«АРХИВ-2025» БАҒДАРЛАМАСЫН ІСКЕ АСЫРУДА

Университет ректоратының қолдауымен Елбасының «Ұлы даланың жеті қыры» мақаласы аясында «Архив-2025», «Ұлы дала тұлғалары», «Атырау арыстары» жобалардлы іске асыру мақсатында Қазақстан халқы Ассамблеясы институтының директоры, тарих ғылымдарының докторы Ж.Ү. Қыдыралина 24 сәуір – 6 мамыр аралығында Қазақстанның көрнекті мемлекеттік қайраткерлер Жалау Мыңбаев, Нығмет Нұрмақов, сондай-ақ ХХ ғ. Қазақстандағы жастар ұйымдары тарихынан беймәлім беттері туралы ғылыми монографияларды дайындау үшін орталық және аймақтық мемлекеттік мұрағаттарында жұмыс істеді.

Институт директорының ғылыми іс-сапардағы зерттеу ізденісі барысында Алматы мен Нұр-Сұлтан қалаларындағы ҚР Президенті мұрағаты, ҚР ІІМ Арнайы мемлекеттік мұрағатында, Қарағанды мен Павлодар облыстары мемлекеттік мұрағатарында бұрын ғылымы айналымға еңбеген XX ғ. КСРО-дағы саяси репрессиялар және ұлт зиялыларының тағдырлары, қазақ жастыры құрған 1950-1960 жж. «ЕСЕП», «Жас ұлан», «Жас қазақ» ұйымдары туралы жаңа деректер мен құжаттар табылды. Павлодар қаласында Жанна Қыдыралина «Жас ұлан» ұйымын 1969 жылы құрған қазіргі кезде танымал қоғам қайраткері, Қазақстан жазушылары Одағы Павлодар облыстық филиалының төрағасы, ақын Арман Қанимен және сол ұйымның мүшесі болған, қазір кәсіпкер Қайролла Қаженовпен кездесті. Зерттеуші және аталған қоғам қайраткерлері, еңбек ардагерлері Павлодар қаласындағы кеңес кезеңдегі ашаршылық және саяси қуғын сүргін құрбандарына арналған мемориалдарда болды.

АТЫРАУ ОБЛЫСЫ ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫ ҒЫЛЫМИ-САРАПТАМАЛЫҚ ТОБЫНЫҢ МӘЖІЛІСІ ӨТТІ

23 Апр 2019 589

22 сәуірде Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Атырау облысы Қазақстан халқы Ассамблеясы ғылыми-сараптамалық тобының мәжілісі өтті.