Университет түлегі өлке тарихының өзекті мәселелерінен дәріс оқыды

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында Атырау университеті гуманитарлық ғылымдар және өнер факультетінің тарих мамандығы  студенттерінен құралған «Атамекен» тарихшылар клубында тағылымды кездесу өтті.

Жас тарихшыларға «Өлке тарихының өзекті мәселелері» тақырыбында Астана қаласындағы Еуразиялық гуманитарлық университетінің профессоры, заң ғылымдарының кандидаты Кабдеш Ыдырысов дәріс оқыды.

Бір атап өтерлігі, профессор Қ.Ыдырысов Гурьев мемлекеттік педагогикалық институтының қазіргі Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің тарих мамандығын бітірген университет түлегі. Ол 1968 жылы, яғни осыдан 50 жыл бұрын тарих мамандығына оқуға түсіп, студенттік кезде «Атамекен» тарихшылар үйірмесінің негізін қалаушылардың бірі болған екен. Кездесу барысында ғалым өзінің алғашқы ғылыми мақалалар жазу тәжірибесімен бөлісіп, өлке тарихына қатысты зерттеулер туралы ойларын ортаға салды.

Дәрісте өлке тарихын дүниежүзілік тарихпен байланыстыру, тарих ғылымындағы жергілікті тарихи оқиғалардың әлемдік тарихи оқиғалармен байланысы, талдау мен пайымдау, тарихи таным мәселелері бойынша құнды пікірлер айтылды. Дәріске қатысқан Қазақстан және дүниежүзілік тарих кафедрасының оқытушылары тарих ғылымдарының кандидаты Жеңісбек Мұстафин қазақ хандығы билеушілері, оның ішінде Бұрындық хан жайында, тарих ғылымдарының докторы Жамиға Таңатарова жастардың кеңестік және посткеңестік кезеңдегі тарихи үдеріс мәселелері танып білуі турасында өз пікірлерін білдірді. Тарихшы студенттер еліміздің дамуында айрықша рөлі бар тарихи тұлғалар және оларды ұлықтау, ұрпаққа таныту жұмыстарына қатысты пікірлерін айтты.

Кездесу соңында Қабдеш ағамыз студенттік кезінен бастап ғылыми-зерттеу жұмыстарына тартып, ғылымға келуіне септігі тиген ұстазы, «Атамекен» үйірмесінің жетекшісі Амангелді Шамғоновқа Еуразия гуманитарлық университетінің ректоры А.Кұсайыновтың құттықтау хатын, ал клуб мүшелеріне «Қазақтың дәстүрлі қару-жарақтарының этнографиясы» кітабын табыстады.

Астаналық ғалым Атырау университетіндегі өзгерістерге, студенттердің белсенділігіне, оқу орнының кәсіби маман дайындау ісінде сапалы білім беру мазмұнымен ерекшеленген дәстүрінің жалғасып отырғанына ризашылығын білдірді. Сондай-ақ осыдан елу жыл Атырауға (Гурьевке) Ресей, Грузия, Азербайжан, Армения елдерінен біздің оқу орнындағы сапалы білім беретіндіктерін естіп, жастардың арнайы келіп оқығандықтарын атап өтті. «Атамекен» үйірмесінің 1970 жылғы белсенді мүшелері Л.Ким-Распопова, В.Трелицкий, П.Фомин, Г.Каленова және басқалары туралы естеліктерін айтты. Клуб жұмысына өлке тарихына қатысты зерттеулерге бірқатар тақырыптарды да ұсынды. Дәріс соңында факультет деканы Г.Қайырғалиева университет мақтанышына айналған түлектерінің бірі Қабдеш Ыдырысовқа мазмұнды дәрісі үшін ризашылық білдіріп, университет ректоры атынан Алғыс хат және естелік сыйлықтар табыс етті.

«Атамекен» клубының кезекі отырысынан кейін астаналық қонағымыз «Сарайшық» тарихи-мәдени кешеніне саяхат жасады.

Гүлфайруз ҚАЙЫРҒАЛИҚЫЗЫ,

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті

Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының профессоры

"Kids University" балалар лагері ашылды

17 Июн 2019 7

Жазғы маусымның басталуына орай, лагерь алғашқы кезеңге 3 маусымнан бастап демалушыларды қабылдады. 10 күнге арналған жазғы лагерьге каникулдарын тиімді өткізуге келген 25 оқушы қатысты.Балалардың алғашқы күні салтанатты түрде студенттік билет алып, лагерьмен танысумен басталды.

Табысқа жету жолы

10 Июн 2019 97

Х. Досмұхамедов атындағы АтМУ студенттердің өзін – өзі басқару апталығы аясында студенттерге Корпоративті оқыту орталығының директоры Сұлтанова Зумрат Ғабитқызы«Табысқа жету жолы» атты тренингін өткізген еді.

Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан халқы Ассамблеясының форумы

4 Июн 2019 64

2019 ж. 29-31 мамыр аралығында ел астанасында Қазақстандағы кеңес кезіндегі жаппай саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған Қазақстан халқы Ассамблеясының X Халықаралық форумы өтті.

Жүзуден семинар болып өтті

3 Июн 2019 102

Атырау аймақтық дене тәрбиесі және спортты дамыту орталығы мен университетіміз бірігіп Атырау облысының мектептерінің дене шынықтыру пәнінің 50 оқытушысына «Жазғы сауықтыру науқаны кезеңінде балдарды жүзуге үйрету» тақырыбында оқу – әдістемелік семинар өткізді.

Университет Самбо командасы биік тұғырда

3 Июн 2019 38

Ақтөбе қаласында 21-25 мамыр аралығында өткен Х жазғы универсиадасында спорттық Самбодан университет құрама командасы  жоғары жетістікке қол жеткізді.