ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ пленарлық мәжілісте талқыға салынды

ЛАТЫН ГРАФИКАСЫНА КӨШУДІҢ АЛҒЫШАРТТАРЫ  пленарлық мәжілісте талқыға салынды

Атырау облысы әкімдігі мен Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті бірлесіп өткізіп жатырған Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» бағдарламалық мақаласын жүзеге асыру аясындағы «Қазақ жазуын латын әліпбиіне көшіру: жаһандану жағдайындағы мемлекеттік тілдің дамуы» халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы пленарлық мәжіліспен жалғасты.

Халықаралық ғылыми-практикалық конференцияның пленарлық мәжілісі сәні мен салтанаты келіскен «Салтанат сарайы» кешенінде өтуде.

Шара жұмысында модератор Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінің ректоры, х.ғ.д., профессор Абзал Талтенов: "Құрметті достар! Міне, бүгінгі халықаралық жиынға конференция тақырыбы бойынша кәсіби мамандар, елімізге танымал қоғам, мемлекет қайраткерлері, тіл мамандары, ғалымдар қатысып отыр. Өздеріңіз білесіздер, Қазақстанда латын графикасына көшуге үлкен уақыт берілді, әлемдік тәжірибеге негізделген талдаулар жасалды. Олардың қатарында посткеңестік мемлекеттердегі, түркітілдес мемлекеттердегі тәжірибелер де назарға алынды, кеткен кемшіліктерден сабақ алуға, табысты тұстарын қабылдауға мүмкіндік болды. Бүгінгі конференция жұмысына ана тілін латын графикасына көшірген бұрынғы кеңестер Одағы құрамында болған түркітілдес мемлекеттердің де ғалымдары қатысуда. Сондықтан бүгінгі ғылыми басқосуда қазақ тілінің латын графикасы негізіндегі әліпбиіне байланысты жан-жақты пайымдар жасалып, қажетті кеңестер де аламыз деп ойлаймын. Барша конференция қонақтарына, Түркия, Әзірбайжан, Өзбекстан, Қырғызстаннан, еліміздің жан-жағынан келген барлық ғалымдарға, мамандарға ризашылығымызды білдіремін",-деді.

Конференцияның теориялық бөлімі басталмас бұрын Абзал Ахатұлы бүгінгі конференциямызға қатысып отырған елімізде ана тіліміздің дамуына зор еңбек сіңірген ғалым-қайраткер, халқымыздың дарынды ұлдарының бірі, қасиетті Атырау жерінің төл тума перзенті Хасанов Бақытжан Хасанұлы ағамызды мерейлі 80 жасымен құттықтап, университет атынан дарынды тұлғаларға арналған алтын төс белгісін табыстады.
Атырау облысының әкімі Нұрлан Асқарұлы Ноғаев өз сөзінде: "Сонымен қатар латын әліпбиіне көшу – бұл біздің мемлекеттік тіліміз – қазақ тілінің дамуына, заманауи ғылым мен технологияның тіліне айналуына зор ықпал ететін фактор екені талас тудырмайды. Сондықтан осы конференция аясында қазақ тілін дамытудың теориялық және тәжірибелік мәселелеріне байланысты ғалымдарымыз өз ойларымен бөлісіп, құнды ұсыныстар айтады деген сенімдеміз. Конференция барысында жасалған ғылыми баяндамалар мен қабылданған ұсыныстар талқыға салынып отырған өзекті сұрақтар бойынша ғылыми-практикалық, әдіснамалық жағынан нәтижелі болады деп ойлаймын", - деді.
Мəжілісте қазақ жазуын латын əліпбиіне көшіру мəселесі, ондағы алғышарттар мен тетіктерді, тіл мəдениетін зерделеу жұмыстары талқылануда.

"Жақсылық жолында біргеміз"

15 Фев 2019 14

Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті, Жастар саясаты департаментi жанынан  құрылған  "АсУміт" қайырымдылық қоры 9-шы ақпан күні  "Жақсылық жолында біргеміз" атты фудзалдан қайырымдылық шарасын өте жоғары деңгейде өткізді.

Махамбет атындағы сыйлықтың иегері атанды!

13 Фев 2019 28

Қазақстан және дүниежүзі тарихы кафедрасының профессоры Аманкелді Шамғонұлын республикалық Махамбет атындағы сыйлықтың лауреаты атануымен шын жүректен құттықтаймыз.

Ғылыми-сараптамалық топ мәжілісі өтті

13 Фев 2019 33

13 ақпанда біздің университетімізде Қазақстан халқы Ассамблеясы Ғылыми-сарапатамалық тобының мәжілісі өтті. Шараға Ғылыми-сараптамалық топ мүшелері, жастар өкілдері қатысты. Жиында Елбасының «Ұлы Даланың жеті қыры» атты мақаласынан туындайтын міндеттер талқыланды,   Ғылыми-сараптамалық тобының жұмыс жоспары белгіленді.

Студенттер спартакиадасы

12 Фев 2019 55

Университетімізде  студенттер арасында дәстүрлі факультетаралық спартакиада басталды.

Референт хатшыларының тренинигі өтті

11 Фев 2019 44

Стратегиялық, инновациялық және халықаралық даму департаменті жанындағы корпоративтік оқыту орталығы 8 ақпанда хатшы-референттерге арналған "телефон этикеті"тақырыбында тренинг ұйымдастырды.