Ұлт тарихының тұлғасы – Мұрат Мөңкеұлы

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Мұрат Мөңкеұлы мұрасы және туған жер идеясы» атты Республикалық ғылыми-теориялық конференция өтті.

Республикалық ғылыми-теориялық конференция Мұрат Мөңкеұлының туғанына 175 жыл толуына арналған «Рухани жаңғыру: мәңгілік ел мұраттары» халықаралық форумы аясында ұйымдастырылды.

Шараға М.Мөңкеұлының шығармашылығын зерттеуге, шығармаларын құрастыруға, бастырып шығару ісіне тікелей қатысы бар ғалымдар шақырылды.

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің Тұлғалар аллеясында профессор-оқытушылар құрамы мен университет студенттері және конференцияға шақырылған қонақтардың қатысуымен М.Мөңкеұлының ескерткішіне гүл шоқтарын қою рәсімі өткізілді.

Республикалық ғылыми-теориялық конференцияның пленарлық мәжілісі оқу ғимаратының мәжіліс залында өтті. Аталған шарада университет ректоры А.Талтенов сөз алып, М.Мөңкеұлының шығармашылығы туралы баяндап, конференцияға қатынасып отырған қала мектептері оқытушыларына және арнайы шақырылған қонақтарға ризашылығын білдірді.

Келесі кезекте сөз алған облыс әкімі Нұрлан Асқарұлы «Мұрат Мөңкеұлы - ұлт тарихының тұлғасы» атты баяндамасын оқып, баяндамашыларға сәттілік тіледі.

Конференцияға арнайы шақырылған ғалымдар С.А.Қасқабасов, Б.Ж.Омаров, Ғ.Қ.Есім, Д.Қамзабекұлы, А.Ж.Шәріп, Ғ.Қ.Әнес, С.Ж.Сапанов т.б. профессорлар баяндамаларын оқып, шараны ұйымдастырушыларға алғыстарын жеткізді.

Әбіштің XX томдығы

15 Ноя 2019 27

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдығымен бірге қазақ прозасының кеңістігін кеңейткен кемеңгер жазушы Әбіш Кекілбаевтың 80 жылдығы орайлас келіп отыр.

Әлем назарындағы Әбіш

15 Ноя 2019 22

Көрнекті мемлекет қайраткері, Қазақстанның Еңбек ері, Халық жазушысы, мемлекеттік сыйлықтың лауреаты Әбіш Кекілбаев- жүректерді жан жылуымен ерітіп, проза әлемінің биік шыңдарын өз еркіне бағындырған дара тұлға.

Әбіш Кекілбаев туралы айшықты ойлар

15 Ноя 2019 30

Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстанның халық жазушысы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының иегері, қазақ әдебиетінің классигі, көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері Әбіш Кекілбаев туралы білмейтін қазақ кемде-кем. Бүгін назарларыңызға жазушы туралы «Әбіш Кекілбаев – замана заңғары, сөз зергері» атты республикалық ғылыми-практикалық конференцияда  айтылған орамды ойлар топтамасын ұсынамыз.

Ирандық профессор университетімізде

15 Ноя 2019 9

Шетелдік ғалымдарды шақыру бағдарламасы аясында 6 қарашадан бастап бізде қонақта Тарбиат Модарес университетінің (Тегеран қ.) қауымдастырылған профессоры Давуд Седигизаде (Davoud Sedigizadeh) - жасанды интеллект және машиналық оқыту саласындағы белгілі ғалым жұмысын бастады.

Ғылыми-практикалық дөңгелек үстел өтті

15 Ноя 2019 6

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерейтойын қарсы алу алдында «Университетіміздің 70 жылдығына – 70 қадам» бағдарламасы аясында түрлі жұмыстар жалғасын табуда.