«Наурыз – адамзаттың материалды емес мәдени мұрасы ретінде»

Осындай атаумен «Ұлы даланың ұлттық дәстүрлері» халықаралық форумы аясында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы басталды.

Ғылыми-тәжірибелік конференция екі секция бойынша ұйымдастырылды.

Бірінші секция «Мереке феноменін зерделеудің теориясы мен методологиясы» тақырыбында болды.

Конференцияда ғалымдар Наурыз мерекесінің тарихы мен маңызы туралы баяндап, өз пікірлері мен ұсыныстарын білдірді.

Атап айтар болсақ, жазушы, Л.Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің профессоры, ф.ғ.д. Тұрсын Жұтбай «Қазақ» газеті және Наурыз мейрамы», С.Торайғыров атындағы Павлодар мелекеттік университетінің профессоры, п.ғ.д. Еңілік Жұматаева «Гауһар дәстүрлердің қайта жаңғыруы – болашақ кепілі», доцент, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетің профессоры, т.ғ.д. Аққали Ахмет «Ғасырлар қойнауынан жеткен мұра», профессор, п.ғ.д. Шолпан Джанзакова «Ұлттық тәрбиенің рухани негіздері», Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің профессоры, ф.ғ.д. Анаргүл Салқынбай «Наурыз мейрамы: таным мен тағылым», Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің профессоры, т.ғ.д. Бибизия Қалшабаева «Наурыз мерекесінің мәні мен маңызы», Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетің профессоры, т.ғ.д. Жамиға Таңатарова «Наурыз мерекесі тарихынан», Нұр-Мүбәрак ислам мәдениеті университеті профессоры, этнограф, т.ғ.к. Досымбек Катран «Наурыз мерекесі-халықтық білім мен ежелгі түсініктер тоғысы» атты баяндамаларын оқыды.

Шара соңында модератор Гульфайруз Кайыргалиева конференцияға қатысқан баяндамашыларға сертификаттар табыстады.

Алтынай СӘЛІМГЕРЕЙҚЫЗЫ

Тимур - «Тілдарын» жеңімпазы

21 Авг 2019 14

Таяуда университетімізде «Тілдарын» облыстық олимпиадасы өтті. 9 үміткер қатысқан сайыста жастар қазақ, орыс, ағылшын тілдерінен білімдерін сынады.

Құрметті абитуриенттер!

6 Авг 2019 171

Жергілікті бюджет қаражаты есебінен (акимат гранты) 232 білім беру гранттары тағайындалды.

Білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысуға өтініштерді ҚАБЫЛДАУ аяқталды

24 Июл 2019 140

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы №58 қаулысымен бекітілген «Бакалавр» немесе «магистр» дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларына сәйкес Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу үшін өтініштер қабылдау ағымдағы жылғы 13 шілдеден баста 20-сы күні аяқталды.
Бүгінгі күнде конкурсқа қатысуға Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті арқылы 1400-ге жуық өтініш қабылдады.
Білім гранты иегерлерінің тізімі тамыз айының 5-не дейін Ұлттық тестілеу орталығының https://www.testcenter.kz сайтына жарияланады.

Меморандумға қол қойылды

23 Июл 2019 109

Атырау облыстық полиция басқармасы, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті мен М.Бөкенбаев атындағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақтөбе заң институты арасында үш жақты меморандумға қол қойылды

Құттықтаймыз! Эльмираның туындылары Кипр төрінде

17 Июл 2019 152

Біздің университетіміздің «Бейнелеу өнері және дизайн» кафедрасының аға оқытушысы, магистр, «Болашақ» бағдарламасының түлегі, суретші Жұмабаева Эльмираның картиналары Кипрдегі өнер музейіне қабылданды.