Ұрпақтар сабақтастығы

10 қыркүйек күні университетіміздің акт залында «Мәңгілік ел» ғылыми-зерттеу орталығының ұйымдастырған, ардагер ұстаз, белгілі өлкетанушы Зәки Ахмеджанұлының «Беріш-Себек шежіресі» атты кітабының тұсаукесер рәсімі өтті. Шараны жүргізген Алпатанов Сергей: «Өткенімізді білмей,  болашаққа ұмтылу мүмкін емес.

Сондықтан «жеті атасын білген ұл - жеті жұрттың қамын жер» деген ұлағатты сөз бүгінде арамызда жалғасын табуда»,-деп жиынның шымылдығын ашқан болатын. Елбасымыздың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» мақаласындағы жалпыұлттық патриотизмнің нағыз өзегіне айналған «Туған жер» бағдарламасына сай өткізілген бұл шараның негізгі мақсаты: руға бөліну емес, Беріш-Себек руының ұрпақтарының басын қосып, ата-бабаларды ұмытпай, рухтарын ұлықтап, жеті атаны туыс-бауырларға таныту. Шежіре кітапта Беріш-Себек руының аталықтарының бұрыннан белгілі-белгісіз ұл-қыздарының аттары жазылған. Кітап негізінен, халқына қамқор, ұрпағына мақтаныш болған, сол кездегі бауырластарды, билер мен батырларды, қоғам қайраткерлерін, туған жердің асылдарын, бүгінгі күндегі ұрпақтарын танып, білуге деген мақсатта жарық көрген. Кітаптың авторы Зәки Ахмеджанов: «Бүгін міне, сіздердің алдарыңызда менің арманым орындалуда. Бірнеше жылдан бергі ізденісіміздің нәтижесі бүгін көрінуде. Аталарымызды, я болмаса рудың қай бөлімінен екенін білмейтіндер болса осы шежіре кітапты оқыңыздар, танысыңыздар».- деген болатын өз сөзінде. Сондай-ақ Зәки ағамыз, шежіре-кітап әр отбасының асыл бұйымына айналып, ұрпақтан-ұрпаққа жетсе мақсаттың орындалғаны деп біледі.

Малика ТАКЕЖАНОВА,

журналистика мамандығының 2-курс студенті

«Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық»

13 Дек 2019 20

Елбасының «Рухани жаңғыру» мақаласының «100 жаңа оқулық» жобасы аясында бірқатар шетел авторларының еңбектерінің ана тілімізге аударылды. Соған орай бүгін университетімізде көптілді білім беру факультетінің қазақ тілі мен әдебиеті мамандығының 1 курс студенттерінің қатысуымен философия ғылымдарының докторы, профессор Ө.Қ.Бекежанның ұйымдастыруымен «Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» тақырыбында ашық сабағы өтті.

Тәуелсіздік күнінде ұстаздар ұлығыланды

13 Дек 2019 26

Бүгін университетімізде Тәуелсіздік күніне арналған «Тұғыры биік – Тәуелсіздік!» атты салтанатты жиын өтті.

Ілья Жақанов "Отан" орденімен марапатталды

12 Дек 2019 39

Тәуелсіздік күні қарсаңында бірқатар азамат мемлекеттік наградалармен марапатталды, - деп хабарлайды Tengrinews.kz тілшісі Ақорда сайтына сілтеме жасап.

Парасаттылық мектебі ашылды

12 Дек 2019 44

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Атырау облысы департаментінің тапсырмасымен «Педагогика» кафедра-лабораториясының ұйымдастыруымен «Парасаттылық мектебі» ашылды.

«Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама»

12 Дек 2019 69

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында белгілі тарихшы, тарих ғылымдарының докторы, профессор Алдар Сарсенұлы Сарсеновтың 70 жас мерейтойына орай «Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.