Ұлттық дәстүр ұлағаты

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру мақсатында Атырау облысы әкімшілігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесе ұйымдастырған халықаралық ғылыми конференцияға Еуропадан, Таяу Шығыс, ТМД мемлекеттері және Қазақстаннан арнайы қонақтар келді.

Пленарлық мәжілістен кейін жоспарланған екінші секцияда т.ғ.к., ҚР Ұлттық мұражайының ғылым хатшысы Зубайда Сураганованың модераторлығымен «Еуразия халықтарының көктемгі күнтізбелік әдет-ғұрыптарындағы кейіпкерлер, құрылымы және мифологиясы: жалпылама және ерекшелері» атты тақырып төңірегінде баяндама тыңдалып, ой-пікірлер айтылды. Баяндама барысында Наурыз мерекесін әлемнің 20 шақты мемлекеттері тойлайтындығы және әр халықта өзіндік ерекшелігімен өтетіндігі дәлелденді.

Иран Ислам Республикасы Мазандаран университетінен келген өкіл Мостафа Рустами өз сөзінде ирандықтардың ұлттық құндылығы – өнер екендігін айтты. Атап айтқанда музыкалық аспаптардың, қолдан жасалынатын әшекей-бұйымдардың, ұлттық киімдердің насихатталынатынын жеткізді.

Түркия Республикасы Гази университеті профессоры, «Тюркиат» зерттеу орталығының директоры, ф.ғ.д. Хулия Касапоглу Ченгел қазақ тілінде еркін сөйлеген баяндамасында Елбасымыздың рухани жаңғыру бағдарламасы арқылы Наурыз мерекесі елдің рухын көтеретін маңызы зор мейрам екендігін қазақ зиялыларының еңбектеріне жүргізген зерттеулерімен дәлелдеді.

Өзбекстан Республикасы Әлішер Науаи атындағы Ташкент мемлекеттік өзбек тілі және әдебиеті университеті профессоры, ф.ғ.д. Маруфжон Юлдашев мәдениетсіз тілді, тілсіз мәдениетті елестете алмайтындығын және Наурыз мейрамының шығу тегін, сонымен қатар өзбек ұлтындағы өту ерекшеліктерін атап өтті. Мереке барысындағы ең үлкен рәсім: кішілер міндетті түрде үлкендердің батасын алып шығады. Оған қоса, осы күні жеті науқастың хәлін сұрап шыққан адам жыл бойына ауырмайды деген сенімнің де бар екендігін баяндап берді.

Әзірбайжан Республикасынан келген ақын-аудармашы Ибрахим Хаджиев Наурыз мейрамының тарихи құндылықтарына тоқталып, сыйластық пейілін танытып, университетімізге арнайы сыйлығын табыстады. Талқылау барысында Польша Республикасы мен Қырғызстан Республикасынан келген өкілдер де Наурыз жаңашылдығы мен мерекелік дәстүрлерінің мән-маңызына тоқталып өтті.

Ұлттық мерекелердің ұлт үшін рөлі мен құндылығын зерделеуде жаңа көзқарастарды талап еткен бұл конференция әртүрлі ұлт өкілдерін бір арнаға тоғыстырып, пікір алмастырып, материалдық емес құндылықтарға жаңаша көзқараспен қарауға мүмкіндік берді.

Малика ТАКЕЖАНОВА,

медиа-қызмет орталығының тілшісі

Тимур - «Тілдарын» жеңімпазы

21 Авг 2019 14

Таяуда университетімізде «Тілдарын» облыстық олимпиадасы өтті. 9 үміткер қатысқан сайыста жастар қазақ, орыс, ағылшын тілдерінен білімдерін сынады.

Құрметті абитуриенттер!

6 Авг 2019 171

Жергілікті бюджет қаражаты есебінен (акимат гранты) 232 білім беру гранттары тағайындалды.

Білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысуға өтініштерді ҚАБЫЛДАУ аяқталды

24 Июл 2019 140

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы №58 қаулысымен бекітілген «Бакалавр» немесе «магистр» дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларына сәйкес Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу үшін өтініштер қабылдау ағымдағы жылғы 13 шілдеден баста 20-сы күні аяқталды.
Бүгінгі күнде конкурсқа қатысуға Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті арқылы 1400-ге жуық өтініш қабылдады.
Білім гранты иегерлерінің тізімі тамыз айының 5-не дейін Ұлттық тестілеу орталығының https://www.testcenter.kz сайтына жарияланады.

Меморандумға қол қойылды

23 Июл 2019 109

Атырау облыстық полиция басқармасы, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті мен М.Бөкенбаев атындағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақтөбе заң институты арасында үш жақты меморандумға қол қойылды

Құттықтаймыз! Эльмираның туындылары Кипр төрінде

17 Июл 2019 152

Біздің университетіміздің «Бейнелеу өнері және дизайн» кафедрасының аға оқытушысы, магистр, «Болашақ» бағдарламасының түлегі, суретші Жұмабаева Эльмираның картиналары Кипрдегі өнер музейіне қабылданды.