Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуіне не кедергі?!

Өткен аптада «Көптілді білім беру» факультетінің ұйымдастыруымен Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуін талқылау бойынша дөңгелек үстел ұйымдастырылды.

Жиында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, ф.ғ.д Қадыр Жүсіп сөз алып, оралымды ойларын ортаға салды. Өз сөзінде 2017 жылы бірден латын әліпбиіне көшуді бастауымыз қажеттігін, мұны кешіктіруге болмайтындығын айтты. Қадыр Өтегенұлының сөзін әлеуметтану ғылымдарының кандидаты Өмірбек Бекежан да құп алды.

Ал тарих пәнінің аға оқытушысы С.Дәукенов Өзбекстан елін мысалға алды. Бұл елдің небәрі бір-ақ жылдың ішінде өзге елдердің пікіріне құлақ аспай, латын әліпбиіне көшкенін тілге тиек етті. Латын әліпбиіне көшу мәселесі көтеріліп, нақты іске кіріскенде түрлі пікір айтылатынын, оның ішінде қазақ классиктерінің шығармалары оқылмай қалады деген күдік те болуы мүмкін екендігі айтылды.

Дөңгелек үстелге қатысқан тіл мамандары латын әліпбиіне толықтай көшуіміз үшін билік қазақ тілінде сөйлеу қажеттігін баса айтып өтті. Өйтпеген жағдайда латын әліпбиіне көшу мәселесі қиындай түсуі мүмкін деген күдіктерін де жеткізді.

Дөңгелек үстелде «Көптілді білім беру» факультетінің деканы, ф.ғ.к,. қауымдастырылған профессор Жұмазия Абдрахманова «Қазақ тілінде қанша төл дыбыс бар, соны анықтап алу керек. Тіліміздегі дыбыстар мен таңбаларды реттестіру қажеттігін басты назарда ұстау» керектігін атап көрсетті. Өзбекстаннан келіп Қазақ тілі мен әдебиеті мамандығында оқып жатқан 2-курс студенті Маржан Сансызбаева латын әріптеріне көшудің көршілес елдегі тәжірибесі бойынша өз ойын ортаға салды.

Ұлт зиялысы

24 Апр 2018 11

Феномен-бұл ерекше өұбылыс, біртуар тұлғаның қайталанбас кескін-келбеті, болмыс бітімі. Х. Досмұхамедовтің өмірі-соның куәсі"

Каспий өңірі: болашақтың бейнесі

24 Апр 2018 5

2018 жылдың 23 сәуірі күні Каспий сараптамалық клубының кезекті отырысы аясында «Каспий өңірі: болашақтың бейнелері» атты Үлкен Евразия Жастар бастамасының әлеуметтік сауалнама қорытындыларын ұсынумен халықаралық дөңгелек стөл видеокөпір болып өтті.

Пәндік олимпиаданың жеңімпаздары аңықталды

23 Апр 2018 115

2018 жылғы 21 сәуірінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Атырау облысы мен Атырау қаласындағы жалпы орта білім беретін мектептердің 11-сынып оқушылары арасында пәндік олимпиада өткізілді.

Академиялық ұтқырлық – білім берудегі биік белес

23 Апр 2018 34

Ағымдағы жылдың 19 сәуірінде Бішкек қаласындағы Манас университеті басшылығында Түркі университеттер одағының ||| Бас ассамблеясы ұйымдастырылды.

Университет ару қыздарын жеңісімен құттықтаймыз!

18 Апр 2018 90

«Атырау университеті аруы-2018» сайысында гуманитарлық ғылымдар және өнер факультеті тарих мамандығының 2-курс студенті Дана Муратова бас жүлдені жеңіп алды.