Ұлт тарихының тұлғасы – Мұрат Мөңкеұлы

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде «Мұрат Мөңкеұлы мұрасы және туған жер идеясы» атты Республикалық ғылыми-теориялық конференция өтті.

Республикалық ғылыми-теориялық конференция Мұрат Мөңкеұлының туғанына 175 жыл толуына арналған «Рухани жаңғыру: мәңгілік ел мұраттары» халықаралық форумы аясында ұйымдастырылды.

Шараға М.Мөңкеұлының шығармашылығын зерттеуге, шығармаларын құрастыруға, бастырып шығару ісіне тікелей қатысы бар ғалымдар шақырылды.

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің Тұлғалар аллеясында профессор-оқытушылар құрамы мен университет студенттері және конференцияға шақырылған қонақтардың қатысуымен М.Мөңкеұлының ескерткішіне гүл шоқтарын қою рәсімі өткізілді.

Республикалық ғылыми-теориялық конференцияның пленарлық мәжілісі оқу ғимаратының мәжіліс залында өтті. Аталған шарада университет ректоры А.Талтенов сөз алып, М.Мөңкеұлының шығармашылығы туралы баяндап, конференцияға қатынасып отырған қала мектептері оқытушыларына және арнайы шақырылған қонақтарға ризашылығын білдірді.

Келесі кезекте сөз алған облыс әкімі Нұрлан Асқарұлы «Мұрат Мөңкеұлы - ұлт тарихының тұлғасы» атты баяндамасын оқып, баяндамашыларға сәттілік тіледі.

Конференцияға арнайы шақырылған ғалымдар С.А.Қасқабасов, Б.Ж.Омаров, Ғ.Қ.Есім, Д.Қамзабекұлы, А.Ж.Шәріп, Ғ.Қ.Әнес, С.Ж.Сапанов т.б. профессорлар баяндамаларын оқып, шараны ұйымдастырушыларға алғыстарын жеткізді.

Спартакиада жеңімпаздары анықталды

17 Янв 2020 29

Х.Досмұхамедов  атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерей тойына арналған «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және әкімшілік департаменті қызметкерлері арасындағы дәстүрлі 68-ші спартакиадасының жеңімпаздары анықталды.

Әбу Насыр Әл-Фараби - 1150 жыл

16 Янв 2020 12

Шығыстың ғұлама ойшылы Әбу Насыр Әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойына орай ғылыми ақпарат және сирек кездесетін әдебиеттер бөлімінде «Әл-Фараби - өркениет философы» тақырыптық әдебиеттер ұсыныс-тізімі жасалып,  «Бабалар сөзі - тәрбие көзі» кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Андре Карстенс университетімізде

15 Янв 2020 38

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстандағы Нидерланды мемлекетінің елшілігінен келген Андре Карстенспен кездесу өтті.

Абай және ХХI ғасырдағы Қазақстан

14 Янв 2020 38

Биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 175 жыл. Осыған орай, Ел Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты ұлы ақынның мерейтойына арналған мақаласын жариялағаны  белгілі. Мемлекет басшы мақаласындағы негізгі мақсат пен бағытты атыраулық ғалымдар талқылап, ой қорытты.

Абай Құнанбайұлының 175 жылдығы

14 Янв 2020 35

Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығын тойлауға арналған шаралар басталғаны баршаға мәлім.