Хакан Сезерелдің видеосабағы

2019 жылы 2 сәуірде Ispace-те түрік ғалымы Хакан Сезерел «Сыныпта шығармашылық драма қолданудың әдістері» тақырыбында оқытушылар мен студенттерге арналған видео-оқу сабағын өткізді.

Шығармашылық драма - бұл бұрынғы когнитивтік үлгілерді қайта құрылымдау және импровизациядан, рөлдік ойындардан және т.б. сияқты бақылауларды, тәжірибелерді, сезімдерді және өмірді қайта қарау арқылы адамдар түсіндіріп, өмірді және оқиғаны, идеяны, кейде дерексіз ұғымдарды немесе мінез-құлықты іске асыратын «ойын» үдерістері, театрландырылған немесе драмалық техниканы оқыту. Ұсынылған ойындар мен жаттығулар шығармашылық, сындарлы, стандартты емес мінез-құлықты және ойлауды, импровизацияны, өздігінен жүруді дамытуға көмектеседі. Сыныптар ойлаудың, шешім қабылдаудың икемділігін дамыту үшін пайдаланылуы мүмкін. Сабақтың мақсаты: шығармашылықты дамыту, қораптан тыс ойлау, импровизация жасау мүмкіндігі. Көріп отырғанымыздай, әдіс білім беру процесіне қатысушыларды когнитивтік, аффективтік және психомоторлы аудандарда ойнауды, ойындар немесе драмалық процестерден пайда табуға мүмкіндік береді. Сондықтан шығармашылық драма жақында білім беруде, түрлі пәндерде, яғни «Кәсіпкерлік» пәнінде қолданыла бастады. Бұл әдіс болашақта оқыған студенттер мен кәсіпкерлерге өте танымал.