Дене тәрбиесі кафедрасы

Баскетбол
Жеңіл атлетика
Күрес

Кафедрада 14 профессор-оқытушылар жұмыс жасайды. Олардың ішінде: 1- өнертану ғылымдарының кандидаты, 1 - педагогика ғылымдарының кандидаты, 10 - аға оқытушы, 1 - магистр, 1 - оқытушы

Профессорлық-оқытушылық құрамы

Аралбаев Алпысбай  Сейткалиевич
педагогика ғылымдарының кандидаты, кафедра меңгерушісі, профессор

Аксериков Ганимат Есжанулы

Кайргожин Дулат Уразбаевич
жеңіл атлетика жаттықтырушысы, аға оқытушы

Шахманов Болат Жетисович
жеңіл атлетика жаттықтырушысы, аға оқытушы

Ахметов Ізгілік Жолманұлы
философия ғылымдарының кандидаты, баскетбол жаттықтырушысы, аға оқытушы

Масатова Назгуль Боранбаевна
баскетбол жаттықтырушысы, аға оқытушы

Абилгалиев Руслан Асқарұлы
ЖДД, аға оқытушы

Жубанов Сансызбай Сигабатович
доцент міндетін атқарушы, футбол жаттықтырушысы

Салменова Галия Тариховна
футбол жаттықтырушысы, оқытушы

Карпекова Гульбаршын Саниевна
баскетбол жаттықтырушысы, аға оқытушы

Бекибаев Жасулан Алмасович
ЖДД, аға оқытушы

Лукпанов Саламат Утемисович

Нысанов Сарсенбай Сатуович
воллейбол жаттықтырушысы, аға оқытушы

Кафедра тақырыбында Астрахань мемлекеттік техникалық университетінің профессорлары бірлесіп халықаралық ғылыми-зерттеу жобасын жүзеге асырды: «Денсаулық сақтау саласындағы танымал мониторинг дамыту және мотивациялық жүйелер».

Атырау қаласының № 1, 3, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 21, 24, 35 мектептері, А.Жангельдин атындағы орта мектеп және Абай орта мектебі.

Тарихы

1952 жылы Дене тәрбиесі кафедрасы жеке кафедра болып ашылды, алғашқы кафедра меңгерушісі қызметін А.Мазо атқарды. 1955 жылы педагогика институты болып құрылуына байланысты

<<Дене тәрбиесі>> кафедрасына Қазақтың мемлекеттік дене тәрбиесі институтын бітірген. Л.М.Сарсенов, Б.Ельгундиев, Е.Т.Көркембаев атты жас мамандармен толықтырылды. Осы жылы кафедра меңгерушісі болып Е.Т.Көркембаев тағайындалды.

1957 жылы кафедра құрамы Қазақтың мемлекеттік дене тәрбиесі институтын бітірген мамандармен толысты. Олар: Ұлы Отан соғысының ардагері, еркін күрестен Қазақстан Республикасының бірнеше дүркін жеңімпазы, КСРО спартакиадасының қола жүлдегері, КСРО спорт шебері Ысқақов Жүрес Абдошұлы; греко - рим күресінен Қазақстан Республикасының жеңімпазы, КСРО спорт шебері, қазіргі уақытта Қазақтың туризм және спорт академиясындағы күрес кафедрасының доценті Сатыбалдиев Сәбит Қалиұлы; баскетболшы Азнабаев Сахи; суға жүзуші Құралов Өтепқали Нысанбайұлы болды.

1963 - 1964 жылдар аралығында аралығында кафедра меңгерушілік қызметін Сарсенов Латиф Мұхтарұлы атқарды. 1966 жылы Латиф Мұхтарұлы Қазақ мемлекеттік дене тәрбиесі институтына жұмысын ауыстыруына байланысты дене тәрбиесі кафедрасын басқару Құралов Өтепқали Нысанбайұлына тапсырылды. Осы жылы дене тәрбиесі кафедрасына Қазақтың ммлекеттік дене тәрбиесі институтының 1957 жылғы түлегі бессайысшы Шамбилов Қожахмет Юсупұлы аға оқытушылыққа қабылданды.

1967 жылы Құралов Өтепқали Нысанбайұлы жұмысын Алматыға ауыстыруына байланысты кафедраны меңгеру міндеті аға оқытушы Шамбилов Қожахмет Юсупұлына жүктелді. Кафедра меңгерушісі қызметін Қожахмет Юсупұлы 1978 жылға дейін атқарды.

1978 - 1982 жылдар аралығында кафедра меңгерушілік қызметін КСРО спорт шебері аға оқытушы Ысқақов Жүрес Абдошұлы атқарды. Әр оқу жылында институтта жаңа мамандықтардың ашылып, студенттер құрамының көбеюіне байланысты <<Дене тәрбиесі>> кафедрасының оқытушылар құрамы жас мамандармен толықтырылып отырды. Олардың ішінде: гимнасшылар Б.М.Нечаев (1962 ж.), А.Саркенов (1968 ж.); жеңіл атлет: Н.М.Мамбетов (1971 ж.); С.Б.Дариева (1975 ж.), Калбанов М.Т. (1975 ж.), Т.Перонко (1978 ж.), И.Фендрикова (1980 ж.), Т.Лысенко (1980 ж.) Г.К.Черкешбаева (1982 ж.); спорттық ойын мамандары Г.Датунашвили (1973 ж.), И.Сапран (1974 ж.), В.Наумов (1974 ж.), Х.Аменов (1974 ж.), М.К.Нургалиев (1977 ж.); Т.А.Ботагариев (1980 ж.), А.Шагиров (1981 ж.), боксшы Е.Бекбосынов (1981 ж.), А.Ш.Амиров (1982 ж.), күресші КСРО спорт шебері В.Морозов (1982 ж.) болды.

1982 жылы <<Дене тәрбиесі>> кафедрасының меңгерушісі қызметіне аға оқытушы Шамбилов Қожахмет Юсупұлы қайта тағайындалып, осы қызметті 2001 жылға дейін атқарды. Осы жылдар ішінде Қожахмет Юсупұлы білім беру және спортты дамыту саласындағы көп жылғы еңбегі үшін <<Еңбек ардагері>> медалімен, <<Халыққа білім беру ісінің үздігі>> төс белгісімен, <<Дене тәрбиесі және спортты дамытудағы еңбегі үшін>> құрмет белгісімен, Қазақ ССР ағарту министрлігінің құрмет грамотасымен және Республикалық, облыстық <<Дене тәрбиесі және спорт>> комитеттерінің мақтау грамоталарымен марапатталған.

2001 жылы Атырау мемлекеттік университетінің <<Құрметі кафедра меңгерушісі>>>> атағы берілді.

2001 жылы Дене тәрбиесі кафедрасына меңгеруші болып, тәжірибелі маман көп жылдар бойы облыстық халыққа білім беру, облыстық <<дене тәрбиесі және спорт>> басқармаларында дене тәрбиесі және спорт бойынша бас маман болған Изтелеуов Руслан Боранғалиұлы тағайындалды. 2004 жылы ауыр науқастан дүние салды.

2004 жылы кафедра меңгерушісі міндетін атқару, жас маман Университетіміздің 1994 жылғы түлегі аға оқытушы Ахметов Ізгілік Жолманұлына жүктеліп 2007 жылға дейін атқарды.

2007 жылы Университет ректорының бұйрығымен дене тәрбиесі кафедрасының меңгерушісі қызметіне Қазақстан Республикасына еңбегі сіңген жаттықтырушы, педагогика ғылымдарының кандидаты, доцент Атырау мемлекеттік университетінің профессоры Аралбаев Алпысбай Сейтқалиұлы тағайындалып жұмыс жасап келеді.

Кафедра тәрбиелеген танымал спортшылар

Байланыс

Дене тәрбиесі кафедрасы

060011 Атырау қаласы, Студенттер даңғылы көшесі, 207, №3 оқу ғимараты, 1-кабинет.