Сарайшыққа сапар

Біз сонау Өзбекстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасынан келген қазақ жастарымыз. Қазіргі уақытта Көптілді білім беру факультетінің дайындық бөлімінде тәлім алып жатырмыз.

Оқып жатқанымызға аз ғана уақыт болды. Осы аз уақытта өзімізге көптеген білім алдық, өмірлік тәжірибе жинадық. Негізгі пәндердің ішінде Қазақстан тарихы оқытылып жатыр. «Қазақстан тарихы» оқулығы көне замандардан бастап Қазақстанның тәуелсіздігіне дейінгі кезеңдерді қамтиды. Біз білсек, Қазақстан Республикасында 2 миллионға жуық тарихи ескерткіштер бар екен. Атап өтетін болсақ, Алматы облысынан табылған «Алтын адам», Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Маңғыстау облысындағы Бекет-ата ескерткіші, айта берсек көп. Міне, осындай ескерткіштердің бірі – Ұлы Жібек жолындағы Алтын Орда мемлекетінің тұсында салынған орта ғасырлық Сарайшық қаласының орны. 8 сәуір Халықаралық тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау күніне орай, 15 сәуірде Көптілді білім білім беру факультетінен 50-ге жуық тыңдаушы болып көне Сарайшыққа саяхат жасадық. Бізге тарих ғылымының кандидаты, археолог Марат Қасенов және Көптілді білім беру факультетінң оқытушылары Даукенов Серік, Турапи Адилжан жетекшілік етті.

Біз бұл саяхатымызда хандар кесенесіне бардық. Онда қасиетті ағаш бар екен. Сарайшықтың орнын сақтап, оны қорғаудың алғашқы жанашырларының бірі, Сарайшықтың материалдарын жинап, мұражай ашқан оны біраз уақыт басқарған жергілікті өлкетанушы, марқұм М.Намазғалиев екен. Мұражайда әртүрлі ескерткіштерді тамашаладық. Маған қатты ұнағаны Жәнібек ханның қызы жайлы болған «Алтын қайық» туралы әңгімесі. Мұражай жанындағы мешітке де кіре кеттік. Сарайшық қаласының орнында болдық. Қазір Жайықтың жылдам ағысты суы Сарайшық қаласының бірнеше ғасырлар бойы сақталған мәдени қабаттарын шайып кетіп, түгі қалмай жойылып жатыр екен. Сарайшық қаласының бұл жағдайы көңілді алаңдатады.

Біздің көне Сарайшыққа саяхатымыз қызықты болды. Көптеген сұрақтарға жауап алып, тарих қойнауына бір сүңгіп қайттық.

Маржан САНСЫЗБАЕВА,

Көптілді білім беру факультетінің тыңдаушысы