«Наурыз – адамзаттың материалды емес мәдени мұрасы ретінде»

Осындай атаумен «Ұлы даланың ұлттық дәстүрлері» халықаралық форумы аясында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы басталды.

Ғылыми-тәжірибелік конференция екі секция бойынша ұйымдастырылды.

Бірінші секция «Мереке феноменін зерделеудің теориясы мен методологиясы» тақырыбында болды.

Конференцияда ғалымдар Наурыз мерекесінің тарихы мен маңызы туралы баяндап, өз пікірлері мен ұсыныстарын білдірді.

Атап айтар болсақ, жазушы, Л.Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің профессоры, ф.ғ.д. Тұрсын Жұтбай «Қазақ» газеті және Наурыз мейрамы», С.Торайғыров атындағы Павлодар мелекеттік университетінің профессоры, п.ғ.д. Еңілік Жұматаева «Гауһар дәстүрлердің қайта жаңғыруы – болашақ кепілі», доцент, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетің профессоры, т.ғ.д. Аққали Ахмет «Ғасырлар қойнауынан жеткен мұра», профессор, п.ғ.д. Шолпан Джанзакова «Ұлттық тәрбиенің рухани негіздері», Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің профессоры, ф.ғ.д. Анаргүл Салқынбай «Наурыз мейрамы: таным мен тағылым», Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің профессоры, т.ғ.д. Бибизия Қалшабаева «Наурыз мерекесінің мәні мен маңызы», Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетің профессоры, т.ғ.д. Жамиға Таңатарова «Наурыз мерекесі тарихынан», Нұр-Мүбәрак ислам мәдениеті университеті профессоры, этнограф, т.ғ.к. Досымбек Катран «Наурыз мерекесі-халықтық білім мен ежелгі түсініктер тоғысы» атты баяндамаларын оқыды.

Шара соңында модератор Гульфайруз Кайыргалиева конференцияға қатысқан баяндамашыларға сертификаттар табыстады.

Алтынай СӘЛІМГЕРЕЙҚЫЗЫ

"Kids University" балалар лагері ашылды

17 Июн 2019 7

Жазғы маусымның басталуына орай, лагерь алғашқы кезеңге 3 маусымнан бастап демалушыларды қабылдады. 10 күнге арналған жазғы лагерьге каникулдарын тиімді өткізуге келген 25 оқушы қатысты.Балалардың алғашқы күні салтанатты түрде студенттік билет алып, лагерьмен танысумен басталды.

Табысқа жету жолы

10 Июн 2019 97

Х. Досмұхамедов атындағы АтМУ студенттердің өзін – өзі басқару апталығы аясында студенттерге Корпоративті оқыту орталығының директоры Сұлтанова Зумрат Ғабитқызы«Табысқа жету жолы» атты тренингін өткізген еді.

Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан халқы Ассамблеясының форумы

4 Июн 2019 64

2019 ж. 29-31 мамыр аралығында ел астанасында Қазақстандағы кеңес кезіндегі жаппай саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған Қазақстан халқы Ассамблеясының X Халықаралық форумы өтті.

Жүзуден семинар болып өтті

3 Июн 2019 102

Атырау аймақтық дене тәрбиесі және спортты дамыту орталығы мен университетіміз бірігіп Атырау облысының мектептерінің дене шынықтыру пәнінің 50 оқытушысына «Жазғы сауықтыру науқаны кезеңінде балдарды жүзуге үйрету» тақырыбында оқу – әдістемелік семинар өткізді.

Университет Самбо командасы биік тұғырда

3 Июн 2019 38

Ақтөбе қаласында 21-25 мамыр аралығында өткен Х жазғы универсиадасында спорттық Самбодан университет құрама командасы  жоғары жетістікке қол жеткізді.