Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуіне не кедергі?!

Өткен аптада «Көптілді білім беру» факультетінің ұйымдастыруымен Қазақ әліпбиінің латын қарпіне көшуін талқылау бойынша дөңгелек үстел ұйымдастырылды.

Жиында Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, ф.ғ.д Қадыр Жүсіп сөз алып, оралымды ойларын ортаға салды. Өз сөзінде 2017 жылы бірден латын әліпбиіне көшуді бастауымыз қажеттігін, мұны кешіктіруге болмайтындығын айтты. Қадыр Өтегенұлының сөзін әлеуметтану ғылымдарының кандидаты Өмірбек Бекежан да құп алды.

Ал тарих пәнінің аға оқытушысы С.Дәукенов Өзбекстан елін мысалға алды. Бұл елдің небәрі бір-ақ жылдың ішінде өзге елдердің пікіріне құлақ аспай, латын әліпбиіне көшкенін тілге тиек етті. Латын әліпбиіне көшу мәселесі көтеріліп, нақты іске кіріскенде түрлі пікір айтылатынын, оның ішінде қазақ классиктерінің шығармалары оқылмай қалады деген күдік те болуы мүмкін екендігі айтылды.

Дөңгелек үстелге қатысқан тіл мамандары латын әліпбиіне толықтай көшуіміз үшін билік қазақ тілінде сөйлеу қажеттігін баса айтып өтті. Өйтпеген жағдайда латын әліпбиіне көшу мәселесі қиындай түсуі мүмкін деген күдіктерін де жеткізді.

Дөңгелек үстелде «Көптілді білім беру» факультетінің деканы, ф.ғ.к,. қауымдастырылған профессор Жұмазия Абдрахманова «Қазақ тілінде қанша төл дыбыс бар, соны анықтап алу керек. Тіліміздегі дыбыстар мен таңбаларды реттестіру қажеттігін басты назарда ұстау» керектігін атап көрсетті. Өзбекстаннан келіп Қазақ тілі мен әдебиеті мамандығында оқып жатқан 2-курс студенті Маржан Сансызбаева латын әріптеріне көшудің көршілес елдегі тәжірибесі бойынша өз ойын ортаға салды.

18 Апр 2019 17

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Президенттік басқару жүйесінің теориясы мен практикасы және Қазақстандағы Президенттік сайлау» тақырыбында  конференция өтті.

Профессор Бақыт Барсайдың 70 жасқа толуына орай ғылыми-әдістемелік конференция

17 Апр 2019 59

2019 жылы 12 сәуір күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ардагер ұстаз, ғалым,  пед.ғ.д., профессор Барсай Бақыт Телжанқызының мерейлі 70 жасқа толуына арналған «Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық кадрларды кәсіби даярлау: құзыреттілік, технология, инновация» атты республикалық  ғылыми-әдістемелік конференция өтті.

ЖАҢА КІТАПТАРДЫҢ ТҰСАУКЕСЕРІ ӨТТІ

17 Апр 2019 51

Бүгін,17 сәуірде университеттің Ғылыми кеңес залында «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында «Туған жер» және «Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» жобалары төңірегіндегі жаңа басылымдармен таныстыруға арналған дөңгелек үстел өткізілді.

Кезектен тыс президент сайлауы жөнінде дөңгелек үстел

17 Апр 2019 37

Кеше Атырау өңірлік «Рухани жаңғыру» жобалық кеңсесінің сарапшылар кеңесінің қатысуымен кезектен тыс президент сайлауы жөнінде дөңгелек үстел өтті.

«Алма тарату» акциясы өтті

17 Апр 2019 43

Х.Досмухамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде  студенттердің ұйымдастыруымен «Ұлы даланың жеті қыры» бағдарламалық мақаласын насихаттау, Қазақстан алманың «тарихи отаны» екендігін дәріптеу мақсатында «Алма тарату» акциясы өтті.