Сарайшыққа сапар

Біз сонау Өзбекстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасынан келген қазақ жастарымыз. Қазіргі уақытта Көптілді білім беру факультетінің дайындық бөлімінде тәлім алып жатырмыз.

Оқып жатқанымызға аз ғана уақыт болды. Осы аз уақытта өзімізге көптеген білім алдық, өмірлік тәжірибе жинадық. Негізгі пәндердің ішінде Қазақстан тарихы оқытылып жатыр. «Қазақстан тарихы» оқулығы көне замандардан бастап Қазақстанның тәуелсіздігіне дейінгі кезеңдерді қамтиды. Біз білсек, Қазақстан Республикасында 2 миллионға жуық тарихи ескерткіштер бар екен. Атап өтетін болсақ, Алматы облысынан табылған «Алтын адам», Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Маңғыстау облысындағы Бекет-ата ескерткіші, айта берсек көп. Міне, осындай ескерткіштердің бірі – Ұлы Жібек жолындағы Алтын Орда мемлекетінің тұсында салынған орта ғасырлық Сарайшық қаласының орны. 8 сәуір Халықаралық тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау күніне орай, 15 сәуірде Көптілді білім білім беру факультетінен 50-ге жуық тыңдаушы болып көне Сарайшыққа саяхат жасадық. Бізге тарих ғылымының кандидаты, археолог Марат Қасенов және Көптілді білім беру факультетінң оқытушылары Даукенов Серік, Турапи Адилжан жетекшілік етті.

Біз бұл саяхатымызда хандар кесенесіне бардық. Онда қасиетті ағаш бар екен. Сарайшықтың орнын сақтап, оны қорғаудың алғашқы жанашырларының бірі, Сарайшықтың материалдарын жинап, мұражай ашқан оны біраз уақыт басқарған жергілікті өлкетанушы, марқұм М.Намазғалиев екен. Мұражайда әртүрлі ескерткіштерді тамашаладық. Маған қатты ұнағаны Жәнібек ханның қызы жайлы болған «Алтын қайық» туралы әңгімесі. Мұражай жанындағы мешітке де кіре кеттік. Сарайшық қаласының орнында болдық. Қазір Жайықтың жылдам ағысты суы Сарайшық қаласының бірнеше ғасырлар бойы сақталған мәдени қабаттарын шайып кетіп, түгі қалмай жойылып жатыр екен. Сарайшық қаласының бұл жағдайы көңілді алаңдатады.

Біздің көне Сарайшыққа саяхатымыз қызықты болды. Көптеген сұрақтарға жауап алып, тарих қойнауына бір сүңгіп қайттық.

Маржан САНСЫЗБАЕВА,

Көптілді білім беру факультетінің тыңдаушысы

«Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру»

17 Окт 2018 13

16 қазан күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Елбасымыздың Қазақстан халқына арнаған «Қазақстандықтардың әл-ауқатының өсуі: табыс пен тұрмыс сапасын арттыру» атты Жолдауын насихаттап, түсіндіру мақсатында кездесу өтті.

ҚР «Стандарттау туралы» Заңының жобасы

17 Окт 2018 33

2018 жылдың 12 қазан күні Халықаралық стандарттау күніне орай Физика және техникалық пәндер кафедрасының ұйымдастыруымен ҚР «Стандарттау туралы» Заңының жобасы» тақырыбында семинар өтті.

«Ұлттық құндылықтар, ұлттық мақтанышымыз»

11 Окт 2018 52

2018 жылдың 10 қазан күні Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің №4 оқу ғимаратында орналасқан «Экономика және құқық» факультеті экономика кафедрасы мен ғылыми кітапхана  бірлесе отырып, «ISPACE» коворкинг орталағында Президент Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар.

Жұмазия Ғазизқызы мерейлі 60 жаста!

11 Окт 2018 64

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің Көптілді білім беру факультетіне қарасты «Қазақ тілі мен әдебиеті» кафедрасының аға оқытушысы Жұмазия Ғазизқызы мерейлі 60 жасқа толды.

Бизнес-сұхбат

11 Окт 2018 38

28 қыркүйекте Атырау облысы бойынша «Даму» Кәсіпкерлікті дамыту Қоры аймақтық филиалында «Бизнес-Фитнес» жобасы аясында  ұйымдастырылған тәжірибелі кәсіпкер, «АлиДан Медикал» ЖШС директоры, «Республикалық Медициналық Академия»  ЖШС АФ директоры,  Атырау облысы бойынша «Қазақстан Стоматологиялық Ассоциациясы» төрағасы, профессор, Рhd доктор Тишбаев Құрал Мұратұлымен бизнес сұхбаттасу кеші өтті.