Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті коммерциялық емес акционерлік қоғамы болып атауын өзгертті

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңына, ЖАО-лардың Жарғыларына және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2020 жылғы 9 маусымдағы № 5-14-3\2538-И хатына сәйкес:
Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университеті «Коммерциялық емес акционерлік қоғамы» және университет ректоры бұйрыққа сәйкес басқарма төрағасы-ректор міндетін атқарушы деп өзгертілді.

Бұл шешім Қазақстанның 27 мемлекеттік университетіне де қатысты болғанын атап өткен жөн.

ҚР Тұңғыш Президентінің «100 нақты қадам Ұлт жоспары» бағдарламасын іске асыру мақсатында 2019 жылғы 11 қазанда ҚР Үкіметінің № 752 «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жоғары оқу орындарының кейбір мәселелері туралы» қаулысы шықты.

КеАҚ-ға ауысқаннан кейін корпоративтік басқару принциптері белсенді түрде енгізіледі. Директорлар кеңесі құрылады, оған конкурстық негізде директорлар кеңесіне негізгі акционер ретінде ҚР Білім және ғылым министрлігінің өкілдері, сондай-ақ тәуелсіз директорлар-қоғамдық және әлеуметтік серіктестердің өкілдері кіреді. Ректор мен проректорлардың құзыретіне кіретін кейбір мәселелер Директорлар кеңесі мен Басқарманың қарауына беріледі. Мысалы, университеттің құрылымын бекіту, кадрлармен қамтамасыз ету, жалақы мөлшерін бекіту, университетті корпоративтік басқарудың тиімділігіне мониторинг жүргізеді.

Ауысу жүйесі ​ кезең-кезеңмен жүреді және білім беру қызметтерінің сапасына ешқандай әсер етпейді, болашақта ол кадрларды даярлау, үздіксіз білім беруді жүзеге асыру саласындағы университеттің мүмкіндіктерін кеңейтеді, әлеуетін күшейтеді және біздің аймақтағы өзекті мәселелерді шешудегі университеттің рөлін күшейтеді.

Университеттің қайта құрылуының барлық кезеңдері туралы ресми сайтта, бұқаралық ақпарат құралдарында және әлеуметтік желілердің ресми беттерінде жарияланады.

Жалпы, білім беру жүйесінде нақты қадамдар жасауды қалыптастыру - болашақ білікті маман даярлауға зор кепіл. Біздің ұстанымымыз да, мақсатымыз да сол. Демек, университет қайта құрудың нәтижесінде коммерциялық емес акционерлік қоғамы болып атауын өзгерткенімен, миссиясы мен бағдары сол қалпында жалғаса бермек.