ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ пленарлық мәжілісте талқыға салынды

ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ  пленарлық мәжілісте талқыға салынды

Атырау облысы әкімдігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесіп өткізіп жатырған Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру аясындағы «Қазақ жазуын латын әліпбиіне көшіру: жаһандану жағдайындағы мемлекеттік тілдің дамуы» халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы пленарлық мәжіліспен жалғасты.

Халықаралық ғылыми-практикалық конференцияның пленарлық мәжілісі сәні мен салтанаты келіскен «Салтанат сарайы» кешенінде өтуде.

Шара жұмысында модератор Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ректоры, х.ғ.д., профессор Абзал Талтенов: "Құрметті достар! Міне, бүгінгі халықаралық жиынға конференция тақырыбы бойынша кәсіби мамандар, елімізге танымал қоғам, мемлекет қайраткерлері, тіл мамандары, ғалымдар қатысып отыр. Өздеріңіз білесіздер, Қазақстанда латын графикасына көшуге үлкен уақыт берілді, әлемдік тәжірибеге негізделген талдаулар жасалды. Олардың қатарында посткеңестік мемлекеттердегі, түркітілдес мемлекеттердегі тәжірибелер де назарға алынды, кеткен кемшіліктерден сабақ алуға, табысты тұстарын қабылдауға мүмкіндік болды. Бүгінгі конференция жұмысына ана тілін латын графикасына көшірген бұрынғы кеңестер Одағы құрамында болған түркітілдес мемлекеттердің де ғалымдары қатысуда. Сондықтан бүгінгі ғылыми басқосуда қазақ тілінің латын графикасы негізіндегі әліпбиіне байланысты жан-жақты пайымдар жасалып, қажетті кеңестер де аламыз деп ойлаймын. Барша конференция қонақтарына, Түркия, Әзірбайжан, Өзбекстан, Қырғызстаннан, еліміздің жан-жағынан келген барлық ғалымдарға, мамандарға ризашылығымызды білдіремін",-деді.

Конференцияның теориялық бөлімі басталмас бұрын Абзал Ахатұлы бүгінгі конференциямызға қатысып отырған елімізде ана тіліміздің дамуына зор еңбек сіңірген ғалым-қайраткер, халқымыздың дарынды ұлдарының бірі, қасиетті Атырау жерінің төл тума перзенті Хасанов Бақытжан Хасанұлы ағамызды мерейлі 80 жасымен құттықтап, университет атынан дарынды тұлғаларға арналған алтын төс белгісін табыстады.
Атырау облысының әкімі Нұрлан Асқарұлы Ноғаев өз сөзінде: "Сонымен қатар латын әліпбиіне көшу – бұл біздің мемлекеттік тіліміз – қазақ тілінің дамуына, заманауи ғылым мен технологияның тіліне айналуына зор ықпал ететін фактор екені талас тудырмайды. Сондықтан осы конференция аясында қазақ тілін дамытудың теориялық және тәжірибелік мәселелеріне байланысты ғалымдарымыз өз ойларымен бөлісіп, құнды ұсыныстар айтады деген сенімдеміз. Конференция барысында жасалған ғылыми баяндамалар мен қабылданған ұсыныстар талқыға салынып отырған өзекті сұрақтар бойынша ғылыми-практикалық, әдіснамалық жағынан нәтижелі болады деп ойлаймын", - деді.
Мəжілісте қазақ жазуын латын əліпбиіне көшіру мəселесі, ондағы алғышарттар мен тетіктерді, тіл мəдениетін зерделеу жұмыстары талқылануда.

21 Сен 2018 17

2018 жылдың 20 қыркүйегінде Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы кітапханасы Атырау қаласындағы «Н.Назарбаев: дәуір, тұлға, қоғам» көшпелі көрме жобасын жүзеге асыру аясында «Елбасының сыртқы саяси бастамалары – Қазақстанның халықаралық мәртебесі мен беделін арттыру факторы ретінде» атты дөңгелек үстелін өткізді.

Универсиадаға байланысты пресс-конференция өтті

20 Сен 2018 30

19 қыркүйекте «Атырау-Ақпаратта» бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатысуымен Каспий өңірі мемлекеттерінің университет студенттерінің VI-шы универсиадасы аясында пресс-конференция ұйымдастырылды.

«Назарбаев моделі: стратегиялық болжам және прагматизм»

19 Сен 2018 52

2018 жылдың 19 қыркүйегінде Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің АКТ залында «Назарбаев моделі: стратегиялық болжам және прагматизм» халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өтті.

Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы Махмұд Қасымбековпен кездесу

18 Сен 2018 65

2018 жылдың 18 қыркүйегінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің профессор-оқытушылар құрамы және білім алушы жастары Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы – ҚР Тұңғыш Президенті – Елбасы кітапханасы директорының міндетін атқарушы Махмұд Қасымбековпен кездесті.

Ғарифолла Есім «Тіл тәуелсіздігі» мәселесін көтерді

17 Сен 2018 173

2018 жылдың 14 қыркүйегінде Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде ҚР мәдениет және спорт министрлігінің кеңесшісі, белгілі қоғам қайраткері, ҚР Ғылым академиясының академигі Ғарифолла Есіммен кездесу болып өтті.