«Көкжалдар» атты жаңа туынды жарық көрді

Аталмыш туындының авторы – Атырау мемлекеттік университеті гуманитарлық ғылымдар және шетел тілдері факультетінің оқытушысы, «Жібек жолы - бауырластар» қоғамдық бірлестігінің төрағасы Үәлібай Нұрбақыт. Бүгін Атырау мемлекеттік университеті Азербайжан орталығында жаңа кітаптың тұсауы кесілді.

Шараға Атырау университетінің профессор-оқытушылар құрамы және қаладағы жоғары оқу орындар қызметкерлері мен студенттер қатысты. Салтанатты шараны тарих ғылымдарының докторы, профессор, Атырау университетінің «Мәңгілік ел» ғылыми-зерттеу орталығының директоры Аққали Ахмет ашып, кітаптың құндылығы мен тақырыбының өзектілігіне толығырақ тоқталды. Өз кезегінде «Көкжалдар» атты кітап негізінен Ежелгі көне түрік заманының ескерткіші «Тоныкөк» тас жазуы тарихын зерттеп және көктүркі қағанатын аяғынан тік тұрғызушы император Қапаған қағанның болмысын оқырманның көз алдына елестетуге тырысқан туынды екендігін және де кітап «Көкжалдар» атты тарихы поэма мен «Тас ұстындардағы тарих фактілері» атты зерттеулерінен тұратындығын атап өтті.

университеті қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасының профессоры, филология ғылымдарының докторы Қадыр Жүсіп кітаптың әдеби құндылығы мен оқырмандар үшін тілінің көркемділігіне ерекше тоқталып, Елбасымыздың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласында көтерілген бабалардан мирас болып, қанымызға сіңген рухымыз бен ізгі қасиеттерімізді қайт түлету мәселесіне толық жауап бере алатындығын баса айтты.

Жиын соңында студенттердің кітап авторы Үәлібай Нұрбақыттың поэмасынан үзінділер оқып, шараны одан сайын көріктендіре түсті.

«Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық»

13 Дек 2019 22

Елбасының «Рухани жаңғыру» мақаласының «100 жаңа оқулық» жобасы аясында бірқатар шетел авторларының еңбектерінің ана тілімізге аударылды. Соған орай бүгін университетімізде көптілді білім беру факультетінің қазақ тілі мен әдебиеті мамандығының 1 курс студенттерінің қатысуымен философия ғылымдарының докторы, профессор Ө.Қ.Бекежанның ұйымдастыруымен «Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» тақырыбында ашық сабағы өтті.

Тәуелсіздік күнінде ұстаздар ұлығыланды

13 Дек 2019 28

Бүгін университетімізде Тәуелсіздік күніне арналған «Тұғыры биік – Тәуелсіздік!» атты салтанатты жиын өтті.

Ілья Жақанов "Отан" орденімен марапатталды

12 Дек 2019 42

Тәуелсіздік күні қарсаңында бірқатар азамат мемлекеттік наградалармен марапатталды, - деп хабарлайды Tengrinews.kz тілшісі Ақорда сайтына сілтеме жасап.

Парасаттылық мектебі ашылды

12 Дек 2019 44

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Атырау облысы департаментінің тапсырмасымен «Педагогика» кафедра-лабораториясының ұйымдастыруымен «Парасаттылық мектебі» ашылды.

«Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама»

12 Дек 2019 72

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында белгілі тарихшы, тарих ғылымдарының докторы, профессор Алдар Сарсенұлы Сарсеновтың 70 жас мерейтойына орай «Қазақстанның аграрлық тарихының мәселелері: дәстүр, тәжірибе, әдіснама» атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті.