Университет түлегі өлке тарихының өзекті мәселелерінен дәріс оқыды

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында Атырау университеті гуманитарлық ғылымдар және өнер факультетінің тарих мамандығы  студенттерінен құралған «Атамекен» тарихшылар клубында тағылымды кездесу өтті.

Жас тарихшыларға «Өлке тарихының өзекті мәселелері» тақырыбында Астана қаласындағы Еуразиялық гуманитарлық университетінің профессоры, заң ғылымдарының кандидаты Кабдеш Ыдырысов дәріс оқыды.

Бір атап өтерлігі, профессор Қ.Ыдырысов Гурьев мемлекеттік педагогикалық институтының қазіргі Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің тарих мамандығын бітірген университет түлегі. Ол 1968 жылы, яғни осыдан 50 жыл бұрын тарих мамандығына оқуға түсіп, студенттік кезде «Атамекен» тарихшылар үйірмесінің негізін қалаушылардың бірі болған екен. Кездесу барысында ғалым өзінің алғашқы ғылыми мақалалар жазу тәжірибесімен бөлісіп, өлке тарихына қатысты зерттеулер туралы ойларын ортаға салды.

Дәрісте өлке тарихын дүниежүзілік тарихпен байланыстыру, тарих ғылымындағы жергілікті тарихи оқиғалардың әлемдік тарихи оқиғалармен байланысы, талдау мен пайымдау, тарихи таным мәселелері бойынша құнды пікірлер айтылды. Дәріске қатысқан Қазақстан және дүниежүзілік тарих кафедрасының оқытушылары тарих ғылымдарының кандидаты Жеңісбек Мұстафин қазақ хандығы билеушілері, оның ішінде Бұрындық хан жайында, тарих ғылымдарының докторы Жамиға Таңатарова жастардың кеңестік және посткеңестік кезеңдегі тарихи үдеріс мәселелері танып білуі турасында өз пікірлерін білдірді. Тарихшы студенттер еліміздің дамуында айрықша рөлі бар тарихи тұлғалар және оларды ұлықтау, ұрпаққа таныту жұмыстарына қатысты пікірлерін айтты.

Кездесу соңында Қабдеш ағамыз студенттік кезінен бастап ғылыми-зерттеу жұмыстарына тартып, ғылымға келуіне септігі тиген ұстазы, «Атамекен» үйірмесінің жетекшісі Амангелді Шамғоновқа Еуразия гуманитарлық университетінің ректоры А.Кұсайыновтың құттықтау хатын, ал клуб мүшелеріне «Қазақтың дәстүрлі қару-жарақтарының этнографиясы» кітабын табыстады.

Астаналық ғалым Атырау университетіндегі өзгерістерге, студенттердің белсенділігіне, оқу орнының кәсіби маман дайындау ісінде сапалы білім беру мазмұнымен ерекшеленген дәстүрінің жалғасып отырғанына ризашылығын білдірді. Сондай-ақ осыдан елу жыл Атырауға (Гурьевке) Ресей, Грузия, Азербайжан, Армения елдерінен біздің оқу орнындағы сапалы білім беретіндіктерін естіп, жастардың арнайы келіп оқығандықтарын атап өтті. «Атамекен» үйірмесінің 1970 жылғы белсенді мүшелері Л.Ким-Распопова, В.Трелицкий, П.Фомин, Г.Каленова және басқалары туралы естеліктерін айтты. Клуб жұмысына өлке тарихына қатысты зерттеулерге бірқатар тақырыптарды да ұсынды. Дәріс соңында факультет деканы Г.Қайырғалиева университет мақтанышына айналған түлектерінің бірі Қабдеш Ыдырысовқа мазмұнды дәрісі үшін ризашылық білдіріп, университет ректоры атынан Алғыс хат және естелік сыйлықтар табыс етті.

«Атамекен» клубының кезекі отырысынан кейін астаналық қонағымыз «Сарайшық» тарихи-мәдени кешеніне саяхат жасады.

Гүлфайруз ҚАЙЫРҒАЛИҚЫЗЫ,

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті

Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының профессоры

Ирак Қасымұлымен кездесу өтті

20 Ноя 2019 4

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде қара шаңырағымыздың 70 жылдығына орай  «70 жылдыққа -70 тұлғамен кездесу» аясында  ҚР Еңбек сіңірген заңгері, «Құрмет» орденінің иегері Елекеев Ирак Қасымұлымен кездесу  өтті. Кездесуге университетіміздің профессор-оқытушылары мен құқықтану мамандығында білім алушы студенттер қатысты.

«Студенттік өмір-қызықты көңіл»

19 Ноя 2019 15

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде 17-қараша студенттер күніне орай  көптілді білім беру факультетінің ұйымдастыруымен «Студенттік өмір-қызықты көңіл» атты мерекелік шара өтті.

Жазушы Ақжанов Жан Мұхарабұлымен кездесу өтті

18 Ноя 2019 45

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне жазушы Ақжанов Жан  Мұхарабұлы келіп, студенттермен кездесті.

«Әділеттілік –заң қағидалары» тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырылды

15 Ноя 2019 10

14-ші қараша күні №4 оқу корпусында орналасқан «Экономика және құқық» факультетінің оқу залында, Азаматтық құқықтық пәндер кафедрасының оқытушылары және 2 курс студенттері арасында «Әділеттілік –заң қағидалары» тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырылды.

«GUITAR» кеші өтті

15 Ноя 2019 103

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінінде гуманитарлық ғылымдар және өнер факультеті, музыка және өнер кафедра студенттерінің ұйымдастыруымен «GUITAR» кеші  өтті.