Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуіне не кедергі?!

Өткен аптада «Көптілді білім беру» факультетінің ұйымдастыруымен Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуін талқылау бойынша дөңгелек үстел ұйымдастырылды.

Жиында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, ф.ғ.д Қадыр Жүсіп сөз алып, оралымды ойларын ортаға салды. Өз сөзінде 2017 жылы бірден латын әліпбиіне көшуді бастауымыз қажеттігін, мұны кешіктіруге болмайтындығын айтты. Қадыр Өтегенұлының сөзін әлеуметтану ғылымдарының кандидаты Өмірбек Бекежан да құп алды.

Ал тарих пәнінің аға оқытушысы С.Дәукенов Өзбекстан елін мысалға алды. Бұл елдің небәрі бір-ақ жылдың ішінде өзге елдердің пікіріне құлақ аспай, латын әліпбиіне көшкенін тілге тиек етті. Латын әліпбиіне көшу мәселесі көтеріліп, нақты іске кіріскенде түрлі пікір айтылатынын, оның ішінде қазақ классиктерінің шығармалары оқылмай қалады деген күдік те болуы мүмкін екендігі айтылды.

Дөңгелек үстелге қатысқан тіл мамандары латын әліпбиіне толықтай көшуіміз үшін билік қазақ тілінде сөйлеу қажеттігін баса айтып өтті. Өйтпеген жағдайда латын әліпбиіне көшу мәселесі қиындай түсуі мүмкін деген күдіктерін де жеткізді.

Дөңгелек үстелде «Көптілді білім беру» факультетінің деканы, ф.ғ.к,. қауымдастырылған профессор Жұмазия Абдрахманова «Қазақ тілінде қанша төл дыбыс бар, соны анықтап алу керек. Тіліміздегі дыбыстар мен таңбаларды реттестіру қажеттігін басты назарда ұстау» керектігін атап көрсетті. Өзбекстаннан келіп Қазақ тілі мен әдебиеті мамандығында оқып жатқан 2-курс студенті Маржан Сансызбаева латын әріптеріне көшудің көршілес елдегі тәжірибесі бойынша өз ойын ортаға салды.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018

"Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 9

"НұрОтан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Science Café кезекті отырысы

7 Дек 2018 31

2018 жылдың 7 желтоқсан күні Science Café кезекті отырысы болды. Спикер ретінде Кембридж университетінің профессоры, қаржы саласындағы Кембридж басқару қорының PhD мүшесі, бұрын Түркия Орталық банкінің төрағасының орынбасары, Қазақстан Форте Банк кеңесшісі (2016 ж.) Туралай Кенч қатысты.

АтМУ командасы І орын алды

6 Дек 2018 106

Желтоқсанның 1-і мен 3-і аралығында Қазақстанның батыс аймақтық ұлттық студенттік лигасының 2018-19 маусымының  I туры басталды. Рүстем Тулеуов жетекшілік ететін баскетбол командасы Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті командасы 3 команданы ойсырата жеңіп, 1 орынды иеленді.

Көптілді білім берудің өзекті мәселелері

6 Дек 2018 84

Қарашаның 30-ыншы жұлдызында Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасы аясында «Жоғарғы оқу орындарында көптілді білім берудің өзекті мәселелері» атты аймақтық, ғылыми-тәжірбиелік конференция өткізілді.