KZ RU EN

Кафедра тарихы

Спорт пәндері кафедрасы 1982 жылы химия – биология факультеті құрамында ашылды. Алғашқы кезеңде кафедрада төрт оқытушы қызмет атқарды, олар аға оқытушылар Амиров А.Ш., Мамбетов Н.М., Ботагариев Т.А., Аралбаев А.С. Кейіннен Дене шынықтыру және бастапқы әскери дайындық кафедрасы болып өзгертілді. Кафедраның тәрбие қызметі, модульдік жүйесін Болон процесінің принциптерін жүзеге асыру мақсатында оқу бағдарламаларын қағидаттарын ескере отырып, жоғары білімнің мемлекеттік білім стандартына сәйкес, кредиттік технология бойынша жүзеге асырылады.

Оқушылар, қажетті базалық білім және кәсіби дағдыларын, дене шынықтыру және спорт түрлі салалардағы сарапшылар қоғамдастығының талап оқыту жоғары сапасын қамтамасыз ету, сондай-ақ бастапқы әскери дайындықтан ұсынылған ол Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпал ете алатын, еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін және халықаралық стандарттарға сай білім беру. Дене шынықтыру және спорт, 5В010400 28.02.2013 лицензиясы №13002658 сәйкес, Департамент мамандығы 5В010800 бойынша білім беру бағдарламасын ұсынады. Болон процесінің алғашқы әскери дайындық, білім беру бағдарламалары, бұл ең үздік өз жеке оқу траекториясын таңдауға құқығы бар студенттерді қамтамасыз академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысуға, олардың қажеттіліктері мен тілектерін жауап береді.

Сондықтан, білім беру процесі барлық заманауи талаптарға сай. Жыл санап жаңа талапкерлер қабылдау саны артып келе жатыр. Қәзір 500 ден аса студент оқып жатыр. Алғашқы қабылданған студенттер ішінде СССР спорт шеберлері А.Усенов, М.Сарбалин (бокстан), А.Тумин, И.Кузнецов(ескек есуден), С. Қойбақов, М. Қапаров(күрестен) болды. Кейін олардың саны жылдан-жылға көбейді:СССР чемпионы Б.Теміров(бокс),Б.Есдаулетов(таэквандо), С.Сергеев, И.Гатиатуллин(Атланта Олимпиада ойындарына қатысқандар), Е. Сосновикова, Р. Ще-локов (ескек есуден), ағайынды Оралбековтер (дзю-до), М.Есмағамбетов,Н.Ыстыбаев(самбо,дзю-до) ж.т.б. Кейіннен Қазақстанның құрама командаларында жүрген студенттер: К.Кузембаев (дзю-до), бокстан МолдашевЖ., кик-боксингтен екі дүркін әлем кубогін жеңіп алған Е.Оңаев, А. Муратов ж.т.б. университеттен бітіріп шықты.

Қәзіргі таңда 4 (халықаралық дәрежеде )спорт шебері (СариевАнуар - дзюдо, участник 31 параолимпийских игр по дзюдо, ИщановаНазым призёр чемпионата Мира по боксу) 50 спорт шеберлері, 60 спорт шеберіне үміткер және 50- ден жоғары разрядниктер. Дене шынықтыру және спорт, Бастапқы әскери дайындық мамандығының студенттері басқада ЖОО студенттерімен, сонымен қатар Астрахань мемлекеттік техникалық университеті студенттерімен спорттық ойындарымен жолдастық кездесулер өтіп жатыр. Кафедра тақырыбында Астрахань мемлекеттік техникалық университетінің профессорлары бірлесіп халықаралық ғылыми-зерттеу жобасын жүзеге асырды: «денсаулық сақтау саласындағы танымал мониторинг дамыту және мотивациялық жүйелер».

«Қазақстан жоғары оқу орындарында шетел оқытушыларын шақырды» ҚР БҒМ бағдарламасына ДШ және спорт сәйкес мамандығы, дәріс оқыды Астрахан мемлекеттік университетінің оқу-әдістемелік, техникалық доценті, Александр Буров. Э.Профессоры дәріс, факультетте студенттер, мастер-класстар мен оқу-әдістемелік сессияларында қызығушылық туғызатын мәселелер бойынша ғылыми кеңес барысында оның бірегей әдістемесі қолданылады. Мамандығы БӘД болашақ мамандарды даярлау деңгейін арттырады Х. Досмұхамедов атындағы АМУ-нің әскери кафедрасының жемісті ынтымақтастықты өткізді. Материально – техникалық база: спортивно-культурный комплекс университета, ашық стадион, тренажёрные залы, залы единоборств и гимнастики, аудиторный фонд құрамы 7 аудитория, жазғы футбольдық площадка, спорттық ойындар залы, библиотека, 3 асхана.2016 ашық жүзу бассейн ашу көзделіп отыр.