Атырау университетінің тарихи жетістігі

Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті өз тарихында алғаш рет халықаралық рейтингке енді.

Біз бүкіл әлем бойынша сараланатын UI Green Metric Халықаралық рейтингінде 619 жоғары оқу орындары арасынан 378 орын иелендік. Бұл рейтингке 5 қазақстандық университеттер енді. Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ – 186, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті – 378, А.Яссауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті – 387, Қазақ Ұлттық аграрлық университеті – 423, Нархоз университеті – 582.

UI Green Metric World University Ranking – мақсаты экологиялық салада жоғары оқу орындарының саясатын, жобаларын, ғылыми мен білім беру бағдарламаларын бағалау және экологиялық мәселелерге назар аударту болып табылатын жоғары оқу орындарының дара ғаламдық рейтинг.

UI Green Metric World University рейтингі - 2010 жылы жарияланған Индонезия университетінің бастамасы. Бұл рейтингтің басты міндеттерінің бірі –студенттік қалашықтардың өзекті экологиялық жайғдайлары мен бүкіл әлем бойынша университеттердің тұрақты дамуының жай-күйі бойынша онлайн-сұраулар нәтижелерін тарату.

Биылғы жылы құрастырушылар кампустың табиғи ортаға жалпы қарым-қатынасы, энергияларды тұтыну мен климат өзгеруіне ықпал ету, таза биомасса, геотермальды энергия, күн қуаттары арқылы жаңғырмалы энергия көздерін жасау үшін инновацияларды енгізу, қалдықтарды қысқарту бойынша саясат, су ресурстарын тиімді пайдалану, ЖОО аумағында транспортты қолдану – қоғамдық, жеке немесе велосипедтерді, экологиялық мәселелер бойынша жарияланған ғылыми жұмыстар саны, аталған мәселені зерттеуге бағытталған зерттеу қорлары сияқты критериалды есепке ала отырып 76 елден 619 университеттерді саралады.

Біздің университетте аталған критерияларға сәйкес келуі үшін ауқымды жұмыстар жасалынды. Бірегей инновациялық жоба – осы жылдың қыркүйегінен бастап жұмыс жасай бастаған айналмалы шатырмен күрке іске енгізілді. Экокампус стратегиялық бағдарламасы қабылданды (бағдарлама кең ауқым иеленіп және университет қалашығындағы болып жатқан өзгерістерге әсер ету жолымен университеттің қоршаған ортасына әсер етуді төмендетуге бағытталған), Эразмус+ бағдарламасы аясында SUSDEV жобасы жүзеге асырылуда. Сонымен қатар, білім беру жүйесіне экологиялық менеджмент бойынша курс енгізілді, экологиялар бойынша ғылыми мақалалар жарияланды, суды үнемдеу бойынша шаралар алынды, айырғыш қоқыс жәшіктері қондырылып, авто тұрақ орыны кеңейтілді.

21 Сен 2018 32

2018 жылдың 20 қыркүйегінде Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы кітапханасы Атырау қаласындағы «Н.Назарбаев: дәуір, тұлға, қоғам» көшпелі көрме жобасын жүзеге асыру аясында «Елбасының сыртқы саяси бастамалары – Қазақстанның халықаралық мәртебесі мен беделін арттыру факторы ретінде» атты дөңгелек үстелін өткізді.

Универсиадаға байланысты пресс-конференция өтті

20 Сен 2018 45

19 қыркүйекте «Атырау-Ақпаратта» бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатысуымен Каспий өңірі мемлекеттерінің университет студенттерінің VI-шы универсиадасы аясында пресс-конференция ұйымдастырылды.

«Назарбаев моделі: стратегиялық болжам және прагматизм»

19 Сен 2018 62

2018 жылдың 19 қыркүйегінде Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің АКТ залында «Назарбаев моделі: стратегиялық болжам және прагматизм» халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өтті.

Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы Махмұд Қасымбековпен кездесу

18 Сен 2018 82

2018 жылдың 18 қыркүйегінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылар құрамы және білім алушы жастары Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы – ҚР Тұңғыш Президенті – Елбасы кітапханасы директорының міндетін атқарушы Махмұд Қасымбековпен кездесті.

ҚР Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы Атырау университетінде

17 Сен 2018 5

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде студенттерге арналған Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті- Елбасы кітапханасының «Рухани жаңғыру: Болашаққа бастар жол» атты семинар тренингі өтті.