Сармат тарихына жаңа деректер қосылды

«Гуманитарлық ғылымдар және шет ел тілдері» факультетінің «Тарих» мамандығы 1 курс студенттері 5.06 күні Қызылқоға ауданы Қарабау ауылының қасында орналасқан сармат кезеңінің қорғандарына археологиялық тәжірибе өткізу мақсатында аттанып кеткен болатын.

Күні кеше яғни, 11 маусым күні қазба жұмысы барысында шамамен б.з.д. 2 ғасырға жататын сармат кезеңінің ескерткішін ашу кезінде ер және әйел адамдардың мүрделері, қыш құмыра, қола айна (диаметрі 20 см), ақық (сердолик) моншақтар, жапсырма (алтынға ұқсайтын сары металдан дайындалған), жебе ұштары табылды.

Тәжірибе жетекшісі «Археология» оқу-ғылыми зертханасының ғылыми қызметкері т.ғ.к., археолог Марат Сейітжанұлы Касенов: «Бұл жерде сармат тайпасының қорымы болуы мүмкін. Өйткені өз тәжірибемде екі мүрденің қатар жерленуін алғаш кездестіріп отырмын. Бұл қорғанды зерттеуді әрі қарай жалғастыруымыз қажет!»- деп қорытындылады.

Жалпы Қызылқоға ауданындағы ескерткіштермен бұрын да жұмыстар жүргізіліп келді. 2005 жылы осы қорғандардың маңында орналасқан «Жолайшағыл» ескерткішінен сармат кезеңінің  «Алтын әйелі» табылған болатын.

Тәжірибеге қатынасып жүрген 1 курс студенті Мұратова Дана  қазба жұмысы туралы өз пікірін  былайша білдірді: «Менің болашақ тарихшы ретінде алған тәжірибем өте көп. Бұрын кітаптан оқып қана білген тарихи деректерді өз қолымызбен ұстап көргеннің жолы бір бөлек екен. Бұл күндер мен сияқты студенттер үшін әсерлі өтті».

Осылайша археологиялық білімдерін тәжірибе жұмыстарымен шыңдап жүрген  бір топ тарихшы-студенттер 14 маусымда ортамызға оралмақшы.

Ғылым күні құтты болсын!

8 Апр 2020 9

Қазақстандық ғылым саласындағы қызметкерлер күні құтты болсын!

Студенттер сұрақтарына жауап алды

8 Апр 2020 28

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ректоры Саламат Нұрмұханұлы онлайн түрде студенттермен сұхбаттасып, сұрақтарына жауап берді.

Қуандық Түменбаев өз ойын тыңдармандарға ашық жеткізді

8 Апр 2020 37

Бүгін университетімізде өлең сүйер ақынжанды студенттерден құрылған "Ақтаңгер" ақындар клубының ұйымдастыруымен университетіміздің "70 жылдыққа 70 тұлғамен кездесу" аясында халықаралық "Алаш" әдеби сыйлығының иегері, жазушы Қуандық Түменбаевпен инстаграм желісінде онлайн форматта тікелей эфир болып өтті.

Үздік бестік қатары жалғасуда

7 Апр 2020 27

Х. Досмұхамедов атындағы АтМУ "Филология" мамандығы бойынша да үздік бестіктің құрамына енді.

Студенттермен байланыс сенімділікті арттырады

7 Апр 2020 23

Бүгін университетіміздің ректоры Саламат Нұрмұханұлы студенттермен онлайн режимде байланысқа шығып, ой-пікір алмасу өткізді