KZ RU EN

Орыс филологиясы кафедрасы:
бакалавриат: 6В01702 (5В011800) – Орыс тілі мен әдебиеті;
6В01704 (5В012200) – Орыс тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі мен әдиеті
магистратура: 7М01702-Орыс тілі мен әдебиеті.

Кафедраның миссиясы-Қазақстан Республикасында және батыс аймағында еңбек нарығында сұранысқа ие жоғары білікті көптілді кадрларды дайындау.

Орыс филологиясы кафедрасы факультет пен университет тарихында ерекше орын алады. 70 жыл бойы оның қызметкерлерінің құрамы өзгеріп, кафедраның атауы өзгерді.

Кафедраның тарихы 1950 жылдан – Гурьев қаласындағы мұғалімдер институтының құрылған уақытынан басталады. Филология бөлімі орыс, қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлады. Бастапқыда Тіл және әдебиет кафедрасы 4 оқытушыдан тұрды. Кафедраның алғашқы меңгерушісі филология ғылымдарының кандидаты В.П.Жуков болды.

1950-1970 жылдары кафедрада В.П.Жуков, Н.Е.Бахарев, Л.Н.Тихова, Ю.Ф.Романова, Л.И.Белый, И.Р.Емелченко, Н.П.Қонысова, Л.Н.Донскова, Г.Г.Гельманов, Э.С.Афанасьев, Н.А.Богданов, В.Г.Денисова, Л.М.Жегулина, Т.Н.Политова, С.Н.Корсунский және т. б.

1970-1980 жылдары кафедра ҚазМУ және ҚР басқа да оқу орындарының түлектерімен толықты: М.Б .Құркутова, А.Н.Ваншенкер (Карташева), М.А.Дәмебаева (Диарова), О.А.Потапенко, М.М.Темірханова, Ж.Е. Ергалиева (Кенжебаева), Г.М.Ермекова, О.В.Думанаева, О.В.Переверзева, Л. в. Арбузова және т.б.

Кафедра оқытушыларының арасында педагогикалық институттың көптеген түлектері бар: М.А.Адрисова, Н.Ж.Умурзакова, Н.П.Кравченко (Самарцева), М.А.Матжанова, Г.Б.Байжігітова, Г.Р.Кузнецова, Н.А.Карминская, С.С.Дутбаева, С.И.Камелова және т. б.

2010-2011 оқу жылында орыс филологиясы кафедрасы мен орыс тілінің практикалық курсы біріктірілді. Орыс филологиясы кафедрасына келесі оқытушылар ауыстырылды: ф.ғ. к., акад. профессор Карташева А.Н.; п. ғ.к., доцент Балмағамбетова Н.К.; п. ғ. к., доцент Муканова Г.Ж.; акад. доцент Нурудинова Г.С.; акад. доцент Кенжеғалиева С.К.; аға оқытушылар Бисенгалиева С.И.; Баришева С.Х.; Есенаманова Н.А.; Мухтарова Г.С.; Жалмұханова З.Ж.; Кабдулова Г.М; Өтегенова Г.К. қазақ филологиясы кафедрасынан ф. ғ. к., доцент м. а. Дутбаева С. С. ауыстырылды.; қазақ тілінің практикалық курсы кафедрасынан аға оқытушылар-Жұмағазиева С.Х. және Сахуалина Г.К. 2012-2013 оқу жылынан бастап кафедра мүшесі университет ректоры – филология ғылымдарының докторы, профессор Мамраев Бейбіт Баймағамбетұлы болды.

2014-2015 оқу жылында оқу үдерісін оңтайландыру мақсатында кафедраның екі мамандығына 5В050400 –"Журналистика" мамандығы қосылып, кафедра қазақ филологиясы және журналистика кафедрасының оқытушыларымен толықты.

Соңғы жылдардағы кафедра меңгерушілері: ф.ғ. к. С.С.Дутбаева (2010 – 2016жж.); ф. ғ.к. М.Т.Мұқашева (2016 – 2017жж.); п. ғ. к. Л. Б. Алекешова (2017 – 2020жж.). Қазіргі уақытта кафедра меңгерушісінің м.а. педагогика ғылымдарының магистрі - У.З.Джумагалиева.

2015 жылдан бастап факультетте "Орыс филологиясы және журналистика", 2017 жылдан бастап "Орыс филологиясы" кафедрасы жұмыс істейді.

Қазіргі уақытта кафедра құрамында 14 адам: ф.ғ.к., профессор Өмірзақова А. Ж., ф.ғ.к., профессор Карташева А.Н., ф.ғ.к., профессор Камелова С.И., ф.ғ.к., қауымд. профессор Дутбаева С.С., п.ғ.к., қауымдастырылған профессор Алекешова Л.Б., магистрлер Кабдулова Г.М., Кайрлиева Н. Б., Джумагалиева У.З., Есілханқызы Н.Е., Қайроллиева М. У., аға оқытушылар: Мухтарова Г.С., Жалмұханова З.Т., Жұмағазиева С.Х., Сахуалина Г.К., кафедраның лаборанты – Бердешова А. К.

Кафедра түлектерінің арасында кәсіби қызметінде жетістіктерге жеткен адамдар аз емес. Олардың көпшілігі өз өмірлерін жастардың білімі мен тәрбиесімен байланыстырды, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрлігінің Алғыс хаттарымен, құрмет грамоталарымен, медальдарымен және төс белгілерімен марапатталды (Арыстанғалиева Г.А., Өтегенова Ж.Е., Жексенбаев Б., Джумагалиева К., Нуралина С.К., Газазуллина А.М., Сарманов Д.Т., Дүйсенғалиұлы А., Корсунский Н.А., Макарова Е.А., Гизатова М.А., В.В.Корнюхин, Ихсанова А.Х., Бигалиев Б., Коркембаев М.Ф., Умирбекова Ж.Б., Умурзакова А.Ж., Анишин А.М., Есмуханов К., Бералиева К. Д., Камелова С.И., Алекешова Л.Б.).

Бірқатар түлектер түрлі құрылымдарда (Ермольчева В.И., Байжігітова Г.Б., Потапенко О.А., Матжанова М.А., Дабысова К.Е. және т. б.) жұмысын жалғастыруда.

Кафедра жанынан 2017 жылы профессор С.И. Камелованың жетекшілігімен шешендік өнер клубы құрылып, белсенді жұмыс істеуде.

Клуб мүшелері көптілді білім беру факультетінің студенттері және университеттің басқа факультеттерінің студенттері. Клуб мүшелерінің жұмыс жоспары бар, оған сәйкес олар аптасына бір рет отырыстар өткізеді, ағымдағы мәселелерді талқылайды, пікірлерімен бөліседі, тапсырмаларды орындайды, түрлі семинар-тренингтерге, мастер-класстарға қатысады. Клубтың жұмысы туралы ақпаратты университет сайтынан білуге болады.

"Орыс тілі мен әдебиеті", "Орыс тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі мен әдебиеті" мамандықтарының эдвайзері– Кайрлиева Нургуль Балхашовна (.тел.: 87029187814).