Университет медальнің алғашқы иегері Желаяқ Мәмбетов жетпіс жаста

«Дене тәрбиесі және бастапқы әскери дайындық» кафедрасының доценті, педагогика ғылымдарының кандидаты, ҚР-ның спорт қайраткері, профессор Нұролла МӘМБЕТОВТЫҢ 70 жас мерейтойы үлкен дәрежеде аталып өтті.

Шара жаңартылған стадионда жеңіл атлетика бойынша жарыстан бастау алып, ғылыми кеңес залында салтанатты жиынмен жалғасты.

Ректор Абзал ТАЛТЕНОВ алғашқы құттықтау сөз сөйлеп, Нұролла МӘМБЕТҰЛЫНЫҢ өмір жолы мен жетістіктері туралы баяндады. Сонымен қатар, осы жылдан бастап берілетін «Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетіне сіңірген еңбегі» үшін атты төсбелгімен марапаттады. Айта кетсек, Нұролла МАМБЕТОВ бұл төсбелгінің алғашқы иегері.

Атырау қалалық спорт және дене шынықтыру бөлімінің басшысы Ринат ИБРАГИМОВ қала әкімі мен облыстық сот басқармасының атынан құттықтап, сыйлықтарын сыйлады. Жиынға қатысушыларға өмір жолы, шығармашылығы туралы түсірілген  бейнебаян көрсетілгеннен кейін, бірге оқыған сыныптасы «Кезінде Нұроллаға «желаяқ» деп ат қойғанбыз, ақыры желаяқтығы бойтұмары болды» - деп естеліктерімен бөлісіп сөз алды.

Одан соң университет декандары мен кафедра меңгерушілері құттықтап, шәкірттері  өз алғыстарымен тілектерін білдіріп, сыйлықтарын табыстады.

Филология ғылымдарының докторы, академик Қадыр ЖҮСІП өз сөзінде «Нұролланың 70 жасын университеттегі үлкен той деп жатыр, мен айтар едім республика көлеміндегі той деп. Себебі, бұл кісінің шәкірттері бүкіл республика, облыс мекемелерінде еңбек етіп жүр. Нарын құмы деген қасиетті жер, сол қасиетті жерде талай дарындар шыққан соның бірі осы Нұрекең» - деп тебіренді.

Тарих ғылымдарының кандидаты Қылышбай СҮНДЕТҰЛЫ мерейтой иесіне ақжарма тілектерін арнап, Республикалық салалық Білім және Ғылым министірлігі кәсіп одағының төрайымы Майра АМАНТАЕВАНЫҢ «Құрмет грамотасымен», Қарулы күштердің ардагерлері республикалық орталық қауымдық бірлестік президиумның шешімімен сәйкес, «авиация генерал-майоры Талғат БИГЕЛДИНОВТІҢ» төсбелгісімен Бақытжан ЕРТАЕВТЫҢ атынан марапаттады.  Кеште күмбірлеген домбырамен ән айтылғаннан соң, мерейтой иегері қорытыныды сөз сөйлеп, алғысын білдірді.

Мерейгер атынан жеңіл атлетикалық жарыс ұйымдастырылып Құрманғазы ауданы және де облыстағы колледж, жоғары оқу орындарының студенттері бақ сынады. Жарыстың қорытындысы бойынша:

800 метр қашықтыққа жүгіруден (қыздар)

3-орын ҚАМИТОВА Айгерім (Атырау медицина колледжі)

2-орын КИМ Валерия (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын ЖАЙЫҚОВА Айгүлім (Қатира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі)

800 метр қашықтыққа жүгіруден (ұлдар)

3-орын СИТИМОВ Рүстем («Болашақ» көп салалы колледжі)

2-орын ҚЫРАН Әсет (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын ЖОЛАМАН Дәуір (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

100 метр қашықтыққа жүгіруден (қыздар)

3-орын САЛАМАТОВА Айгүл (Қатира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі)

2-орын КИМ Валерия (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын ҚАДЫРҒАЛИЕВА Гүлфайруз (Құрманғазы ауданы)

100 метр қашықтыққа жүгіруден (ұлдар)

3-орын КЕМЕЛХАН Жасқанат (Саламат Мұқашев атындағы Атырау политехникалық колледжі)

2-орын СИТИМОВ Рүстем («Болашақ» көп салалы колледжі)

1-орын ЕРТУҒАНҰЛЫ Нұртілек (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

400 метр қашықтыққа жүгіруден (қыздар)

3-орын ОРЫНБАЕВА Гулнар (Қатира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі)

2-орын ҚАДЫРҒАЛИЕВА Гүлфайруз (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын ЖЕТКЕНШЕКОВА Айдана(Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

400 метр қашықтыққа жүгіруден (ұлдар)

2-орын ҚЫРАН Әсет (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын ЖОЛАМАН Дәуір (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1500 метр қашықтыққа жүгіруден (қыздар)

3-орын ТОЛҚЫНБЕК Есбол(Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

2-орын САЙДЫҚАППАР Жолкелді (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

1-орын АЙДЫН Шалқар (Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті)

Командалық есеп

3-орын Құрманғазы ауданы

2-орын Қатира Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі

1-орын Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті

Ермахан Ибраимов университетімізде қонақта

21 Янв 2020 47

Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде бокстан Сидней олимпиадасының чемпионы, халықаралық дәрежедегі спорт шебері Ермахан Ибраимовпен кездесу өтті.

Спартакиада жеңімпаздары анықталды

17 Янв 2020 71

Х.Досмұхамедов  атындағы Атырау мемлекеттік университетінің 70 жылдық мерей тойына арналған «Ректор кубогі» үшін профессор-оқытушылар құрамы және әкімшілік департаменті қызметкерлері арасындағы дәстүрлі 68-ші спартакиадасының жеңімпаздары анықталды.

Әбу Насыр Әл-Фараби - 1150 жыл

16 Янв 2020 79

Шығыстың ғұлама ойшылы Әбу Насыр Әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойына орай ғылыми ақпарат және сирек кездесетін әдебиеттер бөлімінде «Әл-Фараби - өркениет философы» тақырыптық әдебиеттер ұсыныс-тізімі жасалып,  «Бабалар сөзі - тәрбие көзі» кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Андре Карстенс университетімізде

15 Янв 2020 58

Бүгін Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетінде Қазақстандағы Нидерланды мемлекетінің елшілігінен келген Андре Карстенспен кездесу өтті.

Абай және ХХI ғасырдағы Қазақстан

14 Янв 2020 57

Биыл Абай Құнанбайұлының туғанына 175 жыл. Осыған орай, Ел Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев "Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан" атты ұлы ақынның мерейтойына арналған мақаласын жариялағаны  белгілі. Мемлекет басшы мақаласындағы негізгі мақсат пен бағытты атыраулық ғалымдар талқылап, ой қорытты.