Сарайшыққа сапар

Біз сонау Өзбекстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасынан келген қазақ жастарымыз. Қазіргі уақытта Көптілді білім беру факультетінің дайындық бөлімінде тәлім алып жатырмыз.

Оқып жатқанымызға аз ғана уақыт болды. Осы аз уақытта өзімізге көптеген білім алдық, өмірлік тәжірибе жинадық. Негізгі пәндердің ішінде Қазақстан тарихы оқытылып жатыр. «Қазақстан тарихы» оқулығы көне замандардан бастап Қазақстанның тәуелсіздігіне дейінгі кезеңдерді қамтиды. Біз білсек, Қазақстан Республикасында 2 миллионға жуық тарихи ескерткіштер бар екен. Атап өтетін болсақ, Алматы облысынан табылған «Алтын адам», Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Маңғыстау облысындағы Бекет-ата ескерткіші, айта берсек көп. Міне, осындай ескерткіштердің бірі – Ұлы Жібек жолындағы Алтын Орда мемлекетінің тұсында салынған орта ғасырлық Сарайшық қаласының орны. 8 сәуір Халықаралық тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау күніне орай, 15 сәуірде Көптілді білім білім беру факультетінен 50-ге жуық тыңдаушы болып көне Сарайшыққа саяхат жасадық. Бізге тарих ғылымының кандидаты, археолог Марат Қасенов және Көптілді білім беру факультетінң оқытушылары Даукенов Серік, Турапи Адилжан жетекшілік етті.

Біз бұл саяхатымызда хандар кесенесіне бардық. Онда қасиетті ағаш бар екен. Сарайшықтың орнын сақтап, оны қорғаудың алғашқы жанашырларының бірі, Сарайшықтың материалдарын жинап, мұражай ашқан оны біраз уақыт басқарған жергілікті өлкетанушы, марқұм М.Намазғалиев екен. Мұражайда әртүрлі ескерткіштерді тамашаладық. Маған қатты ұнағаны Жәнібек ханның қызы жайлы болған «Алтын қайық» туралы әңгімесі. Мұражай жанындағы мешітке де кіре кеттік. Сарайшық қаласының орнында болдық. Қазір Жайықтың жылдам ағысты суы Сарайшық қаласының бірнеше ғасырлар бойы сақталған мәдени қабаттарын шайып кетіп, түгі қалмай жойылып жатыр екен. Сарайшық қаласының бұл жағдайы көңілді алаңдатады.

Біздің көне Сарайшыққа саяхатымыз қызықты болды. Көптеген сұрақтарға жауап алып, тарих қойнауына бір сүңгіп қайттық.

Маржан САНСЫЗБАЕВА,

Көптілді білім беру факультетінің тыңдаушысы

Спортшыларымызды құттықтаймыз!

15 Май 2019 23

Студенттер арасында Ақтөбе қаласында X жазғы универсиада ойындары өтті. Жарысқа дзюдо күресінен 22 команда бақ сынып, сайысқа түсті. Қорытынды есеппен, командалық сайыста Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің спортшылары жүлделі ІІІ орынға ие болды және  дене шынықтыру және  спорт мамандығының 1 ші курс студенті Сырбаз Талғат еркін күрестен 65 кг салмақта қатысып, жеңімпаз атанды.

Университет ұжымы үміткер Тоқаевты қолдауға шақырды

14 Май 2019 69

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ұжымы Қазақстан Республикасы Президентігі кандидатурасына ұсынылған Кемелұлы Қасым-Жомарт Тоқаевтың сенімді өкілдерімен кездесті.

"StartupBolashak - Менің арманым" ұлттық байқауы

12 Май 2019 99

Жастардың, жас стартаптардың бизнес-жобаларының жүзеге асуына жол ашатын бірден-бір байқау - «StartupBolashak – Менің арманым» ұлттық байқауы. Жастардың бизнес-жобаларының ұлттық байқауының өткен аптада Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде алғашқы кезеңі қорытындыланды.

Желбіре, Жеңіс алауы!

12 Май 2019 90

9 мамыр - Ұлы Жеңістің 74 жылдығы мерекесінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылары мен студенттері Атырау қаласындағы "Жеңіс саябағында" Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің рухына бас иіп, гүл шоқтарын қойды.