STЕМ бағдарламаларын дамыту

Атырау мемлекеттік университетінде «Заңғар» инновациялық білім беру жобасының аясында Халықаралық жастар қорының жергілікті серіктесі «Болашак Инжиниринг» компаниясының ұйымдастыруымен «Атыраудағы STЕМ бағдарламаларының орнықтылығы» атты конференциясы өтті.

SТЕМ-білім беру (ағыл. - ғылым, технологиялар, инженерия және математика) «Шеврон» компаниясы және Атырау облысының әкімдігімен серіктестікте Халықаралық жастар қорымен жүзеге асырылатын «Заңғар» жобасының екі негізгі бағыттарының бірі.

Конференция мақсаты - қалалық оқу орындарында SТЕМ-ді әрі қарай дамыту жолдарын талқылау және ұсыныстар негізінде жоспар жасау. Бүгінгі таңда Атырауда 2100- ден астам 10-22 жас аралығындағы мектеп оқушылары және колледждер мен жоғары оқу орындарының студенттері «Заңгар» жобасының SТЕМ-бағдарламалары бойынша тегін оқытудан өтті. Осы бағдарламаларды іске асыруға 20-дан астам жергілікті білім беру мекемесі қатысты. Жақында өткен «АSАR» I Республикалық форумда Атырау облысының әкімі Нұрлан Ноғаев атап өткендей, «Заңғар» жобасы мемлекет - бизнес - үкіметтік емес ұйым үшжақты ынтымақтастықтың үздік үлгісі болып табылады.

«2019 жылдың мамыр айына дейін біз 3500-ден астам Атырау жастарын «Заңғар» жобасының тегін SТЕМ бағдарламаларымен қамтуды, сондай-ақ, жоба аяқталғаннан соң SТЕМ -тренингтерін жалғастыруга дайын болатын жергілікті мектеп мұғалімдерінің ішінен 20-ға жуық тренерлерді даярлауды жоспарлап отырмыз. Сонымен қатар, конференцияның тақырыбы болған қалалық оқу орындарында SТЕМ бағдарламаларының тұрақтылығын қамтамасыз ететін қолайлы орта құру маңызды»- дейді, Халықаралық жастар қоры өкілдігінің бағдарлама менеджері Нұржан Аманғосов.

Іс-шараға мемлекеттік органдар өкілдері және «Заңғар» жобасы аясында Атырау SТЕМ -экожүйесіне кіретін оқу орындарының басшылары қатысады. Қатысушыларға аталмыш жоба бойынша SТЕМ - бағытының ағымдағы нәтижелері, сондай-ақ, SТЕМ саласындағы үздік әлемдік тәжірибелер үлгілері, соның ішінде «Bolashak Еngineering» компаниясының тәжірибесі ұсынылды. Жұмыс қорытындысы бойынша жергілікті білім беру ұйымдары тұрғысынан SТЕМ бағдарламаларының тұрақтылығын дамыту бойынша ұсынымдар әзірленеді.

Айта кетсек, «Заңғар» жобасы - «Шеврон» корпорациясы Атырау каласы жастарын дамыту бағдарламасының бір бөлігі болып табылады. Бұл төрт жылдық бастама кәсіби маңызды өмірлік дағдыларды дамыту бойынша оқытуды және ғылым, технология, инженерия және математика (SТЕМ) бойынша оқу бағдарламаларын біріктіреді. «Заңғар» жобасы Қазақстанда, соның ішінде, Атырауда 10-22 жас аралығындағы жастарды өмірде, оқуда және жұмысқа орналасуда табысқа жетуге жетелейді. «Заңғар» жобасы Атырау қоғамдастығын қолдап, білім беру орындарымен, жергілікті қоғамдық және іскерлік ұйымдармен бірігіп, әлеуетті дамытуда.

Алтынай Сәлімгерейқызы,
Медиа қызмет орталығының тілшісі

Облыстық көркемсөз байқауының жеңімпаздары анықталды

14 Фев 2020 89

Ұлы ақын, ағартушы, қазақ жазба әдебиетінің  негізін қалаушы, философ, композитор, аудармашы қазақ қоғамының реформаторы Абай Құнанбайұлы алты алаштың, иісі қазақтың мақтанышы.

«Мемлекеттік қызмет мектебі» өз жұмысын жалғастыруда

14 Фев 2020 7

Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Атырау облысы бойынша департаментінің басшылығымен «Мемлекеттік қызмет мектебі» жас көшбасшыларды оқыту, мемлекеттік қызметке дарынды, талантты болашақ мамандарды тарту және мемлекеттік мекемелерде тағылымдамадан өткізу мақсатымен оқытуды бастап кетті.

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында жаңа оқулықтармен таныстыру шарасы өтті

13 Фев 2020 47

Бүгін әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының оқытушылары Ө.Қ.Бекежан мен Р.Б.Ертелееваның ұйымдастыруымен «инновациялық білім беру» және «физика, математика және ақпараттық технологиялар» факультетінің 1 курс студенттеріне «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында 100 жаңа кітап бойынша «философия» пәніне арналған оқулықтармен таныстыру шарасы өтті.

«ҚАЗАҚТЫҢ АБЫЗ АДАМЫ» әдеби кеш өтті

12 Фев 2020 38

Ұлыларымызды ұлықтап, даналарымызды төрге оздыру – халқымыздың мерейін үстем ететін игілікті дәстүр.

Президент Қазақстандағы Волонтерлар қозғалысының құрметті елшісі атанды

12 Фев 2020 12

Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Тоқаев Қазақстандағы Волонтерлар қозғалысының құрметті елшісі атанды.