Сармат тарихына жаңа деректер қосылды

«Гуманитарлық ғылымдар және шет ел тілдері» факультетінің «Тарих» мамандығы 1 курс студенттері 5.06 күні Қызылқоға ауданы Қарабау ауылының қасында орналасқан сармат кезеңінің қорғандарына археологиялық тәжірибе өткізу мақсатында аттанып кеткен болатын.

Күні кеше яғни, 11 маусым күні қазба жұмысы барысында шамамен б.з.д. 2 ғасырға жататын сармат кезеңінің ескерткішін ашу кезінде ер және әйел адамдардың мүрделері, қыш құмыра, қола айна (диаметрі 20 см), ақық (сердолик) моншақтар, жапсырма (алтынға ұқсайтын сары металдан дайындалған), жебе ұштары табылды.

Тәжірибе жетекшісі «Археология» оқу-ғылыми зертханасының ғылыми қызметкері т.ғ.к., археолог Марат Сейітжанұлы Касенов: «Бұл жерде сармат тайпасының қорымы болуы мүмкін. Өйткені өз тәжірибемде екі мүрденің қатар жерленуін алғаш кездестіріп отырмын. Бұл қорғанды зерттеуді әрі қарай жалғастыруымыз қажет!»- деп қорытындылады.

Жалпы Қызылқоға ауданындағы ескерткіштермен бұрын да жұмыстар жүргізіліп келді. 2005 жылы осы қорғандардың маңында орналасқан «Жолайшағыл» ескерткішінен сармат кезеңінің  «Алтын әйелі» табылған болатын.

Тәжірибеге қатынасып жүрген 1 курс студенті Мұратова Дана  қазба жұмысы туралы өз пікірін  былайша білдірді: «Менің болашақ тарихшы ретінде алған тәжірибем өте көп. Бұрын кітаптан оқып қана білген тарихи деректерді өз қолымызбен ұстап көргеннің жолы бір бөлек екен. Бұл күндер мен сияқты студенттер үшін әсерлі өтті».

Осылайша археологиялық білімдерін тәжірибе жұмыстарымен шыңдап жүрген  бір топ тарихшы-студенттер 14 маусымда ортамызға оралмақшы.

"Жақсылық жолында біргеміз"

15 Фев 2019 6

Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департаментi жанынан  құрылған  "АсУміт" қайырымдылық қоры 9-шы ақпан күні  "Жақсылық жолында біргеміз" атты фудзалдан қайырымдылық шарасын өте жоғары деңгейде өткізді.

Махамбет атындағы сыйлықтың иегері атанды!

13 Фев 2019 25

Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының профессоры Аманкелді Шамғонұлын республикалық Махамбет атындағы сыйлықтың лауреаты атануымен шын жүректен құттықтаймыз.

Ғылыми-сараптамалық топ мәжілісі өтті

13 Фев 2019 30

13 ақпанда біздің университетімізде Қазақстан халқы Ассамблеясы Ғылыми-сарапатамалық тобының мәжілісі өтті. Шараға Ғылыми-сараптамалық топ мүшелері, жастар өкілдері қатысты. Жиында Елбасының «Ұлы Даланың жеті қыры» атты мақаласынан туындайтын міндеттер талқыланды,   Ғылыми-сараптамалық тобының жұмыс жоспары белгіленді.

Студенттер спартакиадасы

12 Фев 2019 50

Университетімізде  студенттер арасында дәстүрлі факультетаралық спартакиада басталды.

Референт хатшыларының тренинигі өтті

11 Фев 2019 40

Стратегиялық, инновациялық және халықаралық даму департаменті жанындағы корпоративтік оқыту орталығы 8 ақпанда хатшы-референттерге арналған "телефон этикеті"тақырыбында тренинг ұйымдастырды.