Сармат тарихына жаңа деректер қосылды

«Гуманитарлық ғылымдар және шет ел тілдері» факультетінің «Тарих» мамандығы 1 курс студенттері 5.06 күні Қызылқоға ауданы Қарабау ауылының қасында орналасқан сармат кезеңінің қорғандарына археологиялық тәжірибе өткізу мақсатында аттанып кеткен болатын.

Күні кеше яғни, 11 маусым күні қазба жұмысы барысында шамамен б.з.д. 2 ғасырға жататын сармат кезеңінің ескерткішін ашу кезінде ер және әйел адамдардың мүрделері, қыш құмыра, қола айна (диаметрі 20 см), ақық (сердолик) моншақтар, жапсырма (алтынға ұқсайтын сары металдан дайындалған), жебе ұштары табылды.

Тәжірибе жетекшісі «Археология» оқу-ғылыми зертханасының ғылыми қызметкері т.ғ.к., археолог Марат Сейітжанұлы Касенов: «Бұл жерде сармат тайпасының қорымы болуы мүмкін. Өйткені өз тәжірибемде екі мүрденің қатар жерленуін алғаш кездестіріп отырмын. Бұл қорғанды зерттеуді әрі қарай жалғастыруымыз қажет!»- деп қорытындылады.

Жалпы Қызылқоға ауданындағы ескерткіштермен бұрын да жұмыстар жүргізіліп келді. 2005 жылы осы қорғандардың маңында орналасқан «Жолайшағыл» ескерткішінен сармат кезеңінің  «Алтын әйелі» табылған болатын.

Тәжірибеге қатынасып жүрген 1 курс студенті Мұратова Дана  қазба жұмысы туралы өз пікірін  былайша білдірді: «Менің болашақ тарихшы ретінде алған тәжірибем өте көп. Бұрын кітаптан оқып қана білген тарихи деректерді өз қолымызбен ұстап көргеннің жолы бір бөлек екен. Бұл күндер мен сияқты студенттер үшін әсерлі өтті».

Осылайша археологиялық білімдерін тәжірибе жұмыстарымен шыңдап жүрген  бір топ тарихшы-студенттер 14 маусымда ортамызға оралмақшы.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 9

"Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 22

"НұрОтан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Science Café кезекті отырысы

7 Дек 2018 40

2018 жылдың 7 желтоқсан күні Science Café кезекті отырысы болды. Спикер ретінде Кембридж университетінің профессоры, қаржы саласындағы Кембридж басқару қорының PhD мүшесі, бұрын Түркия Орталық банкінің төрағасының орынбасары, Қазақстан Форте Банк кеңесшісі (2016 ж.) Туралай Кенч қатысты.

АтМУ командасы І орын алды

6 Дек 2018 112

Желтоқсанның 1-і мен 3-і аралығында Қазақстанның батыс аймақтық ұлттық студенттік лигасының 2018-19 маусымының  I туры басталды. Рүстем Тулеуов жетекшілік ететін баскетбол командасы Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті командасы 3 команданы ойсырата жеңіп, 1 орынды иеленді.

Көптілді білім берудің өзекті мәселелері

6 Дек 2018 88

Қарашаның 30-ыншы жұлдызында Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасы аясында «Жоғарғы оқу орындарында көптілді білім берудің өзекті мәселелері» атты аймақтық, ғылыми-тәжірбиелік конференция өткізілді.