын жеткізді.

Түркия Республикасы Гази университеті профессоры, «Тюркиат» зерттеу орталығының директоры, ф.ғ.д. Хулия Касапоглу Ченгел қазақ тілінде еркін сөйлеген баяндамасында Елбасымыздың рухани жаңғыру бағдарламасы арқылы Наурыз мерекесі елдің рухын көтеретін маңызы зор мейрам екендігін қазақ зиялыларының еңбектеріне жүргізген зерттеулерімен дәлелдеді.

Өзбекстан Республикасы Әлішер Науаи атындағы Ташкент мемлекеттік өзбек тілі және әдебиеті университеті профессоры, ф.ғ.д. Маруфжон Юлдашев мәдениетсіз тілді, тілсіз мәдениетті елестете алмайтындығын және Наурыз мейрамының шығу тегін, сонымен қатар өзбек ұлтындағы өту ерекшеліктерін атап өтті. Мереке барысындағы ең үлкен рәсім: кішілер міндетті түрде үлкендердің батасын алып шығады. Оған қоса, осы күні жеті науқастың хәлін сұрап шыққан адам жыл бойына ауырмайды деген сенімнің де бар екендігін баяндап берді.

Әзірбайжан Республикасынан келген ақын-аудармашы Ибрахим Хаджиев Наурыз мейрамының тарихи құндылықтарына тоқталып, сыйластық пейілін танытып, университетімізге арнайы сыйлығын табыстады. Талқылау барысында Польша Республикасы мен Қырғызстан Республикасынан келген өкілдер де Наурыз жаңашылдығы мен мерекелік дәстүрлерінің мән-маңызына тоқталып өтті.

Ұлттық мерекелердің ұлт үшін рөлі мен құндылығын зерделеуде жаңа көзқарастарды талап еткен бұл конференция әртүрлі ұлт өкілдерін бір арнаға тоғыстырып, пікір алмастырып, материалдық емес құндылықтарға жаңаша көзқараспен қарауға мүмкіндік берді.

Малика ТАКЕЖАНОВА,

медиа-қызмет орталығының тілшісі

Спартакиада жеңімпаздары анықталды

17 Янв 2020 36

Х.Досмұхамедов  атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерей тойына арналған «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және әкімшілік департаменті қызметкерлері арасындағы дәстүрлі 68-ші спартакиадасының жеңімпаздары анықталды.

Әбу Насыр Әл-Фараби - 1150 жыл

16 Янв 2020 18

Шығыстың ғұлама ойшылы Әбу Насыр Әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойына орай ғылыми ақпарат және сирек кездесетін әдебиеттер бөлімінде «Әл-Фараби - өркениет философы» тақырыптық әдебиеттер ұсыныс-тізімі жасалып,  «Бабалар сөзі - тәрбие көзі» кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Андре Карстенс университетімізде

15 Янв 2020 38

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстандағы Нидерланды мемлекетінің елшілігінен келген Андре Карстенспен кездесу өтті.

Абай және ХХI ғасырдағы Қазақстан

14 Янв 2020 41

Биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 175 жыл. Осыған орай, Ел Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты ұлы ақынның мерейтойына арналған мақаласын жариялағаны  белгілі. Мемлекет басшы мақаласындағы негізгі мақсат пен бағытты атыраулық ғалымдар талқылап, ой қорытты.

Абай Құнанбайұлының 175 жылдығы

14 Янв 2020 37

Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығын тойлауға арналған шаралар басталғаны баршаға мәлім.