Ұлттық дәстүр ұлағаты

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру мақсатында Атырау облысы әкімшілігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесе ұйымдастырған халықаралық ғылыми конференцияға Еуропадан, Таяу Шығыс, ТМД мемлекеттері және Қазақстаннан арнайы қонақтар келді.

Пленарлық мәжілістен кейін жоспарланған екінші секцияда т.ғ.к., ҚР Ұлттық мұражайының ғылым хатшысы Зубайда Сураганованың модераторлығымен «Еуразия халықтарының көктемгі күнтізбелік әдет-ғұрыптарындағы кейіпкерлер, құрылымы және мифологиясы: жалпылама және ерекшелері» атты тақырып төңірегінде баяндама тыңдалып, ой-пікірлер айтылды. Баяндама барысында Наурыз мерекесін әлемнің 20 шақты мемлекеттері тойлайтындығы және әр халықта өзіндік ерекшелігімен өтетіндігі дәлелденді.

Иран Ислам Республикасы Мазандаран университетінен келген өкіл Мостафа Рустами өз сөзінде ирандықтардың ұлттық құндылығы – өнер екендігін айтты. Атап айтқанда музыкалық аспаптардың, қолдан жасалынатын әшекей-бұйымдардың, ұлттық киімдердің насихатталынатынын жеткізді.

Түркия Республикасы Гази университеті профессоры, «Тюркиат» зерттеу орталығының директоры, ф.ғ.д. Хулия Касапоглу Ченгел қазақ тілінде еркін сөйлеген баяндамасында Елбасымыздың рухани жаңғыру бағдарламасы арқылы Наурыз мерекесі елдің рухын көтеретін маңызы зор мейрам екендігін қазақ зиялыларының еңбектеріне жүргізген зерттеулерімен дәлелдеді.

Өзбекстан Республикасы Әлішер Науаи атындағы Ташкент мемлекеттік өзбек тілі және әдебиеті университеті профессоры, ф.ғ.д. Маруфжон Юлдашев мәдениетсіз тілді, тілсіз мәдениетті елестете алмайтындығын және Наурыз мейрамының шығу тегін, сонымен қатар өзбек ұлтындағы өту ерекшеліктерін атап өтті. Мереке барысындағы ең үлкен рәсім: кішілер міндетті түрде үлкендердің батасын алып шығады. Оған қоса, осы күні жеті науқастың хәлін сұрап шыққан адам жыл бойына ауырмайды деген сенімнің де бар екендігін баяндап берді.

Әзірбайжан Республикасынан келген ақын-аудармашы Ибрахим Хаджиев Наурыз мейрамының тарихи құндылықтарына тоқталып, сыйластық пейілін танытып, университетімізге арнайы сыйлығын табыстады. Талқылау барысында Польша Республикасы мен Қырғызстан Республикасынан келген өкілдер де Наурыз жаңашылдығы мен мерекелік дәстүрлерінің мән-маңызына тоқталып өтті.

Ұлттық мерекелердің ұлт үшін рөлі мен құндылығын зерделеуде жаңа көзқарастарды талап еткен бұл конференция әртүрлі ұлт өкілдерін бір арнаға тоғыстырып, пікір алмастырып, материалдық емес құндылықтарға жаңаша көзқараспен қарауға мүмкіндік берді.

Малика ТАКЕЖАНОВА,

медиа-қызмет орталығының тілшісі

Әріптестеріміз мамандықтар фестиваліне қатысып келді

23 Май 2019 18

Х.Досмұxамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департамент маманы Нәжіп Жадыра, Дене шынықтыру және бастапқы әскери дайындық кафедрасының оқытушысы Қалдыбаева Айман, "биология" кафедрасының оқытушысы,магистр Копашева Айымгул мемлекеттік «Серпін- 2050: Мәңгілік ел жастары - индустрияға» жобасы аясында, Маңғыстау облысында өткен мамандықтар фестиваліне қатысып келді.

«Жастарды қолдау-болашаққа самғау»

23 Май 2019 14

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында 2019 жылы 17 мамырда Атырау қаласының «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қорында «Жастарды қолдау-болашаққа самғау» тақырыбында дөңгелек үстел өткізілді.

«Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс өтті

23 Май 2019 20

17 мамыр күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде профессор-оқтушылар мен студенттердің қатысуымен «Елбасының тәуелсіз Қазақстан мемлекетін қалыптастырудағы рөлі» тақырыбында жиналыс болып өтті.

Спортшыларымызды құттықтаймыз!

15 Май 2019 53

Студенттер арасында Ақтөбе қаласында X жазғы универсиада ойындары өтті. Жарысқа дзюдо күресінен 22 команда бақ сынып, сайысқа түсті. Қорытынды есеппен, командалық сайыста Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің спортшылары жүлделі ІІІ орынға ие болды және  дене шынықтыру және  спорт мамандығының 1 ші курс студенті Сырбаз Талғат еркін күрестен 65 кг салмақта қатысып, жеңімпаз атанды.