Сарайшыққа сапар

Біз сонау Өзбекстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасынан келген қазақ жастарымыз. Қазіргі уақытта Көптілді білім беру факультетінің дайындық бөлімінде тәлім алып жатырмыз.

Оқып жатқанымызға аз ғана уақыт болды. Осы аз уақытта өзімізге көптеген білім алдық, өмірлік тәжірибе жинадық. Негізгі пәндердің ішінде Қазақстан тарихы оқытылып жатыр. «Қазақстан тарихы» оқулығы көне замандардан бастап Қазақстанның тәуелсіздігіне дейінгі кезеңдерді қамтиды. Біз білсек, Қазақстан Республикасында 2 миллионға жуық тарихи ескерткіштер бар екен. Атап өтетін болсақ, Алматы облысынан табылған «Алтын адам», Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Маңғыстау облысындағы Бекет-ата ескерткіші, айта берсек көп. Міне, осындай ескерткіштердің бірі – Ұлы Жібек жолындағы Алтын Орда мемлекетінің тұсында салынған орта ғасырлық Сарайшық қаласының орны. 8 сәуір Халықаралық тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау күніне орай, 15 сәуірде Көптілді білім білім беру факультетінен 50-ге жуық тыңдаушы болып көне Сарайшыққа саяхат жасадық. Бізге тарих ғылымының кандидаты, археолог Марат Қасенов және Көптілді білім беру факультетінң оқытушылары Даукенов Серік, Турапи Адилжан жетекшілік етті.

Біз бұл саяхатымызда хандар кесенесіне бардық. Онда қасиетті ағаш бар екен. Сарайшықтың орнын сақтап, оны қорғаудың алғашқы жанашырларының бірі, Сарайшықтың материалдарын жинап, мұражай ашқан оны біраз уақыт басқарған жергілікті өлкетанушы, марқұм М.Намазғалиев екен. Мұражайда әртүрлі ескерткіштерді тамашаладық. Маған қатты ұнағаны Жәнібек ханның қызы жайлы болған «Алтын қайық» туралы әңгімесі. Мұражай жанындағы мешітке де кіре кеттік. Сарайшық қаласының орнында болдық. Қазір Жайықтың жылдам ағысты суы Сарайшық қаласының бірнеше ғасырлар бойы сақталған мәдени қабаттарын шайып кетіп, түгі қалмай жойылып жатыр екен. Сарайшық қаласының бұл жағдайы көңілді алаңдатады.

Біздің көне Сарайшыққа саяхатымыз қызықты болды. Көптеген сұрақтарға жауап алып, тарих қойнауына бір сүңгіп қайттық.

Маржан САНСЫЗБАЕВА,

Көптілді білім беру факультетінің тыңдаушысы

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 2

"Нұр Отан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Ұлы дала батырлары есімі зерттеле бермек

11 Дек 2018 10

"НұрОтан" партиясы Атырау облыстық филиалы жанынан құрылған саясаттанушылар орталығының ұйымдастыруымен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессоры, тарихшы-өлкетанушы Амангелді Шамғоновтың "Ұлы дала батыры – Тайманұлы Исатай" атты кітабының таныстырылымы өтті.

Science Café кезекті отырысы

7 Дек 2018 31

2018 жылдың 7 желтоқсан күні Science Café кезекті отырысы болды. Спикер ретінде Кембридж университетінің профессоры, қаржы саласындағы Кембридж басқару қорының PhD мүшесі, бұрын Түркия Орталық банкінің төрағасының орынбасары, Қазақстан Форте Банк кеңесшісі (2016 ж.) Туралай Кенч қатысты.

АтМУ командасы І орын алды

6 Дек 2018 106

Желтоқсанның 1-і мен 3-і аралығында Қазақстанның батыс аймақтық ұлттық студенттік лигасының 2018-19 маусымының  I туры басталды. Рүстем Тулеуов жетекшілік ететін баскетбол командасы Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті командасы 3 команданы ойсырата жеңіп, 1 орынды иеленді.

Көптілді білім берудің өзекті мәселелері

6 Дек 2018 84

Қарашаның 30-ыншы жұлдызында Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Рухани жаңғыру» мемлекеттік бағдарламасы аясында «Жоғарғы оқу орындарында көптілді білім берудің өзекті мәселелері» атты аймақтық, ғылыми-тәжірбиелік конференция өткізілді.