ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ пленарлық мәжілісте талқыға салынды

ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ  пленарлық мәжілісте талқыға салынды

Атырау облысы әкімдігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесіп өткізіп жатырған Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру аясындағы «Қазақ жазуын латын әліпбиіне көшіру: жаһандану жағдайындағы мемлекеттік тілдің дамуы» халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы пленарлық мәжіліспен жалғасты.

Халықаралық ғылыми-практикалық конференцияның пленарлық мәжілісі сәні мен салтанаты келіскен «Салтанат сарайы» кешенінде өтуде.

Шара жұмысында модератор Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ректоры, х.ғ.д., профессор Абзал Талтенов: "Құрметті достар! Міне, бүгінгі халықаралық жиынға конференция тақырыбы бойынша кәсіби мамандар, елімізге танымал қоғам, мемлекет қайраткерлері, тіл мамандары, ғалымдар қатысып отыр. Өздеріңіз білесіздер, Қазақстанда латын графикасына көшуге үлкен уақыт берілді, әлемдік тәжірибеге негізделген талдаулар жасалды. Олардың қатарында посткеңестік мемлекеттердегі, түркітілдес мемлекеттердегі тәжірибелер де назарға алынды, кеткен кемшіліктерден сабақ алуға, табысты тұстарын қабылдауға мүмкіндік болды. Бүгінгі конференция жұмысына ана тілін латын графикасына көшірген бұрынғы кеңестер Одағы құрамында болған түркітілдес мемлекеттердің де ғалымдары қатысуда. Сондықтан бүгінгі ғылыми басқосуда қазақ тілінің латын графикасы негізіндегі әліпбиіне байланысты жан-жақты пайымдар жасалып, қажетті кеңестер де аламыз деп ойлаймын. Барша конференция қонақтарына, Түркия, Әзірбайжан, Өзбекстан, Қырғызстаннан, еліміздің жан-жағынан келген барлық ғалымдарға, мамандарға ризашылығымызды білдіремін",-деді.

Конференцияның теориялық бөлімі басталмас бұрын Абзал Ахатұлы бүгінгі конференциямызға қатысып отырған елімізде ана тіліміздің дамуына зор еңбек сіңірген ғалым-қайраткер, халқымыздың дарынды ұлдарының бірі, қасиетті Атырау жерінің төл тума перзенті Хасанов Бақытжан Хасанұлы ағамызды мерейлі 80 жасымен құттықтап, университет атынан дарынды тұлғаларға арналған алтын төс белгісін табыстады.
Атырау облысының әкімі Нұрлан Асқарұлы Ноғаев өз сөзінде: "Сонымен қатар латын әліпбиіне көшу – бұл біздің мемлекеттік тіліміз – қазақ тілінің дамуына, заманауи ғылым мен технологияның тіліне айналуына зор ықпал ететін фактор екені талас тудырмайды. Сондықтан осы конференция аясында қазақ тілін дамытудың теориялық және тәжірибелік мәселелеріне байланысты ғалымдарымыз өз ойларымен бөлісіп, құнды ұсыныстар айтады деген сенімдеміз. Конференция барысында жасалған ғылыми баяндамалар мен қабылданған ұсыныстар талқыға салынып отырған өзекті сұрақтар бойынша ғылыми-практикалық, әдіснамалық жағынан нәтижелі болады деп ойлаймын", - деді.
Мəжілісте қазақ жазуын латын əліпбиіне көшіру мəселесі, ондағы алғышарттар мен тетіктерді, тіл мəдениетін зерделеу жұмыстары талқылануда.

Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру

22 Авг 2019 29

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ағымдағы жылдың 19-29 тамыз күндері Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жұмыстары аясында  шаралар өтуде.

Тимур - «Тілдарын» жеңімпазы

21 Авг 2019 22

Таяуда университетімізде «Тілдарын» облыстық олимпиадасы өтті. 9 үміткер қатысқан сайыста жастар қазақ, орыс, ағылшын тілдерінен білімдерін сынады.

Құрметті абитуриенттер!

6 Авг 2019 194

Жергілікті бюджет қаражаты есебінен (акимат гранты) 232 білім беру гранттары тағайындалды.

Білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысуға өтініштерді ҚАБЫЛДАУ аяқталды

24 Июл 2019 157

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы №58 қаулысымен бекітілген «Бакалавр» немесе «магистр» дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларына сәйкес Республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу үшін өтініштер қабылдау ағымдағы жылғы 13 шілдеден баста 20-сы күні аяқталды.
Бүгінгі күнде конкурсқа қатысуға Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті арқылы 1400-ге жуық өтініш қабылдады.
Білім гранты иегерлерінің тізімі тамыз айының 5-не дейін Ұлттық тестілеу орталығының https://www.testcenter.kz сайтына жарияланады.

Меморандумға қол қойылды

23 Июл 2019 113

Атырау облыстық полиция басқармасы, Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті мен М.Бөкенбаев атындағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақтөбе заң институты арасында үш жақты меморандумға қол қойылды