Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуіне не кедергі?!

Өткен аптада «Көптілді білім беру» факультетінің ұйымдастыруымен Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуін талқылау бойынша дөңгелек үстел ұйымдастырылды.

Жиында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, ф.ғ.д Қадыр Жүсіп сөз алып, оралымды ойларын ортаға салды. Өз сөзінде 2017 жылы бірден латын әліпбиіне көшуді бастауымыз қажеттігін, мұны кешіктіруге болмайтындығын айтты. Қадыр Өтегенұлының сөзін әлеуметтану ғылымдарының кандидаты Өмірбек Бекежан да құп алды.

Ал тарих пәнінің аға оқытушысы С.Дәукенов Өзбекстан елін мысалға алды. Бұл елдің небәрі бір-ақ жылдың ішінде өзге елдердің пікіріне құлақ аспай, латын әліпбиіне көшкенін тілге тиек етті. Латын әліпбиіне көшу мәселесі көтеріліп, нақты іске кіріскенде түрлі пікір айтылатынын, оның ішінде қазақ классиктерінің шығармалары оқылмай қалады деген күдік те болуы мүмкін екендігі айтылды.

Дөңгелек үстелге қатысқан тіл мамандары латын әліпбиіне толықтай көшуіміз үшін билік қазақ тілінде сөйлеу қажеттігін баса айтып өтті. Өйтпеген жағдайда латын әліпбиіне көшу мәселесі қиындай түсуі мүмкін деген күдіктерін де жеткізді.

Дөңгелек үстелде «Көптілді білім беру» факультетінің деканы, ф.ғ.к,. қауымдастырылған профессор Жұмазия Абдрахманова «Қазақ тілінде қанша төл дыбыс бар, соны анықтап алу керек. Тіліміздегі дыбыстар мен таңбаларды реттестіру қажеттігін басты назарда ұстау» керектігін атап көрсетті. Өзбекстаннан келіп Қазақ тілі мен әдебиеті мамандығында оқып жатқан 2-курс студенті Маржан Сансызбаева латын әріптеріне көшудің көршілес елдегі тәжірибесі бойынша өз ойын ортаға салды.

Жеңімпаз жерлестеріміз елге оралды

1 Авг 2018 48

Осыған дейін хабарлағанымыздай, Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің студенттері Еламан Саясатов пен Әбіл Галиев Тайландта өткен Муай-тау спорт түрінен студенттер арасындағы әлем чемпионатында өнер көрсетіп, 1 алтын, 1 қола медальды қанжығаларына байлаған еді.

Жерлесіміз жеңіс тұғырында

30 Июл 2018 36

Тайланд елінде шілденің 22-27 аралығында Муай-Тай спорт түрінен студенттер арасындағы әлем чемпионаты өткен болатын.

Талапкерлерді оқуға шақырамыз!

24 Июл 2018 290

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті 2018-2019 оқу жылына талапкерлерді оқуға шақырады. Еліміздің жетекші жоғары оқу орындарының бірі де бірегейі саналатын Атырау мемлекеттік университетінде жаңа мамандықтар ашылып жатырғандығын назарларыңызға саламыз.

Келешегі бар ынтымақтастықты дамыту жолында

19 Июл 2018 104

16 шілдеде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Француз Республикасы және Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшісі - жоғары мәртебелі Филипп Мартинэ мырзамен және де басқа да ресми тұлғалар мен француз қонақтары, сонымен қатар экономикалық ынтымақтастық жөніндегі қорғаныс Бизнес Франс" өкілдері «Іскерлік және сауда-экономикалық ынтымақтастықты белгілеу» мақсатында кездесу өтті.

Университет курсанттары әскери ант қабылдады

12 Июл 2018 208

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті әскери кафедрасының тұңғыш курсанттары Отанға, елге және Президентке адал қызмет ететіндері туралы әскери ант қабылдады.